Makyaj yaparken aslında en az seçeneğimizin allıkta olduğunu düşünürüz. Ama durum hiç de düşündüğümüz gibi değil. Allıkta da birçok seçeneğimiz var ve biz en göz alıcı makyajı yakalamak için makyajımıza uygun allık tonunu bilmeliyiz. Yüz şeklimizi iyi analiz etmeli ve uygulamada yüz tipine göre davranmalıyız.

Hangi Makyaja Hangi Allık Uygulanmalıdır?

Doğru allık uygulaması nasıl yapılmalıdır? Allık uygularken nelere dikkat edilmelidir? Bunları yeterince biliyor muyuz? Kusursuz bir makyaja sahip olmak için makyajın en son aşaması olan allığı da iyi kullanmak gerekir. Sadece doğru renk tonlarını yakalamakla da bitmiyor. Allık süreceğiniz fırçayı da doğru seçmeniz, uygulamada yumuşak geçişler yapmanız gerekir.

Bilmeyenler için Allık Nasıl Uygulanmalıdır sorusunun yanıtını bu yazımızda verdik. Allık kullanmanın ve allık seçmenin püf noktalarını öğrendiğinizde çok daha çekici makyaj yapabilecek, hatta başkalarına da makyajınız hakkında tüyolar verebileceksiniz. Her yüz şekline göre makyaj uygulaması olduğu gibi her tene ve her yüz şekline göre de allık uygulaması vardır. Renk seçiminden sürme tekniğine kadar her şeye dikkat etmek gerekir. Eğer hala allık sürmenin püf noktalarını öğrenmediyseniz gelin birlikte bakalım. Size vereceğimiz tüyoları yerine getirmeniz durumunda kusursuz makyaja da ulaşacaksınız.

Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Bu güne kadar allık sürme teknikleri ile ilgili yaptığınız birçok araştırmada muhtemelen, gülümseyin ve elmacık kemiklerinizin üzerine allık uygulaması yapın gibi sonuçlara ulaştınız. Aslında doğru olan taktik bu değil. Çünkü her yüz tipi farklıdır. Bazı yüz tiplerinde bu teknik ile başarılı sonuçlar alsanız da birçok yüz tipinde bu sonuca ulaşamazsınız. Eğer yüzünüz minyon, kalp formlu, dolgun ve şakaklarınız da belirgin ise bu teknik sayesinde başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi her yüz tipine de bu tekniği uygulamanız mümkün değil. Eğer yüz hatlarınız yuvarlak ise allık fırçanızı V şeklinde kullanmanızda yarar var.

Yüzünüzün genişliğini bu sayede kapatabilir ve yüzünüzü daha uzun gösterebilirsiniz. Ancak kullanacağınız rengi de şeftali tonlarında tercih etmenizde yarar var.  Eğer yüz tipiniz kare ise yüzünüzde elmacık kemikleriniz belirgin ve geniş görünüyordur. Bu kadar belirgin elmacık kemiklerini biraz arka plana atmanızda yarar var. Bunun içinde yüz hatlarınızı keskinleştirmek yerine yumuşatmaya özen göstermelisiniz.

Allık sürerken mutlaka hesaplama yapın.

Öncelikle gözlerinizin merkezini belirleyin ve elmacık kemiklerinizin birleşme noktasını tespit edin. Daha sonra da bu birleşme noktasına allık uygulamasını yapın. Az miktarda bir allığı yumuşak geçişler halinde alın ve çenenize de uygularsanız yüzünüzün kareliğini biraz da olsa yumuşatmış olacaksınız. Dikdörtgen yüz tipine sahip olanlar ise hem çene hem de alın çizgisini yumuşatmalıdır. Allığınızı elmacık kemiklerinize belirgin şekilde uygulamanız gerekir.

Ancak dikdörtgen yüz şekline sahip olanların allık sürerken burun ucundan aşağıya allığı taşırmamaya dikkat etmeleri gerekir. Yüz tipiniz oval ise allık sürmeniz diğer yüz tiplerine göre biraz daha kolay. Geniş bir alına sahip olduğunuz için elmacık kemiklerinizde belirgindir. Ayrıca yüz hatlarınız da daha yumuşak olacaktır. Elmacık kemikleriniz ve şakaklarınıza yani yüzünüzün belirgin kısımlarına allık uygulamanız durumunda muhteşem bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Üçgen yüz şekli olanlarda ise çene kontürü dar, alın yapısı geniştir. Hayli belirgin elmacık kemiklerine sahip olan bu yüz şeklinde allık uygulaması yapılmalıdır. Az miktarda allığı yüzün merkezine doğru kaş altlarından başlayarak uygulamanız durumunda güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bu sayede üçgen yüz şeklinizi biraz daha oval yapabilir, yüzünüzde de dengeli bir görünüm yakalayabilirsiniz.