Ay; bir gök cismi olarak dünya ile arasında oluşan çekim kuvvetine bağlı olarak hem kendi etrafında döner hem de dünyanın etrafında döner. Ayın dönüş hareketini tamamlaması 29.5 günde tamamlanır. Bu süre içinde ayın dönüş hızına bağlı olarak güneşten aldığı ışıkların etkisi ile farklı yüzey alanları aydınlanır. Burada ayın yüzey alanlarının farklı olmasının temel sebebi dünyanın dönüş hızına bağlı olarak ayın güneş ışıkları etkisi ile aydınlanan yüzey alanını farklı olarak görülmesidir.

Ay; güneşten aldığı ışıklar nedeni ile aslında her zaman tam olarak aydınlık durumdadır. Ancak dünyadan bakan birisi dünya ve ayın dönüş hızlarının farklı olmasından ve ayın dünya etrafında dönerken aynı zamanda kendi etrafında dönmesi nedeni ile ilk ay, yarım ay, son dördün ve dolunay olarak görülür. Ayın doluna halini alması 29.5 günlük sürenin son 7 gününe denk gelir. Bu süre boyunca dünyadan bakan biri ayın yüzeyinin tamamının aydınlık olarak görebilir.

dolunay nasil olusur - Ay Neden Dolunay Olur ?

İlginizi çekebilir;  ay neden kırmızı olur ?

Dolunay, ayın yüzey alanının tamamının dünyadan çıplak gözle görülebilmesidir. Dünyanın dönüş hızına bağlı olarak ayı aydınlanan yüzeyinin yarım veya ilk çeyrek olarak da görebilirsiniz. Ayın dönüş hızı ile dünyanın dönüş hızı arasında fark daha az olsaydı her zaman ayı dolunay şeklinde görebilirdiniz. Güneşten yansıyan ışıklar ile aydınlanan ay yüzeyi her zaman aydınlık olsa da dünyanın dönüş hızı ve yörüngesi nedeni ile farklı şekillerde görülmektedir.