Dünya’nın uydusu konumunda olan ay, bir yıldız olmadığı gibi güneş gibi ışık da yaymamaktadır ancak dünyanın güneşin etrafında dönmesi gibi dünyanın etrafında dönen bir cisimdir. Uydumuz olan Ay’ı, dünyadan görebilmemizin ve parladığını görmemizin tek nedeni ise, güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıdır. Ay, güneş ışınlarını bir projektör gibi aydınlatmaktadır. Yani ay neden parlar sorusunun cevabı aslında güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıyla bunun dünyaya yansıması şeklindedir. Bunun nedeni ise ayın kendi ekseni etrafında dönmekte olduğu süre ile dünyanın etrafında döndüğü süre ile aynı olmasıdır. Ayrıca Ay’ın üzerinde, kalın bir toz tabakası bulunmakta ve bu toz tabakası da güneş ışınlarını çok iyi yansıtmasına yardımcı olmaktadır.

Ay Tutulması İle Güneş İlişkisi,

Atmosfer ya da havanın Ay’da bulunmaması nedeniyle güneş ışınları ilginç etkilere sahip olurken, Ay’ın yüzeyi de ortalama on dört gün boyunca güneşten gelmekte olan çok sıcak ışınlar ile ısınırken, ayın diğer yüzeyi de soğuk ve karanlık kalmaktadır. Aynı zamanda ay, güneş ve dünya ile aynı hizaya gelmeleri durumunda kısa süreli tutulmalar olmaktadır ve ay ile güneşin arasına dünyanın girmesi ile ay tutulması olur. Bu sayede de dünya, aydan gelmekte olan ışıkları bloke ederek sanki ay kaybolmuş gibi gözükmektedir.

https://www.nedirnasilkimdir.com/wp-content/uploads/2018/08/gunes-dunya-ay-gif.gif

İlginizi çekebilir? Ay’ın dünyaya olan uzaklığı ne kadardır sorusunun cevabı ise 384.403 kilometredir.

Gümüşümsü Rengi Işığı İle Ay,

Parlak ve gümüşümsü bir renge sahip olan ay, Güneş’in ışıklarının çok az bir kısmını dünyaya yansıtmakta ve bunun sebebi ise, ay yüzeyinin gri renge sahip kayalardan oluşması ile bu yüzeyin, güneş ışığını yansıtmakta yetersiz kalmasıdır. Ay yüzeyinin sahip olduğu bu kendine has rengi ise ay ışığının da gümüşi bir renkte olmasının nedenidir.