Ay Neden Parlar ?

Dünya’nın uydusu konumunda olan ay, bir yıldız olmadığı gibi güneş gibi ışık da yaymamaktadır ancak dünyanın güneşin etrafında dönmesi gibi dünyanın etrafında dönen bir cisimdir. Uydumuz olan Ay’ı, dünyadan görebilmemizin ve parladığını görmemizin tek nedeni ise, güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıdır. Ay, güneş ışınlarını bir projektör gibi aydınlatmaktadır. Yani ay neden parlar sorusunun cevabı aslında güneşten gelen ışığın ayın yüzeyine çarpmasıyla bunun dünyaya yansıması şeklindedir. Bunun nedeni ise ayın kendi ekseni etrafında dönmekte olduğu süre ile dünyanın etrafında döndüğü süre ile aynı olmasıdır. Ayrıca Ay’ın üzerinde, kalın bir toz tabakası bulunmakta ve bu toz tabakası da güneş ışınlarını çok iyi yansıtmasına yardımcı olmaktadır.

Ay Tutulması İle Güneş İlişkisi,

Atmosfer ya da havanın Ay’da bulunmaması nedeniyle güneş ışınları ilginç etkilere sahip olurken, Ay’ın yüzeyi de ortalama on dört gün boyunca güneşten gelmekte olan çok sıcak ışınlar ile ısınırken, ayın diğer yüzeyi de soğuk ve karanlık kalmaktadır. Aynı zamanda ay, güneş ve dünya ile aynı hizaya gelmeleri durumunda kısa süreli tutulmalar olmaktadır ve ay ile güneşin arasına dünyanın girmesi ile ay tutulması olur. Bu sayede de dünya, aydan gelmekte olan ışıkları bloke ederek sanki ay kaybolmuş gibi gözükmektedir.

https://www.nedirnasilkimdir.com/wp-content/uploads/2018/08/gunes-dunya-ay-gif.gif

İlginizi çekebilir? Ay’ın dünyaya olan uzaklığı ne kadardır sorusunun cevabı ise 384.403 kilometredir.

Gümüşümsü Rengi Işığı İle Ay,

Parlak ve gümüşümsü bir renge sahip olan ay, Güneş’in ışıklarının çok az bir kısmını dünyaya yansıtmakta ve bunun sebebi ise, ay yüzeyinin gri renge sahip kayalardan oluşması ile bu yüzeyin, güneş ışığını yansıtmakta yetersiz kalmasıdır. Ay yüzeyinin sahip olduğu bu kendine has rengi ise ay ışığının da gümüşi bir renkte olmasının nedenidir.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. abdullah diyor

    Ayın parlamasını ilkokuldan beri biliriz, güneş ışığını yansıtır, ve parlar diye. Ama hiç ayın yüzeyinde bulunan toz tabelasının ayın patlamasına neden olduğunu bilmiyordum. Ay ışığının rengini hiç düşünmemiştim. Valla süper bilgi, teşekkür ederim çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

  2. Murat diyor

    Bir ara yüksek dağlar yüzünden güneş ışığının az geldiği bir köy için dağın tepesine aynalardan bir sistem yapıp köyün daha fazla dün ışığından ve güneşten faydalanmasını sağlamışlardı. Aynı fikir şimdi aklıma ay için geldi, eğer ay güneş ışığını gri renkteki kayalar nedeniyle az yansıtıyor ise bir şekilde gelecekte aya rahatlıkla gidilmeye bağlandığında bir sistem geliştirilip dünyada gecenin daha aydınlık olması sağlanabilir. Hatta şimdi bu yorumu okurken aklıma yapay bir mercek görevi gören uydu geldi. Belki sadece geceleri çalışacak bir uydu ile dünyaya daha fazla ışık yansıtılabilir, sonuçta atmosfer dışındaki nesne dünyada daha büyük bir alanı aydınlatacaktır. Aklımda deli fikirler oluştu ama yazmaya üşeniyorum, benden bu kadar 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.