Ay, gökcismi olarak nitelendirilmesinin yanı sıra Dünya’nın da tek uydusudur. Uydumuz olan ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı 384.403 kilometre olarak hesaplanmıştır. Ancak bu hesaplama Dünya’nın merkezi ile ayın merkezi arasında olan uzaklık olarak ölçülmüştür. Dünya’nın yarıçapı 6.378 kilometre ve ayın yarıçapı da 1.737 kilometre olması nedeniyle Dünya’nın ve ayın toplam yarıçapı 8.000 kilometredir. Buna bağlı olarak da Dünya yüzeyinden ay yüzeyine olan mesafe 376.000 kilometre kadardır.

Ay İle Dünya Arasında ki Ölçüm Farklılıkları,

Dünya’da bulunan yer çekimi, ayın yer çekiminde ortalama olarak altı kat daha fazla ve Dünya’nın hacmi de ayın hacminin elli katıdır. Ayrıca ay, Dünya’nın çevresinde ki bir turunu yaklaşık olarak 27,7 günde tamamlamaktadır. Dünya ve ay arasında ki ışık yılı uzaklığı ise 1,25 saniye ve ayın yörünge hızı da yaklaşık olarak 1022 kilometredir.

ayin aldigi sekiller - Ay'ın Dünya'ya Olan Uzaklığı Ne Kadardır?

Ay’ın yüzeyi üzerinde oldukça fazla krater bulunmakta ve bu kraterlerin oluşmasının nedeni ise kuyruklu yıldızlar ile gök taşlarının çarpmasıdır. Ayrıca ayın beyaz görünen kısımları Ay Dağları olarak adlandırılırken, ayın karanlık görünen kısımları ise Ay Denizi olarak adlandırılmaktadır. Dünya’dan bakıldığında Dünya’nın kendi ekseni etrafında olan dönüş hızı ile ayın Dünya etrafında olan dönüş hızının aynı olmasının sebebi ile ayın hep aynı yüzü görülmektedir. Ayın diğer yüzü ise Dünya’dan görülmemektedir. Ay’ın diğer yüzünün resmi ise ilk olarak Rus uydusu tarafından ve 1959 yılında çekilmiştir.