Android cihazlardaki veriler İOS işletim sistemleri kullanan telefonlara aktarılırken birkaç zorluk ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak Android cihazlardan iPhone’ye en kolay rehber aktarma yöntemleri sayesinde işlemleri takip edeceğiniz kılavuzlar sayesinde kolayca bu işleminizi tamamlayabilirsiniz. Telefon değiştirme durumlarında karşınıza çıkan en büyük sorun verilerin tam anlamıyla diğer telefona taşınmasının sağlanmasıdır. Apple’ın “Move to İOS” uygulamasını kullanmak, SIM kart kullanmak ve Google’ı kullanmak olmak üzere 3 adet yöntem bulunmaktadır.

Android Cihazlardan İphone’a Nasıl Rehber Aktarabilirim?

Diğer yöntemleri sizlere tanıtmadan önce basit bir kısayol ile rehberinizi taşıyacağınızı yöntemi sizlerle paylaşacağız. Aşağıdaki adımları uygulayarak dakikalar içinde işleminizi bitirebilirsiniz.

 1. Android cihazınızdan Kişiler/Rehber uygulamasını açın ve sağ üst köşede yer alan üç noktaya dokunun.
 2. Açılan menüdeki “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 3. “Kişileri içe aktar ve Kişileri dışa aktar” seçeneğini göreceksiniz. Bizim kullanacağımız “Kişileri İçeri Aktar” seçeneğidir.
 4. Kişileri içeri aktar seçeneğini kullanarak vCard dosyası haline getirin ve cihazınıza kaydedin.
 5. Daha sonra bu dosyayı VCF dosyası halinde paylaş seçeneğini kullanarak Whatsapp yardımı ile yeni olarak kullanacağınız iPhone telefonunuza mesaj olarak gönderip. Whatsapp mesajlarda belge gönderme mümkündür.
 6. Daha sonra iPhone cihazınıza giriş yapın ve Whatsapp’tan gelen mesajı açın. VCF dosyasına tıklayın. Açılan pencerede üst tarafta “Kişiyi Ekle” seçeneği çıkacaktır.
 7. Yeni kişi oluştur diyerek tüm listeyi eklemiş olarak Android cihazlardan iPhone’a en kolay rehber aktarma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Move To İos Uygulaması ile Rehber Aktarmak

Apple, Android cihazlardan İOS cihazlarına veri aktarımını kolaylaştırmak amacıyla “Move to İOS” uygulamasını hazırlamıştır. Google Play Store’de bu uygulamaya ulaşarak indirebilirsiniz. Bu uygulama, Android cihazınız içinde yer alan tüm verileri (kişiler, fotoğraflar, mesajlar, video ve fotoğraflar, takvim, e posta hesapları) birleştirir ve yeni iPhone cihazınıza göndermek üzere Wi-Fi üzerinden bağlantı kurar.  Uygulamayı indirerek verilerinizi aktarmaya başlayabilirsiniz. Bu yazılım, uygulama aktarımı yapmaz. Çünkü Android ve İOS işletim sistemlerinin uygulamaları farklılık göstermektedir.

Sim Kart Kullanarak Rehber Aktarmak

Telefonunuza kişi ekleme işlemi yaptığınızda sizlerin tercihine bağlı olarak telefon hafızasına veya sim kartınıza kayıt işlemi gerçekleştirir. Rehber sim kart üzerine kayıtlı ise telefonunuzu değiştirseniz de sim kart korunduğu takdirde rehber aktarma işlemlerini basit şekilde halledebilirsiniz.

 1. Android cihazınızda rehberin kayıt işlemini SİM kart üzerine yönlendirin ve tüm isimleri SİM karta kaydedin.
 2. Ardından SIM kartını çıkararak iPhone cihazınıza takın.
 3. iPhone cihazınızın “Ayarlar” kısmına dokunun ve “Kişiler” seçeneğine tıklayın.
 4. “SIM’deki kişileri aktar” seçeneğine tıklayarak Android cihazlardan iPhone’ye en kolay rehber aktarma işlemlerinden birini gerçekleştirmiş olursunuz.

Google Kullanarak Rehber Aktarmak

Google kullanarak rehber aktarma işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Android ve İOS işletim sistemlerinin her ikisi de Google ile başarılı şekilde çalışmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek rehberinizdeki verileri Google yardımıyla depolama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Android cihazınıza girerek hesabınızı bir Google hesabı ile aktifleştirin ve rehberinizi Google’ının yedekleme sistemine yükleyin.
 2. Aynı Google hesabınızı iPhone telefonunuza da ekleyin.
 3. Hesap oluşturulduğunda senkronizasyonu çalıştırarak etkinleşmesini sağlayabilirsiniz veya Ayarlar> Hesaplar ve Şifreler’e giderek Gmail hesabına dokunun.
 4. “Rehber anahtarını” açık konuma getirerek iPhone cihazınızda senkronize olmasını sağlayabilirsiniz.