Dünyaya en yakın gök cismi olan ay aynı zamanda dünyanın uydusudur. Dünya ile ayın arasında oluşan çekim kuvveti nedeni ile Ay; hem kendi etrafında döner hem de dünya etrafında döner. Ayın dünya etrafında dönüşü 29.5 günde tamamlanır.  Ayın kendi etrafında dönüşü ve dünya etrafında dönüşü sayesinde dünyadan aya bakan biri bir ay boyunca yani ayın dünya etrafındaki dönüşünü tamamlaması süresince ayın aynı yüzünü görür.

ay neden yer degistirir 2 - Ay Neden Yer Değiştirir ?

Ayın hareketleri

Ayın hareketleri tamamen dünya ile ay arasında oluşan çekim kuvveti nedeni ile oluşur. Bazı gök cisimleri sahip olduğu yörüngede dönüşünü tamamlarken aynı zamanda kendi etrafında da döner. Gök cisimlerinin birbirine uyguladıkları çekim kuvveti nedeni ile kendi eksenleri etrafında dönerken aynı zamanda diğer gök cismi etrafında da döner. Dünya; kendi ekseni etrafında döndüğü gibi aynı zamanda güneş etrafında ve ay etrafında da döner.

ay neden yer degistirir 1 - Ay Neden Yer Değiştirir ?

Dünyanın etrafında dönüş

ay neden yer degistirir - Ay Neden Yer Değiştirir ?

Ayın hareketleri incelendiğinde dünyanın etrafında dönüş hızına bağlı olarak ilk ay ( ilk dördün ), yarım ay, son dördün ve dolunay olarak dünyadaki insanlara görünür. 30 günlük periyot içinde ayın dört farklı yüzünü görmemizi sağlayan etken ayın dönüş hızı ile dünyanın dönüş hızlarının birbirinden farklı olmasıdır. Birbirinden farklı hızlar ile dönen iki gök cismi güneşten aldıkları ışıklar sayesinde farklı yüzey alanlarını birbirine gösterirler. Ayın farklı şekillerinin görülmesinin temel sebebi budur. Bu nedenle ay 30 gün içerisinde dört farklı yüzey alanı ile bizlere görünür.