Millet olarak önemsediğimiz, genellikle resmi tatil olan, ülke genelinde kutlanan tarihler, belirli gün ve haftalar olarak anılır. Okul yıllarından beri bu belirli gün ve haftalara aşinalığımız devam etmektedir. Çalışan ya da okulu devam eden kişiler, resmi tatil olması açısından da belirli gün haftaların zamanını takip ederler.

Dini ve milli bayramlarda ülkemizde resmi tatil ilan edilir. Bu günlerin hafta içine gelmesi ile uzun tatiller yapmak mümkün hale gelir. Her yıl resmi ve dini bayramların tarihleri hafta içine gelip gelmemesi açısından merak edilir. 2020 belirli gün ve haftalar tarihleri de yine hem çalışanlar hem de okuyanlar tarafından merakla takip edilir.

Yılbaşı

Yılın ilk günü her sene tatil olmaktadır. Resmi kuruluşlarda ve okullarda tatil olan bugünü insanlar heyecanla beklerler. 31 aralık gecesinde yapılan kutlamaların ardından 1 Ocak tarihinin tatil olması insanlar için sevindirici ve rahatlatıcı bir durumdur. 2020 yılında 1 Ocak Çarşamba gününe denk gelmiş ve insanların hafta ortasında bir günlük tatil yapmasını sağlamışır.

2021 yılında ise 1 Ocak Cuma gününe denk gelecektir. Böylece insanlar hafta sonu ile birleştirip 3 günlük bir tatil yapabileceklerdir.

Dini Bayramlar

Dini bayramlar yılda iki keredir. Biri Ramazan Bayramı, diğeri ise Kurban Bayramı’dır. Özellikle hafta içine denk gelmesi ile uzun tatiller yapılması mümkün olduğundan insanların en çok takip ettiği önemli gün ve haftalardan bir tanesidir.

2020 yılı takvimine baktığımızda Ramazan Bayramı arefesinin 23 Mayıs Cumartesi gününe denk geldiğini görürüz. Cumartesi gününe değil de hafta içine denk gelseydi öğrenciler ve devlet memurları o gün yarım gün çalışırdı. Ramazan Bayramı ise bu yıl 24-25-26 Mayıs günlerinde olup yine üç gündür. Pazar, Pazartesi ve Salı günlerine denk gelmektedir. Yani hafta sonu ile beraber iki gün daha tatil olacak ve dört günlük bir tatil oluşacaktır.

Kurban Bayramı arefesi ise 30 temmuz Perşembe günüdür. O tarihte çalışanlar yarım gün tatil yapabileceklerdir. Arefe günü bayramın gelişinin habercisi olduğundan insanlara yarım gün tatil fırsatı sunulmuştur. Ancak özel sektörde her şirketin ayrı bir tatil politikası olabilir.

Kurban Bayramının günleri ise 31 temmuz, 1-2-3 ağustostur. Tatil planı yapacak olan kişiler özellikle kurban bayramının hangi güne denk geldiğini merak edebilir. Bu sene kurban bayramı Cuma, Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günlerine denk gelmektedir. Yani hafta sonu ile birlikte olduğundan dolayı dört günlük bir tatil olacaktır. Arefe günü de hesaba katılırsa kamu çalışanlarını 4 buçuk günlük bir tatil beklemektedir.

Resmi Bayramlar

Resmi bayramlar okullarda ve ülke genelinde coşkuyla kutlanan bayramlardır. Her birinin tarihimizde önemli bir yeri ve önemi vardır. Çocuklara ve gençlere bu bayramların önemi anlatılmalı ve tarih bilinci oluşturulmalıdır. 2020 resmi bayram günleri ise resmi tatil olması sebebiyle merak edilebilir.

2020 yılının ilk resmi bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Perşembe gününe denk gelmektedir. Yani çalışanlar ve öğrenciler Perşembe günü bir gün tatil yapabileceklerdir. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ise Cuma günüdür.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı resmi bayramlarımızdan bir tanesi olup 2020 yılında Salı gününe denk gelmektedir. Yine bugün de diğer resmi bayramlarda olduğu gibi bir gün süre ile tatil olacaktır.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü de resmi tatil olan günler arasında girmiştir. 15 temmuz tarihi 2020 yılında Çarşamba gününe denk gelmekte olup, resmi tatildir. 30 Ağustos Zafer Bayramı ise resmi bayramlarımızdan biri olup bu yıl Pazar günüdür. Yani kamu çalışanları zaten hafta sonu tatil olduklarından dolayı fazladan bir tatil günü olmayacaktır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ülkemizde coşku ile kutlanan resmi bayramlardan biridir. Her yer bayrağımızla donatılır ve ülke genelinde bir bayram havası yaşanır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın diğer bayramlardan farkı ise bir gün öncesinin, yani 28 Ekim günününde de yarım gün tatil olmasıdır. Yani devlet memurları ve okullar bir buçuk gün süre ile resmi tatil yaparlar. 2020 yılında 28 Ekim ve 29 Ekim Çarşamba, Perşembe günlerine denk gelmektedir.

Diğer Belirli Gün ve Haftalar

Bu resmi tatil günleri dışında da bazı belirli gün ve haftalar bulunmaktadır. Tatil olmamakla birlikte okullarda ve bazı kuruluşlarda anılarak o günün önemi hakkında etkinlikler hazırlanabilir. Yerli malı haftası, okullarda sıklıkla kutlanan, yiyeceklerin getirildiği belirli gün ve haftalardan bir tanesidir.

Bunun dışında Dünya Su günü, Dünya Kanser Haftası, Dünya Lösemi Günü, Dünya Tütünsüz Günü gibi bazı özel gün ve haftalar bulunmaktadır. Bu günlerden sağlıkla ilgili olanlar özellikle öne çıkar ve insanlara sağlıkla ilgili konularda farkındalık oluşturmak adına kullanılır.

2 Nisan Dünya Otizm farkındalık Günü, 4-10 Ocak Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası, 1-7 Mart Yeşilay Haftası, 4 Şubat Dünya Kanser Günü örnek olarak gösterilebilir.