Vaktimizin çoğunu, saatlerimizi, günlerimizi geçirdiğimiz ikinci bir evimizdir ofisler. Günümüzün büyük bölümünü geçirdiğimiz ofisler, dekorasyonu ile çalışma verimi ve enerjiyi etkileyen en önemli alanlardır.

Ofis düzeniniz ideal bir düzene sahip olmadığında dikkat dağınıklığı yaşayabilir, performansınız düşerek verimliliğiniz azalabilir.

Bu yüzden üretkenliğinizin artacağı ve rahat hissedeceğiniz bir ortamı sağlamak için dekorasyon parçalarını ve renkleri özenle seçmelisiniz. Şimdi vereceğim başlıkları inceleyerek bu sürecin çok da zor olmadığını görelim.

1- Masanızın konumunu ayarlayın

profesoynel ofis tasarimi 2 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Tüm gün saatlerce çalışırken bütünleştiğiniz masanızı uygun bir yere koyarak işe başlayabilirsiniz. Uygun yer olarak kastedilen; güneş alan, mümkünse ağaç ve yeşil manzaralı alanların karşısına yerleştirmeniz halinde hem güneş ışığından enerji alıp hem de bilgisayardan yorulan gözlerinizi yeşilliklere bakarak dinlendirebilirsiniz.

2- Aydınlatmaları iyi seçin

profesoynel ofis tasarimi 3 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Ofis tasarımlarında ışık seçimi ve bulunduğunuz yere göre konumu en önemli unsurlardandır. Saatlerce masa başında bilgisayara maruz kalan bedeniniz ve gözleriniz için odak sorunu ve uyku halini ortadan kaldırmak adına mutlaka beyaz ışık tercih edilmelidir.

Hedef Tercüme çalışanlarına göre tıbbi veya teknik tercüme gibi üst düzey konsantrasyon isteyen projelerde doğru ışık seçimi odaklanmaya yardımcı olmaktadır.

3- Duvar dekorasyonları

profesoynel ofis tasarimi 4 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Duvar dekorasyonu, ofisin ve çalışanların kimliğini yansıtan dizaynlardan oluşmalı. Örneğin farklı boyutlarda birkaç ayna ile derinlik oluşturulup odanızın olduğundan daha büyük görünmesi sağlanabilir. Yine aynalarla kombinlenecek birkaç tablo dizaynı tamamlayan iyi bir seçim olabilir. Ofisinizin ışıl ışıl enerji veren bir aurası olması için yine özel aydınlatmalar kullanılabilir.

4- Tasarım Raflar Edinin

profesoynel ofis tasarimi 5 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Kendiniz bile yapabileceğiniz, modern tasarım raflar kullanarak sevdiğiniz küçük obje ya da fotoğraflar için kullanabilirsiniz.

5-  Canlı bitkiler

profesoynel ofis tasarimi 6 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Bitkiler bulunduğu ortama rengi, enerjisi ile pozitiflik katan canlılardır. Ofisinizin bir köşesine sarmaşık köşesi yapabilir, büyük çiçeklerle dizayn edebilirsiniz. Minimal dekorasyonlardan hoşlananlar ise küçük sukkulentler, kaktüsler ya da menekşelerle zevkinize göre dizayn edebilirsiniz.

6- Mobilya seçimi

profesoynel ofis tasarimi 7 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Her ne kadar yıllardır kahverengi mobilyaların istila ettiği ofislere alışkın olsak da mobilyada artık beyaz devri. Bu yüzden daha enerjik ve pozitif bir ortam oluşturmak için beyaz mobilyalar tercih ederek kombinleme yapabiliriz.

7- Renkler

profesoynel ofis tasarimi 8 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Renklerin kendine has anlam ve enerji barındırdıklarını hepimiz biliyoruz. Kırmızı iştah açıcı, mor depresyon rengi, siyah matem, hüzün gibi cümleler okuduk, duyduk hepimiz. Buradan yola çıkarak ofis dizaynı için renklerin karışık olmaması, uyumlu olması ve koyu renklerden kaçınılması önemlidir. Beyaz ve pastel renkli zeminlere küçük renkli dokunuşlarla canlılık katmanız, ofisinize sıcak bir hava katacaktır.

8- Masanızı Kişiselleştirin

profesoynel ofis tasarimi 9 - 8 Adımda Profesyonel Ofis Dizaynı

Bulunduğunuz ortama ait hissetmek sizi hem rahat hissettirecek hem de üretkenliğinizi artıracaktır. Bu yüzden masanızın üzerinde aile, arkadaş fotoğrafları, sevdiğiniz birkaç oyuncak gibi sizi mutlu hissettiren objelere yer verin.

Kaynaklar;

http://www.businessistanbul.com/yeni-ofis-dizayn-trendleri/?lang=en

https://designwork.com.tr/2018-ofis-tasarim-trendleri-ve-ic-mimarlarimizin-onerileri/