Çevremize ışık saçan, etrafımızı aydınlatan ampullerin nasıl ve kim tarafından icat edildiğini merak ediyorsanız, ampulün icadı hakkında kapsamlı bir bilgiyi sizlere sunuyoruz.

Edison ampulü ilk bulduğunda ona elektrik ışığı ismini takmıştı. Çünkü, elektrik ışığının bulunması, Edison’un yaptığı bir geziye dayanır. Edison, William Wallace ile birlikte üzerinde çalıştığı elektrik lambası hakkında detaylı incelemeler yaparken, cihazın tam karşısına bir adet grafit plaka yerleştirmişti. Elektrik lambasında oluşan elektrik akımı, grafit plakalarını eritecek güçlükteydi. Fakat, Edison Wallace’in üzerinde çalıştığı bu metodu beğenmedi ve kendisinin daha iyi yapabileceğini kanıtlamak üzere yeni çalışmalar yapmaya başladı.

Edison çalışmalarına geceli gündüzlü devam ediyordu. Yaklaşık olarak 40-45 iş arkadaşı da kendisine yardımcı olarak, bu icadın ortaya çıkarılmasına eşlik ediyorlardır. Edison, yaklaşık 2000 deney sonunda hala istediği şekilde ampulü oluşturamıyordu. Oluşturulan ampullerde kullanılan bazı maddeler az dayanıklı olurken, bazıları da maliyetli oluyordu. Edison’un amacı herkesin evinde rahatça kullanabileceği bir lamba yapmak istiyordu. Hala istediği sonuca ulaşamamıştı.

dunyanin ilk ampulu - Ampülün İcadı - Ampülü Kim İcad Etti ?

Hatıra defterine yazdığı bir yazıda, Edison’un asistanı artık deneylerden vazgeçmeleri gerektiğini belirtir. Bunun üzerine Edison, asistanına neden vazgeçmeleri gerektiğini sorar. Asistanı ise, 2000 üzerine deney yaptıklarını ve bir sonuna ulaşamadıklarını söyler. Edison’un cevabı ise nettir. Evet, istediğimiz amaca ulaşamadık, demek ki aradığımız sonuç bu 2000 deneyin içinde değil diyerek çalışmalarına devam etmiştir.

1879 yılında ise, dalgın bir şekilde ceketindeki düğmeleri çevirirken düğmelerden birinin kopması sonucu, ceketinin düğme yerindeki iplik parçasını görerek aklına bir fikir gelir. Hemen bu iplik parçasını, ampulde kullanmak üzere laboratuara götürür ve teknisyenlerinden bir adet yumak ip alarak, yumağı küçük parçalar halinde kesmelerini ve sonrasında kömürleştirerek lambaların içine takmasını söyler. Lambaya takılan iplikler, devamlı kırılırken sadece bir tanesi kırılmadan lambanın içine yerleştirilmişti. Bunun üzerine lambanın havası boşaltılarak, elektrik verildi. Sonrasında ise, iplik parçası iyice kızarak sarımsı bir ışık saçmaya başladı. Bu ışığın çabucak söneceği zannedilirken, ampul uzun süreli bir şekilde yanmaya devam etti.