Akıllı telefonlar, son dönemlerdeki en popüler elektronik cihazlardır. Cihazların kullanımı sırasında en sık karşılaşılan problemler ise bataryanın hasar görmesidir. Telefon kullanımı ve şarj sırasında doğru yöntemleri kullanmayan kişilerin bu sorun ile kesinlikle karşılaşacaktır. Akıllı Telefonları Doğru Yöntemde Şarj Etme adlı yazımızda, batarya sağlığını olumlu etkileyecek detaylar hakkında bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Batarya ömrünün tükenmesi, kişinin telefon kullanımını olumsuz etkilemektedir. Hasar gören bataryalar tam kapasite ile şarj almazlar ve tahmini sürenin çok daha altında kullan sağlar. Bunu önlemek ve batarya sağlığını korumak için doğru yöntemler ile şarj etmelisiniz. Aksi takdirde batarya sorunu sizin de başınıza gelecektir.

Telefon üreticileri, bataryaların güç kapasitesini daha da arttırarak uzun süreli kullanım hedeflemektedir. Rekabeti etkileyen en önemli unsurlardan biri olarak da görülüyor ancak batarya kapasitesi kadar batarya sağlığı da önem teşkil ediyor. Milyonlarca kullanıcının en büyük sorunu batarya olduğu için uzmanlar tarafından araştırmalara konu oluyor.

Telefonumu Nasıl Şarj Etmeliyim?

Büyük sorunlar büyük araştırmaların yapılmasına imkan sağlıyor. Batarya ömrünün tükenmesi de bazı araştırmalara sebebiyet verdi. Batter Universty tarafından yapılan araştırmanın sonucunda bataryanın daha uzun ömürlü kullanılması için çeşitli detaylar paylaşıldı. Telefonumu nasıl şarj etmeliyim? Sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

  • Telefonunuzu şarj etmeden önce bataryayı tamamen boşaltmayın.

Bataryanın uzun ömürlü kullanılabilmesi için bilinen maddelerden birisi bu. Bataryaların tamamen boşaltıldıktan sonra şarj edilmesi derinlik deşarjlarından etkilenmesine sebebiyet veriyor. Bu yüzden telefonu prize takmadan önce tamamen boşaltmayın.

  • Telefon şarjı %25’ten fazla olmalı

Telefon bataryasını tamamen boşaltmak veya %25’in altına düşürmek pil tüketimini olumsuz etkilemektedir. Telefonu şarja takmak için seviyenin %25’in altına düşmesini beklemeyin. %25’in altındaki seviyelerden %100’e çıkan bataryaların kullanım ömrü azalmaktadır.

  • Telefon şarjı %45 – %75 arasında olmalı

Telefon kullanımları için en ideal şarj aralığı %45 ile %75 olarak ifade ediliyor. Tam dolu ve boş bataryalar kullanımı olumsuz etkiler.

  • En iyi şarj aralığı %65 – %75’tir.

Battery University’nin yaptığı araştırmanın en ilginç sonucu bu olsa gerek. Akıllı telefonlardaki lityum-iyon pillerinin en uzun süre kullanıma uygun olduğu aralık %65 ile %75 olarak ölçülmüştür. İnsanların bu şarj aralığına dikkat etmeleri önerilmekte ancak uyulması bir o kadar zor.

  • Telefonunuzu gece şarjda bırakmayın

Uyurken telefonu şarjda bırakarak bir yandan şarj olmasını sağlamak her kişinin yaptığı hatalardan. Bu durum telefon bataryasına zarar veriyor. Batarya seviyesi %100 olduktan sonra hem enerji harcamakta hem de enerji depolamakta. Boşalan her enerjinin yerine yenisi geldiği için bu işlem hasara neden olmaktadır. Bu durumlar bataryanın ömrünü kısaltıyor.

Yeni nesil telefonların batarya seviyesi %100 olduktan sonra enerji kesiliyor ancak telefon açık olduğu için enerji tüketmeye devam ediyor. Bu durumda batarya tekrar devreye girerek şarj etmeye başlıyor. İlerleyen süreçte bu durumun zararları batarya ömrünü etkiliyor.

  • Telefonunuzu tamamen şarj etmeyin

Telefon bataryasının %100 şekilde tamamen şarj edilmesinin batarya ömrünü azalttığı ifade ediliyor. Batarya pilleri tamamen şarj edilmek zorunda değil. %90 seviyesinden sonra şarj aletinin getirdiği yüksek gerilim bataryayı zorlayarak zarar veriyor. Tesla yaptığı araştırmalar sonucunda bu durumu ispatlamış ve elektrikli araçların %90’a kadar şarj olmasına olanak vermiştir.

Akıllı Telefonları Doğru Yöntemde Şarj Etme adlı yazımızdaki maddeleri uygulayarak bataryaların ömürlerini uzatabilirsiniz. Telefonun yanlış şekilde şarj edilmesi ilerleyen süreçte maddi hasarlara yol açabilir.