Kısaca Çin olarak anılan Çin Halk Cumhuriyeti Asya’nın en büyük ülkelerinden olan gelişmiş bir Uzakdoğu ülkesidir. Gerek yüzölçümünün büyüklüğü gerek kalabalık nüfusu ile oldukça gelişmiş bir ülkedir. Bu yönüyle birçok kişinin gezmek ve keşfetmek istediği yerler arasında gelir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının bu ülkeye ulaşımı için vize kesinlikle şarttır. Türkiye’den vize başvurunuzu Ankara ve İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluklarından yapabilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğunda uygulanan vize türleri şunlardır;

Ticari (M), turistik(L),  çalışma vizesi(V), öğrenci vizesi( X1-X2) , mürettebat vizesi(C),  yakın ziyareti vizesi (S1-S2), grup vizesi (L), akraba ziyareti vizesi (Q1-Q2) , staj vizesi (F), basın vizesi(J1-J2) ,daimi ikamet(D) , uzman vizesi (R) . Hepsinin benzer kuralları olsa da ele alacağımız kurallar turistik vize kurallarıdır.

Diğer vizeler için http://istanbul.china-consulate.org/tur/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler

cin vizesi almak icin ne yapmali - 5 Adımda Çin Vizesi Almanız için Gerekenler

 Turistik amaçlı seyahat etmek isteyen bireylerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü seyahat etmeyi planladığınız süre boyunca geçerli olacak şekilde verilir.

Pasaport

Bu noktada en önemli husus pasaportunuzun geçerlilik süresidir. Geçerliliği 6 aydan fazla olan yeni tip çipli bordo pasaporta sahip olmalısınız.

Fotoğraf

2 adet arka fonu beyaz, tüm yüzünüzün görünür olduğu (biyometrik) fotoğraf ölçüleri olmalıdır.

İkametgah, adli sicil kaydı, nüfus cüzdan fotokopisi de yine vize başvuru belgenize eklemeniz gerekenler arasındadır. Tüm bu belgelerin ıslak imzalı olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda noter yeminli olması da gerekmektedir. Çince noter yeminli tercüme için Boğaziçi Tercüme’den bilgi alabilirsiniz.

Banka Hesabı

Banka hesabınızda bulunması gereken minimum 10.000 TL veya bunun karşılığı döviz bulunan banka hesap cüzdanınızın aslı ve hesabınızda bulunan mevduat durumunu gösteren hesap dökümünün banka yönetimi tarafından imzalandığı belge gerekmektedir.

Otel ve uçak rezervasyonu

Seyahat etmek istediğiniz şehir için ayarladığınız uçak bileti ve otel rezervasyon bilgilerini belgeli şekilde dosyanıza eklemelisiniz. Satın almanız şart olmamakla birlikte sadece rezervasyon bilgileri de yeterli olacaktır. Rezervasyon için Booking ve Skyscanner sitelerini kullanabilirsiniz.

Seyahat Planı

Seyahat programınız da yine planlanmış bir şekilde dosyanızla sunmanız gerekmektedir. Gideceğiniz şehirleri, turistik mekanları ve hangi tarihlerde gitmek istediğinizi belirtmelisiniz.

Çin Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

  • Kendi adına başvuru yapanlar konsolosluğa bizzat başvuru yaparak parmak izi vermelidir.
  • Başvuru evraklarınız birebir aslı olmalı ve imza, kaşe detaylarını kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde Çin Konsolosluğundan ret yanıtı alabilirsiniz.
  • İlk defa Çin’e gidecekseniz sadece size sadece tek girişlik vize çıkacaktır. Bu demektir ki Çin’e sadece 1 girişlik izniniz var. Bu noktada çoklu giriş tercih etmekte fayda var.
  • Ayrıca Hong Kong’u görmek, gezmek isteyen Türk vatandaşlar 3 aydan az bir sürede vizesiz kalabilme hakkına sahiptir.