Dünyanın uydusu olan ay, sabah doğarken ve akşam batarken ufuk çizgisine en yakın noktada yer alır. Ufuk çizgisine en yakın noktada yer alan ay, yer atmosferine gönderdiği ışıkların kırılmasına bağlı olarak kısa dalga boyuna ve uzun dalga boyuna sahip renkler ortaya çıkar. Yer atmosferi dışında atmosferde yer alan parçacıklar sayesinde ışık dalga boyları  farklı uzunluklara sahip olur.

Kısa dalga boyuna sahip olan mavi ve mor ışıklar atmosferde kaybolurken uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı ve sarı ışıklar atmosferde kaybolmazlar. Atmosferde kaybolmayan sarı ve kırmızı ışıklar bir arada yoğun bir şekilde bulunduğunda ay dünyadan bakan biri için turuncu renkte görünür. Aslında ayın rengi turuncu değildir ve bu durum sadece bir ışık yansıması ve ışık oyunudur. Bu nedenle ay akşam batarken ve sabah doğarken turuncu renkte görünür.

ay neden turuncu olur 1 - Ay Neden Turuncu Olur?

Ay neden turuncu renkte görünür sorusunun bir diğer cevabı da atmosferde bulunan yabancı parçacıkların ışıkları kırarak kısa dalga boyuna sahip mavi ışıklar ve uzun dalga boylarına sahip sarı, kırmızı ışıklar haline getirmesidir. Kısa dalga boyuna sahip olan mavi ışıklar atmosferde görünmez hale gelir, kırmızı ve sarı renkler ise farklı yoğunluklara sahip olarak atmosferde yer alır. Bu durum dünyadan çıplak gözle bakan biri ayı turuncu renkli olarak görür. Sabahın ve akşamın farklı saatlerinde kimi zaman kırmızı renk yoğunlukta olur kimi zaman sarı renk yoğunlukta olur.