Gökyüzüne baktığımızda zaman zaman ayın durağan bir şeklinin olmadığını, farklı şekillerde göründüğünü fark ederiz. Aslında ay her zaman aynı şekildedir fakat güneşten gelen yansımalar ile bazen tamamı görünürken bazen yalnızca bir kısmı görünür; buna da “Ayın Evreleri” denir. Ayın farklı evrelerde görünmesi bir aylık periyotlarla tekrarlanır. Ayın evreleri ve aldığı isimleri sizler için sıraladık.

Yeni Ay Evresi:

yeni ay ay evresi - Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür - Ayın Evreleri ve Dönüşü

Yeni ay evresinde Ay, Güneş hizasında yer alır, görülmeyecek kadar incecik bir görüntüye sahiptir. Ay’ın Güneş hizasında oluşu Dünya ile Güneş arasına girmesiyle mümkün olur. Ayın dünyaya bakan yüzü böylece karanlık görünür, bundan dolayı Dünya’dan bakıldığında ay görünmez; zaman zaman gökyüzüne baktığımızda ayı görememe nedenimiz de Yeni Ay evresinden dolayıdır.

İlk Dördün Evresi:

ilk dordun ay evresi - Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür - Ayın Evreleri ve Dönüşü

Yeni Ay evresinin bitişinden sonra bir hafta geçince haliyle gezegenin dönüşü ayın konumunu da değiştirecektir. İlk Dördün evresinde Ay’ın Dünya’ya bakan tarafının sağ yarısı güneşten aldığı ışıklarla aydınlanmış olur. Yeni Ay evresinde görünmeyen Ay, İlk Dördün evresinde hilal şeklini alır. Bu evrede Ay, Dünyadan görülebilir, gökyüzüne baktığımızda hilal şeklini görürüz.

Dolunay Evresi:

dolunay ay evresi - Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür - Ayın Evreleri ve Dönüşü

İlk Dördün evresinden 1 hafta sonra gözlenir, bu evre ile birlikte Ay, dünya etrafında yarım tur dönmüş olur. 3/4’lük tura Dolunay evresi ile başlanır. Dolunay evresinin kişilikler üzerinde de yoğun etkisi vardır: duygularda gel-git, tartışmalar, iç sıkıntısı da bu evrenin insanlar üzerindeki etkisine örnek verilebilir.  Dolunay evresinde Ay- Dünya- Güneş hizalamasına girilir, her üç gezegen de aynı çizgide yer alır. Dünyadan bakıldığında Ay, tam yuvarlak ve parlak bir biçimde görünür. Güneşten aldığı ışıkları Dünya üzerine yansıtan Ay, böylece Dolunay ismini verdiğimiz biçimde kendini göstermiş olur.

ay dolunay siskin ay ilk dordun hilal yeniay - Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür - Ayın Evreleri ve Dönüşü

Son Dördün Evresi:

ay evresi son dordun - Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür - Ayın Evreleri ve Dönüşü

Son dördün evresiyle beraber Ay, dünya etrafında attığı son tura geçer. Bu evre sonunda bir aylık zaman dilimi sona erer, yeni bir ay başlangıcı için yeniden Yeni Ay evresine geçilir. Bu evrede ayın sol yarısı dünya üzerinden görünür; İlk dördün evresinde sağ yarısı görünen ay, Son dördün evresi ile birlikte sol yarısını da göstererek bir kez daha hilal yaşatır, ardından Ay’ın Dünya etrafındaki turu tamamlanmış olur, bir ay biter.

Ay’ın Kendi Etrafında Dönüşü Nasıldır?

Ay, hareketleri sırasında belirli bir eksen etrafında döner, bu ekseni 29.5 günde tamamlar; fakat bazı aylarda bu süre uzar, bazı aylarda kısalır. Bundan dolayı 30-31 gün aralığında ortalama bir takvim oluşturulur.

Ayın Dünya Etrafındaki Dönüşü Nasıldır:

Ay, Dünya etrafında 29.5 (Yuvarlama hesabıyla 30) günde dolandığı için Ay’da 15 gün gece, 15 gün gündüz yaşanır. Ay’ın hareketleri dolayısıyla temel 4 evre vardır, evreler arasında geçen süre 1 haftadır.

Ay’ın Güneş Etrafında Dönüşü Nasıldır?

Ay, Güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar; Güneş etrafında dönerken aynı zamanda Dünya etrafında da ortalama 12 kez dönmüş olur. Bu da bir sene geçmesi anlamına gelir. Kısaca Ay’ın kendi etrafında dönmesiyle 1 gün, Dünya etrafında dönmesiyle 1 Ay, Güneş etrafında dönmesiyle 1 sene geçmiş olur.