Android ağda kayıtlı değil hatası, sık karşılaşılan hem çağrı yapmayı hem de çağrı almayı engelleyen bir hatadır. Bu durumun yaşanması için birçok seçenek mevcuttur. Yani birçok işlem bu durumun yaşanmasına sebebiyet verebilir. Eski model cihazlarda bu durum daha çok yaşanırken Çin ve Kore malı telefonlarda da sıkça rastlanmaktadır.

Android Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Bu hataya sebebiyet veren birçok nokta olabileceğini söylediğimiz için düzeltmek amacıyla tüm yöntemleri denememiz gerekebilir. Ancak bu işlemlerden bir tanesi Android ağda kayıtlı değil hatasına çözüm olacaktır. Bu işlemi doğru bir şekilde tamamlamak için tüm çözümleri sıralayacağız.

Android Ağda Kayıtlı Değil Hatası Ağ Operatörü Seçimi

Telefonunuzda yer alan operatörün yanlış seçilme durumları olabileceği için bu tür bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunu düzeltmek için operatör seçimini kendiniz seçerek düzeltme işlemini yapabilirsiniz.

  1. Telefonunuzun “Ayarlar” kısmına girerek buradan “Bağlantılar” sekmesine giriş yapın.
  2. Burada listeden “Diğer Ağlar” seçeneğine tıklayın ve “Mobil Ağlar” tercihini yapın. Karşınıza “Ağ Operatörleri” bölümü çıkacaktır. Burada operatör olarak hizmet veren mobil operatörlerin listesi çıkacaktır. Hizmet aldığınız mobil operatörü kendiniz seçerek düzeltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekecektir.

Android Ağda Kayıtlı Değil Sim Kart Çözümü

SIM kartınızın yerinden oynamış olması veya hasar görmüş olması bu duruma yol açan etmenlerden biridir. SIM kartın devre dışı bırakılması da Android ağda kayıtlı değil hatasına sebebiyet verir. SIM kartınızı çıkartıp düzelterek tekrar doğru bir şekilde takma işlemini yapabilirsiniz. Hattınız hasar görmüş ise yetkili operatör firmasından yeni hattınızı almanız gerekir. Ayrıca operatör değişikliği yaptıysanız ve eski sim kartını kullanıyorsanız bu sorunla karşılaşıyor olabilirsiniz.

Android Ağda Kayıtlı Değil IMEI Kontrolü

Android ağda kayıtlı değil sorununda başınızı ağrıtacak en büyük detay bu olabilir. Çünkü IMEI kopyalama ile ilgili yaşanan sorun büyük ölçeklidir. Öncelikle telefonunuzun IMEI numara kaydı öğrenilmelidir. Bunun için *#06# tuşlamasını yapmanız gerekir. Karşınıza çıkan IMEI numarasın kaydedin ve E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulama işleminizi yapın. Telefon numaranızın IMEI kodu kopyalanmış ise ağda kayıtlı değil hatasını almış olabilirsiniz. Bu durumda çözüm olarak yasal işlem başlatmanız gerekir.

Android Ağda Kayıtlı Değil Fabrika Ayarlarına Çevirme

Telefonunu çok sık düşüren veya uzun süre kullanan kişilerde de bu durum yaşanabiliyor. Bu duruma çözüm olarak telefonu fabrika ayarlarına çevirme işlemi kullanılabilir. Bu işlem sayesinde telefon içerisinde yer alan uygulama ve yazılımlar sıfırlanarak yazılım sıkıntılarını da ortadan kaldırır. Android kayda değil hatasını yazılım sorunu olarak alıyor iseniz bu durum size çözüm olacaktır.