Bebekler gün içerisindeki vakitlerinin çoğunluğu uyuyarak geçirmesine rağmen uyku düzenin değişkenliği sebebiyle ebeveynlerine zor anlar yaşatabilmektedir. Bebeğin kontrollü bir şekilde uyuması, ev halkının diğer işleriyle ilgilenebilmesine ve dinlenebilmesine olanak sağlamaktadır. Ebeveynler bu durumlar için geleneksel olarak birçok bebek uyutma yöntemlerini denemektedir. Günümüzde ise bebek davranışları ile ilgili birçok çalışma yapılmakta ve en kolay bebek uyutma yöntemleri açıklanmaktadır. Bu yazımızda bebek uyutma yöntemleri sıralanmakta ve detaylı olarak sunulmaktadır.

Bebeği Uyuturken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebekler ilk dönemlerinde oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sizlere göre önemsiz olan birçok detay bebeğinizin kesintisiz uyumasına engel olabilir.

  • Bebeğiniz için satın aldığınız ürünlerin bebek sağlığına uygun maddelerden üretildiğine dikkat ediniz.
  • Bebeğinizi uyutmak için kullandığınız çarşaf, yastık ve battaniye gibi ürünlerin kumaşına özen göstermelisiniz. Bebeğinizi kaşındırıcı veya rahatsız edici bir madde bulundurmamalıdır.
  • Bebeğinizin giysilerini ve yatak malzemelerini yıkamak için kullandığınız deterjanların özelliklerine dikkat etmeli, alerjik maddeler barındırmamalıdır.
  • Bebekleriniz uykusundan çok sık uyanıyor ise çok geçmeden tekrar uykuya dalmasını sağlamak için ilgi göstererek yatışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Uykuya dalış sürecini kolaylaştırmak için rahatlatıcı bitki özlerinden yararlanabilirsiniz. Lavanta gibi çiçekler insanları rahatlatan etkiye sahiptir. Lavanta bitkisini veya lavanta yağını bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde kullanarak güzel kokularla uyumasını sağlayabilirsiniz.
  • Uyku saatlerinde oda karanlık olmalıdır.
  • Uyku saatlerinde bebeği uyarıcı oyuncaklar veya ışık bulunmamalıdır. Oda içerisinde oyuncağın ilgi çekici olması bebeğe oyun saati olduğunu hatırlatabilir.
  • Bebekler için ideal oda sıcaklığı 20 – 22 derecedir.

Sallayarak Bebek Uyutma Yöntemi

Sallayarak bebek uyutma yöntemi geleneksel yöntemler içerisinde en çok tercih edilen uygulamadır. Bebek, rutin bir şekilde sallanması ve anne ile teması sonucunda güvenli bir ortamda bulunduğunu hissederek uykuya dalmaktadır. Bebeğin ilk dönemlerinde bu yöntem ile uyutulması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir ancak alışkanlık kazanır ise uyumak için sallanmaya ihtiyaç duyacaktır.

Kucakta Bebek Uyutma Yöntemi

Bazı bebekler ebeveynleri ile temas kurarak uykuya dalış sürecini daha kolay atlatmaktadır. Bebeğiniz uyumuyor ve agresif tavırlar sergiliyor ise onu kucağınıza alarak sakinleştirmeli, temaslarınız ile rahatlatmalısınız. Bu esnada bebeğinizin sırtını ovalamak süreci daha da hızlandırmaktadır.

Bebeğinizi Neyin Rahatlattığını Keşfedin

Bebekler, duydukları seslere ve gördükleri nesnelere ilgi beslemektedir. Bebeğinizi neyin rahatlattığını keşfederek uyuması için bunu kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre beyaz gürültü adı verilen sesler bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sesler anne karnındaki seslere en yakın sesler olarak nitelendirilmektedir. Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, vantilatör sesi gibi ses çeşitleri beyaz gürültü kategorisindedir.

Günümüzde birçok müzik çeşidi bebekleri uyutmak için kullanılmaktadır. Bunlar klasik müzik, ninni veya huzur verici melodiler olarak sıralanmaktadır. Çocuğunuzun uykuya dalması için bu müzikleri dinletebilir ve uykusunu getiren müzikleri keşfederek düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Temel İhtiyaçlarını Giderin

Bebeğiniz uyumamakta ısrar ediyorsa temel ihtiyaçlarını gidermemiş olabilir. Karnı aç veya gazı olan bebekler uykuya geçişte zorlanır ve öncelikle bu ihtiyaçların giderilmesi için huzursuzluk yaratırlar. Onların birinci önceliği bu ihtiyaçların giderilmesidir.

Karnı tok ise gazı olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Daha rahat bir uyku süreci yaşaması için uyku öncesinde ılık bir duş aldırabilir ve daha sonrasında zeytin yağıyla masaj yaparak gazını çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarını gideren bebekler daha huzurlu bir uyku süreci yaşayacaktır.

Gece ve Gündüzü Ayırt Etmesini Sağlayın

Bebekler doğduğunda zaman kavramını bilmeden hareket ederler. Bu yüzden gece ve gündüz uykularını ayırt edemezler, gece uyanmaları ile ebeveynlerini zor durumda bırakabilirler. İlk dönemlerde zorluk çekebilirsiniz ancak bebeğinize gece ve gündüzü ayırt etmesini sağlayabilirsiniz. Sabah saatlerinde aydınlık bir ortamda bulundurup gece saatlerinde karanlık bir ortama alarak uyku saatinin geldiğini öğretebilirsiniz. Bu süreç ona alışkanlık sağlayacak ve karanlık ortamlarda uyku saatinin geldiğini düşünecektir. Öğlen uykusu saatlerinde de karanlık bir ortam yaratarak uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

İlgi Çekici Şeylerden Uzaklaştırın

Uzmanlar, uyku saatlerinden bebeğin sadece uykuya odaklanması için etrafındaki ilgi çekici şeylerden uzaklaşmasının daha uygun olduğunu ifade etmektedir. Gece lambası olarak kullanılan aydınlatma cihazları bile çocuğun ilgisini çekerek uykudan uzaklaştırabilmektedir. Uyku saatleri içerisinde etrafta yer alan ilgi çekici şeyler uzaklaştırılmalı, özellikle gece saatlerinde aydınlatıcı araçlar kullanılmamalıdır. Tamamen karanlık ve düz bir ortam uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Bebeğiniz Uyumaya Çalışırken Göz Teması Kurmayın

Bebekler anneleri ile göz teması kurduklarında uykudan uzaklaşmaktadır. Sadece uyumaya odaklanması ve dikkatinin dağılmaması için göz teması kurmaktan ve ona müdahale etmekten kaçının. Uyku ortamı içinde bulunan bebek kısa süre içerisinde uykuya dalacaktır.

Bebeğinize Masaj Yapın

Bebeğinizin uyku saati yaklaştığında zararsız ve onu rahatlatıcı yağlar kullanarak yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bebekler masaja karşı olumlu tepki vermektedir. Yapılan araştırmalara göre uyku saatinden 15 dakika önce masaj yapılan bebekler daha kısa sürede uykuya dalmaktadır.