11.11 kampanyalarını yakalamışken Aliexpress.com üzerinden bir drone almak istedim neler yaşadım ve süreç nasıl ilerleyecek bunu bir makale olarak merak edenlere aktarmak istedim.

Drone vb. ürünler tutarları yüksek olduğundan gümrük vergisine tabi oluyor bu oran %20 yani aldığınız ürün 200 TL ise sizden 40 TL gümrük vergisi + gümrüğe sunma ücreti alınıyor yine satıcının yazdığı tutara %20’lik tutar değişebilir ürünü 100 dolara almışınızdır ama satıcı ürünün üzerine 50 dolar yazmıştur bu durumda rakam düşecektir.

Neden Eachine E520S Drone’u Aldım ?

eachine e520s - Aliexpress Üzerinden Drone Aldım - Adım Adım Neler Yaşadım ?

Aldığım drone modeli; Eachine E520S 11 11 indirimindeki normal fiyatı 427 TL ben kuponları kullanarak 374 TL’ye alım yaptım 11 11 bittiğinde fiyatı 537 TL’ye yükseldi. Ürünün yorumlarında kamera 4K yazmasına rağmen baya kişi alakası olmadığını yazmış bundan dolayı 4K olsun diye fazla para vermek istemedim 3 bataryalı 5GHZ Wifi’li 1080P kameralı modelini satınaldım. 5GHZ WiFi’nin avantajı daha uzun mesafeden görüntü aktarabiliyor.

aliexpress drone - Aliexpress Üzerinden Drone Aldım - Adım Adım Neler Yaşadım ?

E511S modeli ile arasında çok kaldı E511S’te kamerayı servo motor ile kumandadan aşağı yukarı hareket ettirebiliyorsunuz. Fakat kamera karşılaştırmasını youtube videolarından yaptığımda E520S’in kamerası daha iyi geldi bana.

En çok hoşuma giden özellikleri beni takip et modu, yapılan testlerde 13 dk ortalama uçabiliyor olması, GPS bulunması, katlanabilmesi, 5GHZ wifi desteği.

Kargolama Süreçleri ve Mağaza Hakkında Detaylar

Drone’u EACHINE Official Store üzerinden aldım Eachine markasının resmi satış mağazası. 6 gün kargo yapma süresi var. Yorumlarda bazı kişiler kupon kullananlardan mağazanın ek 6/10 dolar arası kargo parası istediği aksi halde ürünü kargolamayıp iptal edeceğini söylediğini belirtmiş bana henüz böyle bir mesaj gelmedi. Yazdığım mesajlarada henüz dönüş olmadı. 1 gün olmasına rağmen attığım mesajlarıda okumadı.

Beklemedeyim sonraki adımları yazmaya devam edeceğim…

18.11.2019

Satıcı drone’u DHL ile kargoladığını belirtti ve kargo takip kodunu verdi. Kodu sorguladığımda Konya Selçuklu adresinde bir kişiye teslim edileceği yazıyor yani benim yazdığım adresle alaksı yok. İsmi teyit etmek için DHL Express ile görüştüm farklı bir isim çıktı yani satıcı kargoda geciktiği için başka birinin kargo numarasını benim siparişe yazmış geçmiş. Durum hakkında satıcıya mesaj attım bekliyorum…

18.12.2019

Satıcı doğru kargo takip kodunu iletti.