Hiç gökyüzüne baktığınızda ayın her gece farklı bir şekilde göründüğünü fark ettiniz mi? Peki nedenini merak ettiniz mi ? işte bu yazımızda kısaca size ayın neden farklı ve değişik şekillerde gözüktüğünü anlatacağız.

Aslında gerçek cevap şu “ay hiçbir şekilde şekil değiştirme” fakat biz neden farklı görüyoruz bunu cevaplayalım.

Ayın Evreleri ve Parlaması

Sizlerle daha önce paylaştığımız ayın evreleri ve hangi şekillerde göründüğü konulu makalemizde de anlattığımız üzere ayın kendisi ışık yaymaz. Gördüğümüz ay parlaklığı aslında Güneş’in ay yüzeyine yansıyan ışığıdır.

Ay Neden Farklı Şekillerde Görünür

Ay Dünyanın yörüngesinde dönerken güneş ayı farklı şekillerde aydınlatır ve buda bize ayın farklı şekillerde görünmesini sağlar. Aslına bakarsak değişen sadece bizim görüşümüzdür.

Ay, dünyanın tek doğal uydusudur uydunun basit açıklaması ise bir gezegeni çevreleyen gök cismi demektir. Ayın dünyada tam bir dönüşünü tamamlaması 27,3 gün sürer ancak dünya aynı zamanda güneşin etrafında hareket ettiğinden ayın sekiz farklı aşamada (ay evreleri) gözükmesi 29,5 gününü alır.

https://www.nedirnasilkimdir.com/wp-content/uploads/2018/07/ayin-evreleri-aldigi-sekiller.jpg

Ayın yüzü tamamen güneşe döndüğünde dolunay oluyor ve ayın tamamını görebiliyoruz. Ancak ay dünya üzerinde ilerledikçe bize doğru bakan yüzü yavaş yavaş güneşten gizlenir ve bu ilerledikçe neredeyse hiç görmeyecek bunada yeni ay evresi denmektedir.

Eödevlerinizde işinize yarayacak diğer ay makalelerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Ay hangi şekillerde görünür ve evreleri nelerdir: https://www.nedirnasilkimdir.com/ay-gokyuzunde-hangi-sekillerde-gorunur-ayin-evreleri-ve-donusu/

Ay neden parlar?

Ay hakkında ilginç özellikler