Güneşten dünyamıza gelen güneş ışınları aynı zamanda ayı aydınlatan güneş ışınlarıdır. Güneşten aya yansıyan ve aydan dünyamıza gelen ışınlar havadaki yabancı parçacıklar nedeni ile kırılır ve kısa dalga boyuna sahip renkler ile uzun dalga boyuna sahip renkler olarak ikiye ayrılır. Aydan gelen ışınlar dünyamıza ulaşana kadar kısa dalga boyuna sahip olan renkler atmosferde kaybolur. Atmosferde kaybolan renkler gibi kaybolmadan dünyamıza ulaşan renkler atmosferde yoğun bir şekilde kalır.

kizil ay - Ay Neden Kızıl Görünür ?

Dalga boyuna göre sıralandığında kırmızı ve sarı renkler havada en yoğun bulunan renklerdir. Ayın ufuk çizgisine en yakın olduğu saatler olan doğum ve batış saatlerinde atmosfer yüzeyinde kırmızı renk ağırlıklı olarak sarı renk ile birlikte yer alır. Kırımızı ışığın daha yoğun olması özellikle doğum ve batış saatlerinde ayın kızıl olarak görünmesine neden olur.

Dünyadan bakan biri ayı kızıl renkte gördüğünde bunun sebebi atmosferin ışıkları kırmasından veya havadaki parçacıkların ışığı kırarak kısa dalga boyuna sahip olan renklerin atmosferde kaybolmasına neden olmasıdır. Kısa dalga boyuna sahip olan renkler kaybolurken dalga boyuna göre sarı ve kırmızı renkler atmosferde yoğun olarak kalır. Bu durumda aya bakan biri kırmızı rengin daha yoğun olmasına bağlı olarak ayı kızıl renkte görür. Ay neden kızıl renkte görünür. sorusunun temel cevabı ışıkların belirli nedenler ile kırılması ve kısa dalga boylu ışıkların ortadan kaybolmasıdır.