Dreamweaver, 1997 yılında Macromedia tarafından geliştirilen web sayfa ve site tasarlayıcı programıdır. Daha sonraki süreçte Adobe’nin Macromedia’yı satın almasıyla programın adın Adobe Dreamweaver olarak değiştirilmiştir. Web sayfalarını oluşturmak, var olan web sayfalarını geliştirmek ve de tasarımlar ortaya çıkarmak için kullanılan programın kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle en çok tercih edilen geliştirme yazılımlarından biri olarak kabul edilmektedir. Adobe Dreamweaver Kullanım Rehberi adlı yazımızda, programın kullanımına yönelik bilgiler yer almaktadır.

Adobe Dreamweaver Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dreamweaver uygulaması HTML Editörü kategorisinde yer alan web sayfası tasarlayıcısıdır. Kişilerin HTML dilini bilmelerine gerek kalmadan tasarım yapmalarını ve tasarımlarını web sayfalarına aktarabilmelerine olanak sağlamaktadır. Kullanıcıların yaptıkları işlemler programın arka planında otomatik olarak HTML diline çevrilir ve yapılan tasarımların internet sayfasında görüntülenmesine olanak sağlar. Kullanıcılar yaptıkları her aşamayı takip ederek geliştirme çalışmalarını yapabilirler.

Adobe Dreamweaver programının basit ara yüzü, tasarımcılar için kolaylık sağlamaktadır ve bu sebeple çok sık tercih edilmektedir. Program kullanımı konusunda tecrübe edinen kişiler kısa süre içerisinde kendi web sayfalarını oluşturabilecek duruma gelebilir.

Adobe Dreamweaver Ücretli Mi?

Dreamweaver programı Adobe tarafından lisanslandırarak satılmaktadır. Uygulamanın tam ve güncel sürümünü kullanmak için para ile satın alınması gerekmektedir. İlk etapta 30 günlük deneme paketini kullanabilirsiniz ancak 30 günün sonunda sistem etkisiz hale gelerek sizleri satın almaya yönlendirmektedir.

Dreamweaver ile Web Site Kurmak

Dreamweaver programında ustalaşarak kendi web sayfalarınızı oluşturmak için bir süre tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Basit ara yüzü ve kullanım rahatlığı, uygulamayı kavramanız ve öğrenmeniz için destekleyici olsa da geriye kalan aşamaların sizlerin çabalarıyla ilişkilidir. Dreamwear ile web site kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Programın 30 günlük deneme sürümünde veya satın aldığınız tam sürümünde Türkçe dil seçeneğini kullanarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Program dilini Türkçe olarak seçtikten sonra aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

 • Dreamweaver ile Web Site Kurmanın Birinci Adımı

Adobe Dreamweaver programını açtıktan sonra kontrol panelini açınız. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Site” seçeneğine tıklayınız ve ardından “Yeni Siteyi” takip ediniz. Bu alanda yapmanız gereken ilk şey oluşturacağınız web sitenizin ismini seçmektir. Web sitenize uygun ismi verdikten sonra dosyaların belirli bir düzen içerisinde kaydedilmesini sağlamalısınız. Kaydedilen alanı kendiniz seçip klasörü oluşturabilirsiniz. Web sayfasının tüm içerikleri bu alanda depolanacaktır.

Web sayfanızın kodları oluşturulan dosyada saklanacaktır. Buna ek olarak resim dosyası oluşturmalı ve resimleri de aynı noktada depolamalısınız. Resim eklemek için kontrol paneli> Gelişmiş Ayarlar> Yerel Bilgiler adımlarını takip ederek klasör oluşturabilirsiniz. İşlemlerden sonra “Kaydet” butonuna tıklamayı unutmayınız.

 • Web Sitemizin Ana Sayfa Dosyasını Oluşturalım

Web sitenizin bir ana sayfaya ihtiyacı vardır. Ana sayfayı oluşturarak bu işlemi tamamlamalısınız. Bunun için Dosya> Yeni> Yeni Belge adımlarını takip ediniz. Yeni belgenizi isimlendirerek karışıklıkları önleyebilirsiniz. İsimlendirdikten sonra sağ altta bulunan “Oluştur” butonuna tıklayarak ana sayfa dosyasını tamamlayabilirsiniz.

 • Web Sitemizin Başlığını Oluşturalım

İnternet sitelerinde yer alan isim ve logolar bu basamakta oluşturulur. Web sitesinin başlığını oluşturmak için programın beyaz sayfasını kullanmanız gerekmektedir. Beyaz sayfaya tıklayarak veya editör paneli içerisinden <body> simgesine tıklayarak sayfanın herhangi bir yerine konumlandırın.

Daha sonra editör paneli içerisinden “Header’i” bulunuz. Bu seçeneği çalışma alanına sürükleyerek bırakın. Bu işlem web sitenizin kod ile beraber oluşturulmasını sağlayacaktır.

 • Adobe Dreamweaver’de Navigasyon Eklemek

Sayfanızın başlığını oluşturduktan sonra başlığın hemen altına satır ekleyin. Daha sonra “Ekle” paneline giderek “Navigation” simgesini bulun. Simgeye tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfadaki ID kısmına navigation yazarak onaylayın. Bu işlem sayesinde program editörünüze navigasyon elementi eklenecektir.

Editör panelinden Navigation> Ekle> Hyperlink sıralamasını takip edin ve bilgi sayfasını açın.

 1. Metin kısmına “Ana Sayfa”, başlık kısmına ise “Ana Sayfaya Geri Dönüş” yazınız. Bağlantı kısmına ise web sitenize giden linki yazmanız gerekmektedir.
 • Web Sitenin Açıklamasını Oluşturmak

Web sitenin açıklama kısmına ikinci başlık, paragraf ve madde işaretli format yazıları eklenecektir. Çalışma sayfanızda Navigasyon kodunun hemen altına bir satır ekleyin ve “Ekle” panelini kullanarak Başlık:Y2 ve Paragraf seçeneğine tıklayınız. Bu işlem <h2> ve <p> etiketlerini oluşturacaktır. İçeriklerinizi etiketlerin içene doldurabilirsiniz.

İkinci başlık ve paragraf etiketlerini oluşturduktan sonra madde işaretli formatı eklemek için çalışma sayfanıza bir satır daha ekleyin ve “Ekle” panelini kullanarak “Sırasız Listeyi” seçin. Seçiminizde sonra <ul> etiketi eklenmiş olacaktır.

Adobe Dreamweaver Kullanım Rehberi adlı yazımızdaki ilk 5 madde, web sitesinin ilk aşamalarını oluşturmak için yapılmaktadır. Temel işlemlerin ardından sayfanızdaki yazı stilini değiştirebilir, yazıları renkli hale getirebilir ve sayfanızı görsel öğelerle zenginleştirebilirsiniz.

 • Başlığın Yazı Tipini Değiştirmek

Çalışma sayfanızdaki CSS Tasarımcısı kategorisine giriş yapınız. “Özellikler” seçeneğine tıkladıktan sonra arka plan, kenarlık, metin ve mizanpaj seçeneklerine erişmek için “Tümünü Göster” butonunu aktif hale getiriniz.

Metin seçeneğine tıklayınız ve bu font – family alanında “Varsayılan Yazı Tipini” seçin. Bu alanda diğer font seçenekleri listelenecektir. Tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Web Sitesini Hayata Geçirmek

Tasarım işlemleriniz bittikten sonra web sayfasını yayın hayatına alabilirsiniz. Bunun için FTP hesabına ve hostinge ihtiyaç duyulmaktadır. İlk olarak FTP kurmanız gerekmektedir. FTP kurmak için;

 • Kontrol panelinden Site> Siteleri Yönet seçeneklerini takip ediniz. Yönetmek istediğiniz web sitesini seçiniz. Alttaki kalem simgesine tıklayarak düzenleme sayfasına geçiş yapınız.
 • Kalem simgesinden sonra karşınıza çıkan sayfadan “Sunucular” ı seçin. Bu penceredeki “artı” simgesine tıklayarak FTP Bağlantı Formunu görüntüleyin. Bu formu doldurarak FTP bağlantısı kurabilirsiniz.
 • Web sitenizin hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan Hosting, FTP bağlantı bilgilerini içermektedir. Hostingte yazan FTP bilgilerini Adobe Dreamweaver sayfasındaki bağlantı formuna yazınız.
 • Bilgileri doldurduktan sonra sayfanın altındaki “Test Et” butonuna tıklayınız. İşleminizin başarılı olup olmadığınızı böylelikle kontrol edebilirsiniz.