Yemek ve diğer ihtiyaçların karşılanması için eksik görülen hayvan veya bitkiler, endüstriyel tesislerden üretilerek büyük kazanç kapısı haline gelmektedir. Ahtapot yetiştiriciliği, balık lokantalarının ihtiyaç duyduğu ahtapot ihtiyacını karşılamak için yapılmaktadır. Türkiye denizlerinde doğal ortamlarında üreyen ahtapotları, endüstriyel tesislere taşıyarak çok ve kaliteli üretim gerçekleştirebilirsiniz. Üretim ve satış pazarı konularında bulunmaz zenginliklere sahip olan ülkemizde ahtapot yetiştiriciliği yapmak için her fırsat bulunmaktadır.

Endüstriyel Çiftliklerde Ahtapot Yetiştirmek

3 tarafı denizlerle kaplı olan Türkiye’de, doğal avcılık ve endüstriyel yetiştiricilik alanında birçok zenginlik barındırmaktadır. Açık denizlerde avcılık yoluyla toplanan deniz mahsulleri, doğal yollarla gelişim gösterdikleri için endüstriyel üretime göre daha az verim alınmaktadır. Avcılık yoluyla elde edebileceğiniz mahsul sayısı, uğraşlarınızın karşılığını veremeyebilir.

Endüstriyel balık çiftliklerinde denizde yaşam süren birçok hayvanı yetiştirebilirsiniz. Sadece belirli deniz mahsullerini yetiştirmek verimliliği arttırdığı gibi üretimi kontrol edilebilecek düzeyde tutmaktadır.

Akdeniz ikliminin etkili olduğu ülkelerde balık ve ahtapot tüketimi üst seviyelerdedir. Lokantaların menülerinde atıştırmalık veya ana yemek olarak ahtapot çeşitleri yerlerini almaktadır. Türkiye’de yapılan balık avcılığı ve üretiminin en büyük pazarlarından bir tanesi de Avrupa’dır. Türkiye’den dışarı ihraç edilen her 3 balıktan 1 tanesi Avrupa ülkelerine yolculuk etmektedir.

İhracat seviyesinin beklenen seviyelere ulaşması ve hedeflenen projelerin daha üst noktaları hedeflediği gözlemlenmektedir. Türkiye ülke ekonomisine katkı sağlamak için ahtapot yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere destek olurken aynı zamanda özel sektör içerisinde yer alan kişiler için de iş imkanı olarak görülmektedir. Bireysel şirketler, endüstriyel ortamda ahtapot yetiştirme tesisleri kurarak tüketilebilir deniz mahsulleri üretmekte ve Türkiye’nin Avrupa’daki balık pazarı ismini kullanarak ihracat gerçekleştirmektedir.

Ahtapot yetiştiriciliğinin profesyonel ekipmanlar ile yapılması için çalışmalar sürdürülmektedir. Yetiştirmek için tercih edilen mekanlar arasında yetiştirme havuzları ve deniz kıyıları yer almaktadır. Çiftliğin yeterli ekipman donanımına sahip olması, yüksek kalitede canlıların yetiştirilmesini sağlamaktadır.

Ege Ahtapotu

Balık restoranlarında tüketilen ahtapotların çoğunluğu Avustralya, Moritanya, Meksika, Endonezya ve Fas ülkelerindeki avcılık ile elde edilmektedir. Bu ülkeler de endüstriyel ahtapot yetiştiriciliği yapmak istemekte ancak yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Türkiye ise bu konuda şanslı ülkelerden bir tanesidir. Akdeniz ve Ege denizinde yetişen ahtapotlar, diğer ülkelerin ahtapotlarına oranla daha çok tercih edilmektedir. Akdeniz ikliminde balıkların daha lezzetli olduğuna inanan Avrupa, Türkiye’den gelen balıklara büyük ilgi göstermektedir.

  • Ege ahtapotlarının eti daha olgun ve daha kuvvetlidir.
  • Lezzeti diğer ahtapotlara göre daha üst seviyede tutulmaktadır.
  • İhraç ettiğimiz ülkelerde ahtapotlara özel ilgi gösterilmektedir.
  • Balık restoranlarının ilk tercihleri arasında yer almaktadır.
  • Satış fiyatı yüksek olduğu için ülke ekonomisine önemli kazanç sağlamaktadır.

Ahtapot Yetiştiriciliği Yapmanın Geleceği Var Mı?

Özel sektör içerisindeki deniz mahsulleri yatırımı, ahtapot yetiştiriciliğinin geleceğinin olduğunu ispatlamaktadır. Yoğun talep olmasına karşın bu talepler sadece avcılık yoluyla karşılanmaktadır. Avcılık yoluyla elde edilen mahsul sayısı ise değişkenlik gösterdiği için piyasanın yükselmesine veya sürekli olarak satışının yapılmamasına sebebiyet vermektedir.

Ahtapot yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler devlet ve özel sektör bağlantıları ile Avrupa’daki pazarlara ürün gönderimi yapabilir ve devamlı olarak satış gerçekleştirdiği firmalarla bulabilir.