Avrupa Birliği, katılımcı ülkeler arasındaki maddi dayanışma ve gelişmeyi sağlayan bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın temelleri İtalya, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika arasında 1951 yılında atılmıştır. Çelik ve kömür sektörlerini geliştirmek isteyen ülkeler kendi yaşam standartlarını arttırıcı çalışmaları beraber gerçekleştirme fikrini sıcak baktılar. Avrupa Birliği Nedir? Üyeleri Kimlerdir? Adlı yazımızda Avrupa Birliği anlaşmasının nasıl ortaya çıktığı, neler yaptıkları, neyi hedefleri ve kimlerin üye olarak yer aldığı hakkında detaylı açıklamalar yer almaktadır.

Avrupa Birliği Neden Vardır?

Avrupa’da yer alan ülkelerin ekonomik kalkınmayı sağlamak ve vatandaşların yaşam standartlarını üst seviyeye ulaştırmak için kurulan bir topluluktur. İlk kez 1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu olarak ortaya çıkmış ve daha sonra tarihler 1992 yılını gösterdiğinde Avrupa Birliği ismini almıştır. Avrupa Birliği topluluğu ekonomik ve siyasi bir örgüt halini almış ve bu konularda alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Avrupa Birliği üyeleri ortak para birimi olarak belirlenen Euro’yu kullanmakta ve ekonomik ihtiyaçlarının giderilmesi için dayanışma örneği göstermektedir. İhtiyaç duyulan malzeme, hammadde veya ekonomik destek gibi başvurular değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Ekonomik birliğin yanı sıra orta ordu oluşturma fikri ortaya atılmıştır. Bu konu hakkında ayrılıklar yaşansa da Avrupa Birliği’nin büyük çoğunluğu, ekonomik birleşmeyi daha da ileri seviyeye götürerek siyasi birleşmeyi de istemektedir. Bu konu ülkelerin birleşmesini değil ortak dış politika benimsenmesini amaçlamaktadır.

Avrupa Birliği, bu topluluğun bir ülke gibi yönetilmesini ve kararların alınmasını istemektedir. Topluluğun seçilmiş bir parlamentosu, yüksek mahkemesi, yasaları, yıllık bir bütçesi ve bir merkez bankası bulunmaktadır.

Avrupa Birliği Üyeleri Kimlerdir?

Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerin sayısı 27’dir ve toplam 500 milyonu aşkın bir insan topluluğunu kapsamaktadır. Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde yaşayan insanlar dolaşım bölgesi olarak belirlenen tüm sınırlarda serbestçe vakit geçirebilmektedir.

Avrupa Birliği’nin temelini atan ülkeler Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Hollanda ve Lüksemburg’dur. Topluluğun başkenti Brüksel olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliğinin diğer üyeleri;

Bulgaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti, Hırvatistan, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Yunanistan, İrlanda, Macaristan, Litvanya, Letonya, Malta, Romanya, Portekiz, Polonya, İspanya, Slovenya, Slovakya ve İsveç’tir.

  • Avrupa Birliği’ne katılan son üye 2013 yılında Hırvatistan olmuştur.
  • Birleşik Krallık ise Avrupa Birliği’nde ayrılma konusunu uzun zamandır tartışırken yapılan referandum ile sonuçlandırmış ve ayrılma kararı almıştır. 2020 Ocak itibariyle Birleşik Krallık Avrupa Birliğinden ayrılmıştır.

Avrupa Birliğine girmek isteyen ülkelerin bölgesel özellik taşımaları ve belirtilen politikaları uygulamaları gerekmektedir. Birliğin değerlerinin benimsenerek saygı duyulması, onların inandığı ilkelerin hayata geçirilmesi memnuniyet açısından büyük önem taşımaktadır. Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyen ülkeler Türkiye, Karadağ, Makedonya, Arnavutluk ve Sırbistan olarak sıralanmaktadır.