Altın oran, yapılış ve sonuç itibari ile matematiksel işlemlerden oluşan bir orandır. Doğada altın orana sahip olan birçok doğallığı güzel bulduğumuz gibi karşımıza çıkan canlı veya cansız tüm altın oranların güzellik yarattığını ve göze hoş geldiğini düşünürüz. Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilen altın oran, özellikle mimari ve sanat çalışmalarında yerini almıştır.

Altın Oran Nedir?

Altın oran ifadesinin matematik bir işlemden geldiğini söylemiştik. Kısaca ve herkesin anlayabileceği bir dille tarif etmek gerekirse, bir doğru parçasını altına orana göre bölmek istediğinizde öyle bir noktadan bölmelisiniz ki bütünün büyük parçaya oranı, büyük parçanın küçük parçaya oranına eşit olmalıdır. İşte bu nokta altın oranı ifade etmektedir ve uzunluk olarak altın oran 1,618’dir.

Uygarlıklar bu oranı keşfettikten sonra önce mimari yapılarında daha sonra sanatta ve ilgi duydukları her şeyde kullanmaya başlamışlardır. Altın oranın tarihte ilk kez ne zaman ortaya çıkarıldığı hakkında net bilgiler olmamakla birlikte bizlerin öğrenebildiği kimlerin altın oranı kullandığı ve hangi ülkelerin altın orandan sıkça yararlandığıdır. Pisagor’un tarihe geçen sözlerinde, altın oranın insan vücudunda bulunduğunu söylemiştir. Sonrasında ise Öklid bu oranı sayısal değer olarak ifade etmiş ve 1.618 oranını sunmuştur.

Altın Oran Nerelerde Bulunur?

Altın oran doğada birçok şekilde bulunmaktadır. İnsan kafası, insan yüzü, deniz kabuğu, çam kozalağı, salyangoz ve papatya çiçeğini doğada bulunabilecek altın oranlara örnek olarak göstermek mümkün. Altın oranın ünlü matematikçiler tarafından ifade edilmesinden sonra imparatorluklar ve uygarlıklar da bu oranı kullanarak mimari yapılar ortaya çıkarmış ve bu orandan etkilenen sanatçılar sanat ürünü ortaya koymuşlardır. Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu “Son Yemek” te de altın orandan yararlanılmıştır. Daha fazla örnek vermek gerekirse ülkemizde Mimar Sinan imzalı camiler altın orana sahipken, Mısır’da yapılan Mısır piramitlerinin bazıları bu oranla yapılmıştır.

İnsan Yüzünde Altın Oran

Yüz estetiğinde bu oran büyük organların onun alt organları dediğimiz organlara oranıdır. Örneğin yüzün, boynun genişliğine oranı, dudağın ve kaşların birleşim yerine oranı, burun boyunun yüzün boyuna, çene ucunun, kaşların birleşim yerine ve ağız boyunun burun genişliğine, burun genişliğinin burun deliklerine ve göz bebekleri arası ile kaşlar arasındaki mesafeye oranı gibi ifadelerle altın oranı bulmak mümkün. Ancak her insanın yüzünde altın orana rastlanılmaz.