Önceki dönemlerde Avea olarak operatör hizmeti veren firma Türk Telekom’a devredilmiştir. Avea numara değiştirme nasıl yapılır yani yeni ismiyle Türk Telekom numara değişikliği nasıl yapılır sorusunun birden fazla çözümü vardır. Operatörler arası numara değişkenliği yapılabildiği gibi artık hat değişikliği yapılmadan da numara değişikliği yapılabiliyor.

Avea Numaramı Nasıl Değiştirebilirim ?

Hattınıza tanımlı numarayı değiştirme işlemini online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak veya çağrı merkeziyle iletişime geçerek değiştirmeniz mümkün. Türk Telekom çağrı merkezi 444 1 444 ile iletişime geçerek numara değiştirme talebinizi iletebilirsiniz. Müşteri temsilcisi tarafından gerekli doğrulama işlemlerinden sonra müşteri temsilcisi sizlere seçebileceğiniz kısıtlı sayıda numara iletmektedir. Sizler bu numaradan birini tercih ederek hattınızı o numaraya taşıyabilirsiniz. İşlem onaylandıktan sonra geriye dönüşü olmayan bir durumdur. Eski numaranız artık başka kişiler tarafından kullanılabilir. Bu durumu düşünerek karar vermeniz gerekmektedir. Türk Telekom mağazaları üzerinden Avea kullanıcılarının da işlemi yapılmaktadır. Direkt olarak Türk Telekom bayilerine giderek işleminizi yaptırabilirsiniz.

Online Olarak Avea Numara Değiştirme Nasıl Yapılır?

Avea numara değiştirme işlemini müşteri temsilcisiyle yapabileceğiniz gibi online olarak da yapabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip ederek kolayca tamamlayabilirsiniz.

  1. Türk Telekom resmi web sayfasına giderek “Online İşlemler” butonuna tıklayın.
  2. Online işlem yapabilmeniz için Türk Telekom şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.
  3. Giriş işlemini yaptıktan sonra “Hat İşlemlerim” sekmesine tıklayın ve “Numara Değişikliği” seçeneğini seçin.
  4. Bu aşamadan sonra karşınıza boşta olan 5 adet Avea yani Türk Telekom numarası çıkacaktır. Tercih ettiğiniz numarayı seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Tercih etmeniz için sizlere sunulan numaralardan birini seçmemeniz halinde sistem otomatik olarak sizlere bir numara atayacaktır. Artık yeni numaranız üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Avea Numara Değiştirme Ücretleri

Avea numara değiştirme ücretleri faturalı ve faturasız hatlara ayrı olmak üzere sabit şekilde belirlenmiştir. Türk Telekom faturasız hat kullanan kişilerin numara değiştirme ücreti 20 TL iken Türk Telekom faturalı kullanıcıların numara değiştirme ücreti 24,50 TL olarak belirlenmiştir. Faturasız hatlarda işlem yapılabilmesi için değişiklik öncesinde hat üzerinde tanımlı 20 TL’nin bulunması gerekiyor.