Asus, dizüstü bilgisayar sektörünün en önemli isimlerinden birisi. Birçok farklı model ve özellikteki bilgisayarları ile kullanıcıların beğenisini kazanmayı başaran Asus markası yine kullanışlı yazılımsal araçlarıylada bizlerin işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Bu yazımızda adım adım resimli bir şekilde Asus laptoplarda bios güncellemesi nasıl indirilir ve güncelleme nasıl yüklenir sizlere bilgi vereceğiz.

İşlemler gerçekten oldukça basit Asus, bios güncellemesi için Easy Flash özelliği ile bizlere çok fazla müdahale ettirmeden direk BİOS ekranından güncellemeyi yüklememizi izin veriyor.

DİKKAT: Aşağıdaki adımları uygularken herhangi bir sorun olması halinde sorumluluğun size ait olduğunu belirtmek isteriz. Güncelleme yaparken ve yapmadan önce laptopunuz mutlaka ŞARJA TAKILI OLMALI. Güncelleme esnasında olası bir elektrik kesintisinde bilgisayarınıza açılamaz duruma gelebilir. Adımları lütfen DİKKATLİCE uygulayınız.

Asus Bios Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

1. Adım: İlgili Bios güncellemesinin indirilmesi

asus laptop bios guncellemesi nasil yapilir - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

Asus bilgisayarınızla uyumlu Bios güncellemesini indirmek için bu linke tıklayın: https://bit.ly/2vBIIj0

Çıkan ekrana yukarıdaki resimdeki şekilde bilgisayarınızın modelini yazın ve altta çıkan listeden modelinizi seçin. Sağ köşede Sürücüler & Araçlar çıkacak buraya tıklayarak Driver & Bios güncelleme sayfasına erişebilirsiniz. BIOS & Firmware sekmesine geçerek cihazınıza uygun güncel Bios sürümünü İNDİR tuşuna basarak bilgisayarınıza indirin.

asus laptop bios guncellemesi nasil yapilir 2 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

2. Adım: İndirilen dosyanın USB belleğe kopyalanması

İndirdiğiniz dosyanın uzantısı .zip şeklinde olacaktır bunu Winrar vb. bir programla açarak içerisindeki dosyayı (tek bir dosya var zaten) boş bir flash belleğe kopyalayın veya sürükleyip içerisine bırakın.

asus laptop bios guncellemesi nasil yapilir 3 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

3. Adım: BİOS’a giriş yapılması ve güncelleme dosyasının seçilmesi

Güncellememizi attığımız USB belleğimizi bilgisayara takalım.

Asus laptoplarda Bios’a girmek için farklı tuşlar bulunabilir DEL, F2 veya ESC tuşlarını deneyerek bios ekranına giriş yapabilirisiniz.

asus bios guncelleme easy flash unility 2 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

Bios ekranına girdiğinizde üst menülerden yön tuşları ile Advanced sekmesine geçelim alt bölümde yer alan Start Easy Flash‘a tıklayalım.

Karşımıza çıkan ASUSTEK Easy Flash Utility sayfasında alt kısımda USB belleğimizin içerisindeki dosyalar listelenecek ilgili güncelleme dosyamızı seçelim.(Aşağıdaki resimde bendeki X550CAAS.300 siz kendi indirdiğinizi seçin)

asus bios guncelleme easy flash unility 1 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

Enter’a basın bios güncellemesini yüklemek isteyip istemediğinizi soracak yön tuşları ile YES’i seçip Enter’a tekrar basın artık sistem kendi kendine yüklemeyi tamamlayıp artından bilgisayarınıza kapatacak.

Bu işlemlerin adımlarını aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz;

asus bios guncelleme easy flash unility 3 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

asus bios guncelleme easy flash unility 4 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

asus bios guncelleme easy flash unility 5 - Asus Laptop Bios Güncelleme Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

Finas Verifying ekranı %100’e ulaştığında güncelleme başarılı bir şekilde tamamlanmış olacak ve notebook kendini kapatacak. Sonrasında açma kapama tuşuna basarak tekrar açabilirsiniz.

4. Adım: Güncellemenin kontrolü

Güncellemenin yapılıp yapılmadığını BİOS ekranınızdaki sürüm numarasının değişip değişmediğinden anlayabilirsiniz. Farklı bir yöntem olarak yukarıdaki adımları tekrar denediğinizde ekran güncelleme dosyasının eski olduğu bilgisi gelmesi lazım.

Eğer sürüm numarası değiştiyse güncellemeyi başarılı bir şekilde yapmışsınız demektir.

Bios Güncellerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bios güncellemesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dizüstü bilgisayar / notebook / ultrabook vb. cihazınızın pilinin tam dolu olması önemli. Yine güncellemeyi yüklerken şarj kablonuz kesinlikle bilgisayarınıza takılı olmalı aksi halde yaşanacak bir elektrik kesintisinde cihazınız zarar görebilir. Bios sürümünü düşürme işlemine Asus izin vermiyor eğer eski bir sürüm indirip yüklemeye çalışsanız dahi sistem Build Data is too old Please Press Enter to Return!! uyarısı verecektir.