Bu makalemizde birçok Android kullanıcısının merak ettiği ya da duyup ne işe yaradığını bilmediği Android Root işlemleri hakkında detaylı bir bilgi vereceğiz.

Root Nedir?

Öncelikle root kelimesinin anlamına bakmak gerekirse, root kelimesi İngilizcede ana dizin (kök dizin) anlamına gelmektedir. Ayrıca root kelimesi daha çok Linux işletim sistemine sahip olan ürünlerde kullanılmaktadır. Android işletim sistemlerinde root kelimesini bu denli çok duymamızın sebebi ise Android işletim sisteminin Linux tabanlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda root işlemleri ile telefonunuzda yer alan pek çok dosyayı, programları, işlem süreçlerini değiştirebilir ya da telefonunuza uyarlayabilirsiniz.

Neden Root Yapmalıyız?

Root dediğimiz şey telefonunuzun sistem dosyalarına erişmenize olanak sağlayan kullanıcı yetkisidir. Yani bu yetkiye sahip olan bir kişi veya uygulama sistem dosyaları üzerinde istediği şekilde düzeltme veya kullanma işlemi yapabilir. Bu sebeple rootlu bir telefonda pek çok işlemi istediğiniz gibi yapabilir, çalışmayan uygulamaları çalışır hale getirebilirsiniz.

Root Yapimi - Android Root Yapma Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yeni satın aldığınız pek çok marka ve model fark etmeksizin ucuz Android telefon veya pahalı Android telefon olsun, rootsuz bir şekilde gönderilir. Yani yeni almış olduğunuz bu telefonun sistem dosyalarına ve kök dizinine ulaşım sağlayamazsınız. Bu değişiklikleri yapamamamızın ana sebebi ise telefon üreticilerinin aldığı bir güvenlik önlemidir. Bu sayede telefonunuzun kök dizinine ulaşamaz ve sistem dosyalarını silemez veya bozamazsınız. Çünkü sistem dosyalarında meydana gelebilecek bir hata veya bozukluk durumunda telefonunuz çökebilir.

Root Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Bu başlık altında root yapmanın sizlere sağlayacağı faydalardan bahsedeceğiz. İşte bu faydalar;

 • Android işletim sistemine sahip telefon veya tabletinize özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz. Yani telefonunuz ile birlikte hazır gelen yazılımları beğenmediyseniz ve farklı bir yazılım kurmak isterseniz bunu yapabilirsiniz. Örneğin; MIUI vb. gibi…
 • Telefon veya tabletinizin kök dizininde yer alan tüm dosyalara ulaşabilirsiniz. ES File Explorer gibi dosya yöneticisi uygulamalar ile root yetkisi aldıktan sonra bunu sağlayabilirsiniz.
 • Cihazınızda yer alan ekran ayarları, işlemci hızı, titreşim ayarları, gizli dosyalar, flaş ışığının yükseltilmesi, ses şiddeti ayarı, kamera yazılımı gibi pek çok şeyi özelleştirerek cihazınızın performansını artırabilirsiniz.
 • Root yaparak telefonunuzda root gerektiren pek çok uygulamayı kolayca kullanabilirsiniz. Örneğin; telefon konuşmalarını kaydeden uygulamalar rootlu telefonlarda çok daha fazla fonksiyonel özellik sunmaktadır.
 • Root yaparak telefonunuzda varsayılan olarak gelen gereksiz pek çok uygulamayı da kolayca silebilirsiniz. Genelde telefon üreticileri veya operatör firmalar kendi uygulamaları gibi gereksiz pek çok uygulamayı telefona varsayılan olarak yükleyerek size verirler ve bunları kaldıramazsınız. Dolayısıyla cihazın belleğinde fazlasıyla yer işgal eden bu uygulamalar hem yer işgal ederler hem de birçoğu arkaplanda çalışarak bataryanızın ömründen tüketir.
 • Telefonunuzun ya da tabletinizin dahili depolama alnında bulunan uygulamaları micro SD kartınıza taşıma olanağı sağlamaktadır. Normalde bu işlemleri sadece belirli işlemleri destekleyen uygulamalar ile yapabilirsiniz.
 • Costum recovery adı verilen özel kurtarma paketleri sayesinde telefonunuzda yer alan kurtarma seçeneklerini daha fazla genişletebilirsiniz. Bu sayede kolayca telefonunuzun veya tabletinizin tam yedeğini alabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir durumda cihazınızı kolayca eski haline döndürebilirsiniz.
 • Root yaparak cihazınızın arka planında sürekli olarak çalışan uygulamaları kapatabilir ya da sınırlayabilirsiniz. Bu sayede cihazınızın daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Sürekli açılan reklam pencereleri ve uygulama içi reklamları adblock tarzı uygulamalar ile engellemenize olanak sağlar.
 • Root işlemi yaparak cihazınızın açılırken ki logosunu da değiştirebilirsiniz.
 • Root işlemi ile pek çok yasaklı siteye veya ülkemizde engellenmiş olan sitelere DNS değiştirme yöntemi sayesinde ulaşabilirsiniz. Normalde DNS değiştirme işlemi root yapmadan da kullanılabilir fakat bu sadece Wi – Fi bağlantısında işe yarar. 3G ve 4.5G bağlantısında da bundan yararlanmak istiyorsanız root yapmanız gerekir.
Uzmanlar için Root Yapmanın Faydaları;
 • Cihazda yer alan Android ID’yi değiştirebilirsiniz.
 • Cihazda yer alan MAC adresini değiştirebilirsiniz.
 • Android cihazda Linux işletim sistemini kullanabilir, sanal sistemler üzerinden ubuntu vb. sistemleri yükleyebilirsiniz.
 • Pek çok hackleme uygulamasını kullanabilir ya da hack yöntemlerinden sizleri koruyacak uygulamaları yükleyip kullanabilirsiniz.

Root Yapmanın Zararları Nelerdir?

Android Sistem Error - Android Root Yapma Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Telefon veya tabletinizin yazılımına direk müdahale edilebildiği için birçok üretici firma rootlanmış telefonları garanti dışı bırakmaktadır. Fakat root yapılmış bir telefonu servise göndermeden önce un-root işlemi yaparak eski haline getirmeniz pek çok telefonda mümkündür.
 • Root işlemleri normalde oldukça basit ve sorunsuz bir işlemdir. Fakat bu konularda hiçbir deneyiminiz yoksa ya da dikkatsiz biriyseniz cihazınızda kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz.
 • Root işlemi için bazı ülkelerde yasaklamalar olabilir fakat Türkiye’de bunun için herhangi bir kanuni engelleme yoktur.
 • Root yapılmış cihazlar üretici tarafından gönderilen updateleri otomatik olarak almayabilir. Bu durumla karşı karşıya kalırsanız gerekli yazılımı internetten indirerek kendiniz kurmanız gerekebilir. Fakat bazen durum sizin için bir avantaj olabilir, ülkemize gelmemiş olan güncellemeleri herkesten önce internetten indirerek yükleyebilirsiniz.
 • Eğer dikkatsiz biriyseniz ve telefonunuza gelişi güzel uygulama yüklüyorsanız bu durumda virüslü uygulamaları telefonunuza yükleyerek telefonunuzun zarar görmesine sebep olabilirsiniz.
 • Bazı bankalar Android cihazınızın rootlu olup olmadığını uygulamaları vasıtası ile tespit edip uyarı vermektedir. Fakat herhangi bir sorun yok, uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.