Amerika ve İngiltere vize alınması en zor ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizden bu ülkelere turist olarak gitmek isteyen kişilerin oldukça külfetli bir vize prosedürünü uygulaması gerekiyor. Hazırlanması gereken evraklar, yapılacak online başvurular ve bu süreç içerisinde İngilizce kullanılması kaçınılmaz detaylar. Hal böyle olunca tüm prosedürün dikkatli ve doğru zamanda yapılması de gerekiyor.

Bazı ufak eksiklikler, tüm formalitenin yeniden başlamasını veya belirli bir aşamaya kadar gerilemesine neden olabiliyor. Sürecin en başından itibaren, İngilizce tercüme konusunda ve vize süreci konusunda destek sunan profesyonel tercüme store bürolarına başvurmak, bu sebeplerle oldukça büyük önem taşıyor.

Vize İçin Neler Gerekiyor?

  • Amerika vizesi başvurusu DS150 adı verilen online başvuru formunun, İngilizce olarak doldurulmasıyla başlayan bir süreç. Bu formda yer alan bilgiler İngilizce olarak doldurulmak zorunda ve aynı zamanda konsolosluktan randevu almanızı sağlıyor.
  • Vize başvurusu için en az bir yıl daha geçerliliği olan ve aynı zamanda en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaporta ihtiyacınız var. Bunun yanında daha önce kullanılmış pasaportlarınız varsa, bunlarda başvuru sırasında istenen belgeler arasında yer alıyor.
  • İki adet ve yeni çekilmiş fotoğrafın JPG formatında hazırlanması gerekiyor. Fotoğraf ve belgelerin formatlarıyla ilgili detaylı bilgiye, Amerikan konsolosluğunun sitesi üzerinden de ulaşabilirsiniz.
  • Vize harcının yatırılması gerekiyor ve bu harcın talep edilecek vizeye göre değişiklik gösterdiğinin ve buna göre yatırılması gerektiğinin altını çizmemiz gerekiyor.
  • Maddi durumunuzu ve mal varlığınızı gösterir belgeler, maaş bordrosu, iş yeri sahipleri için vergi levhası, ticaret odası kaydı ve bunun gibi. Banka cüzdanları ve son üç aya ait gelir gider tablosunun listelenmiş olması. Tapu ve benzeri mal varlığını belgeleyici evraklar. Limiti en yüksek olan kredi kartının son birkaç aylık ekstresi. Çalışan kişiler için seyahat sırasında izinli olacağını gösteren belge, Öğrenciler için öğrenci belgesi.
  • Gitmenizi Amerika tarafından isteyen kişi veya kuruluş varsa, bunlardan alınmış yazılı davet belgesi. Bu kişi veya kuruluşun maddi durumlarını gösteren belgeler.
  • 18 yaşından küçük ve yalnız seyahat edecek kişiler için, noterden tasdiklenmiş ve ebeveynler tarafından verilmiş muvafakatname.
  • Erkekler için askerlik durumlarını belirleyen belge.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği olarak bilinen, başvuru sahibinin evliyse eşi ve çocuklarının bulunduğu değilse ailesinin bulunduğu nüfus kayıt örneği. Evlenerek değişmiş kütüklerde, önceki nüfus kütüğünden de alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneği ayrı olarak hazırlanmalıdır.

Profesyonel Yardım Alınması Vize İşlemlerini Çok Kolaylaştırır

amerikaya nasil turist olarak gidilir - Amerika'ya Nasıl Turist Vizesi Alınır?

Tüm bu evrakların hazırlanışı ve yanı sıra sunumunun İngilizce olarak yapılması, konsolosluk memurlarının durumla ilgili detaylı bilgi sahibi olmasına ve vize işlemlerinizin daha kolay sonuçlanmasına yardım eder. Bu sebeple sürecin en başından itibaren, tercüme bürosu tarafından desteklenmeniz, vize alım işlemlerinizin zamanında ve doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.

https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/ adresinden daha detaylı bilgi alarak başvuru yapabilirsiniz.