Ay’ın zaman zaman kırmızı renkte görmemizin birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerin başında rayleigh saçılımı gelir. Rayleigh saçılımı; kısa dalga boyuna sahip olan mor ve mavi ışıkların uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ışıktan daha fazla dağılması nedeni ile ay ışıklarının yoğunluklu olarak kırmızı renkte görünür. Kısa dalga boyuna sahip olan renklerin çok fazla saçılması nedeni ile yoğun olarak kalan kırmızı renk aya kırmızı rengini vermektedir.

Ay neden kırmızı görünür sorusunun ikinci cevabı havada yer alan yabancı parçacıklardır. Orman yangınları, yanar dağ patlamaları sonucunda havaya yayılan partiküller güneş ışıklarını ve ay ışıklarını dağıtır. Kısa dalga boyuna sahip olan ışıklar dağıldığı için sadece uzun dalga boyuna sahip kırmızı renk kalır. Kırmızı renk dağılmadığı için aya renk vererek ayın kırmızı renkli görünmesine neden olur.

kirmizi ay - Ay Neden Kırmızı Olur ?

İlginizi çekebilir: Ay neden sarı olur ?

Ayın kırmızı görünmesinin bir diğer nedeni de tam ay tutulması gerçekleşmesidir. Ay, dünyanın yörüngesinden geçerken güneş ışıkları kısa dalga boyuna sahip olan renklerin atmosfere yayılmasına neden olur. Kısa dalga boyuna sahip olan renkler atmosfere yayılırken uzun dalga boyuna sahip olan renklerde ay yüzeyinde dağılmadan kalır. Ay yüzeyinde dağılmadan kalan renk olan kırmızı renk aya renk vererek ayın kırmızı renkte görünmesini sağlar.

Bu sebeplerden dolayı ay zaman zaman kırmızı renkte görünür. Bu tamamen ışık kırılmasından kaynaklı bir durum olup ayın rengi sabittir.