Araç sahipleri için kâbus olabilecek durumlardan birisi de araçlarının akülerinin bitmesidir. İster araba, ister kamyon isterseniz motorsiklet kullanın akü her zaman sorun çıkartabilir. Akünün bitme sebepleri çok çeşitli olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken ana konu ise aracın sürekli olarak kontrol altında tutulması ve meydana gelen arızaların ihmal edilmemesi gerektiği. Bir arıza başka arızaları da tetikleyecektir.

Araç Hareket Ederken Akünün Bitmesi

Akünün bitme sebepleri arasında eskimiş olması en önemlisi. Akülerin ortalama ömürleri 5 yıldır. 5 yıldan eski bir akü kullanıyorsanız temkinli olarak hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü miladını doldurmuş aküler şarj etmemeye başlayacaktır. Aracınız hareket halindeyken akü biterse, aracınızı park ettiğinizde bir daha çalıştırmanız mümkün olmayabilir. Miladı dolan aküler başka araçtan takviye edilerek de doldurulamaz.

Aracınızı Uzun Süre Kullanmadıysanız

Bir sebepten dolayı aracınızı uzun süre kullanmadıysanız muhtemelen akünüz bitmiş olacaktır. Tamamen bitmiş aküleri sadece oto elektrikçilerinde şarj ettirebilirsiniz. Bu işlem yaklaşık olarak bir gün sürdüğünden dolayı akünüzü burada bırakmanız gerekiyor. Bununla ilgili yanlış bilinen bir konu da tamamen bitmiş akünün hiçbir şekilde bir daha kullanılmayacağıdır. Akünüz tamamen boşalmış olsa da oto elektrikçide şarj edilerek yeniden kullanılabilir. Akünün bitme sebepleri arasında aracın uzun süre yatması da geliyor.

Farlar Açık Kalırsa

aku bitme sebepleri 2 - Akü Neden Biter? Akünün Bitme Sebepleri

Araçlarda farların açık kalması akünün bitmesi için bir başka sebeptir. Bununla birlikte kapıların tam olarak kapanmadığında açık kalan iç aydınlatmalar da aküyü bitirebilir. Bu süre akünün kalitesine ve yaşına göre değişiklik gösterir. Farlar açık kaldığında akünün tamamen bitme süresi yaklaşık olarak 6 saattir. Kontağı açık araba içinde teyp ya da radyo dinlediğinizde bu süre 8 saattir. Günümüz modern araçlarında farların açık kalması sesli bir uyarı ile sürücüye bildirilmekte. Ancak daha eski araçlar bu durum sürücüye ikaz olarak iletilmemekte ve sürücü dalgınlıkla farları açık unutabilmektedir.

Kırık veya Çatlak Ayna Muayeneden Geçer mi?