Dünyanın incisi, şairlerin ilham kaynağı, astronomik olayların başkahramanı olan ay, dünyamızın tek uydusudur. Tarih öncesinden beri gökyüzü gizemini çözmeye çalışan herkesin ilk araştırma konusu olmuş fakat yakın zamana kadar gizemi çözülememiştir. Şiirlere, şarkılara konu olmuş Ay hakkında enteresan 10 özellik ile ilgili bir yazı hazırladık.

Hem kendisi hem de dünya çevresinde dönmesi sebebiyle her açısına güneş ışığı alabiliyor. Dünyaya ise sürekli aynı tarafı dönük olduğu için arkada kalan tarafı ayın karanlık yüzü olarak adlandırılmakta.

Ay’ın Dünya’dan daha yaşlı olduğu tahmin ediliyor. Ay hakkında enteresan 10 özelik arasında onun biraz hırpalanması da var. Üzerinde bulunan irili ufaklı çok sayıda kriter Ay’ın adeta bir savaştan çıkıp dünyanın yörüngesine oturduğunu göstermekte.

ay ilginc ozellikleri 2 - Ay Hakkında 10 İlginç Özellik

Ay’da bir atmosfer mevcut olmadığı için Güneş ışınları tutulmaz. Bu yüzden Ay’dan bakıldığında uzay karanlık görülür.

Isı dengesi değişkendir. Güneşe bakan yüzü 100 derece, diğer yüzü ise -100 derecedir. Bununla birlikte gece gündüz arasındaki ısı farklılığa çok fazladır.

ay yuzeyi - Ay Hakkında 10 İlginç Özellik

Araştırmalar devam etse de özellikle dolunay dönemlerinde hiç uyuyamama veya günlük uykularda kısalmalar meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu süreç gerginlik hissini tetikleyebiliyor. Dolunay zamanlarında dikkatli olmakta fayda var diyor astrologlar.

aydan dunyanin gorunusu - Ay Hakkında 10 İlginç Özellik

Ay hakkında enteresan 10 özellik arasında varoluşu da vardır. Ayın güneş sistemine nerden geldiği veya nasıl oluştuğuyla ilgili henüz bir bilgi bulunabilmiş değil.

Ay dünyayı her yüzyılda 1,5 mili saniye yavaşlatıyor.

Yer çekimi Dünyanın yaklaşık olarak 1/6’sı kadardır

Ay olmasaydı bir gün yaklaşık 6-8 saat sürerdi

Dünya ile olan çekim kuvveti sayesinde Dünya eksenden çıkmasını engelliyor.

Ay Neden Parlar ?

 

Ay Gökyüzünde Hangi Şekillerde Görünür – Ayın Evreleri ve Dönüşü