Bermuda şeytan üçgeni, Bermuda adaları, Porto Riko ve Florida arasında oluşan üçgen bölge olarak kabul edilmekte ve Kuzey Antlantik Okyanusu’nda bulunmakta olan bu alanda, pek çok gizemli gemi ve uçak kazası yaşanmıştır. Bu zamana kadar açıklanamayan pek çok esrarengiz olayın yaşandığı yer olan ve haritayı elinize alıp baktığınızda üçgen şeklinde görülen bu bölgede kaybolan uçak, gemi ve insanların sayısının tam olarak bilinmemesi nedeniyle uzun bir dönem Bermuda şeytan üçgeni veya lanetli yer olarak anılmış ve hala günümüzde de bu isimler ile anılmaktadır.

bermuda seytan ucgeni harita - Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir Nerededir ?

Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi,

Bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan ve Antlantik okyanusunun 500.000 mil karelik bir alanı kaplamakta olan bu bölgede, suyun altında oldukça büyük mıknatıs maden kaynaklarının yer aldığı ve bu sebeple de uçakların bu manyetik çekimden etkilenerek elektronik sistemlerinin bozulduğu ve dolayısıyla da düştükleri söyleniyordu. Ancak uçakların düşmesine neden olduğu düşünülen bu durum gemilerin batmasına sebep olamazdı ve o bölge üzerinde yapılan ölçümler neticesinde normalin üzerinde ya da aşırı bir manyetik alan olmadığı defalarca kez kanıtlanmıştır. O bölgede yani Bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan bölgede Esad şüphe uyandıran ise, insanların denizde beyaz bir su oluşuyor şeklinde ifade etmiş oldukları sıra dışı olaylardı. Bu ifadeler doğrultusunda robot kameralı su araçları ile yapılan dalışlar neticesinde duyun tabanının, bembeyaz bir örtü ile kaplı olduğu görülmüş ve ayrıca batan gemi ve uçak enkazlarının da hepsi bulunmuştur. Günümüzde en yüksek ihtimal olarak ileri sürülen teoriye göre ise, bu tabaka denizin dibinde yer almakta olan büyük doğalgaz kaynağından çıkan gazların, suyun altında düşük sıcaklık ve yüksek basıncın etkisi ile katılaşarak beyaz hidrat parçacıkları haline gelmesi şeklinde açıklanmaktadır. Ayrıca Gulf Stream adı verilmekte olan bir sıcak su akıntısı d abu bölgeden geçmekte olduğundan dolayı suyun tabanında bulunan hidrat parçacıkları sıcak su akıntısı ile karıştıklarında eriyerek su yüzeyine doğru harekete geçmektedirler.

Bu olay neticesinde binlerce metreküp doğalgaz suya karışmış olmakta ve böylelikle de suyun yoğunluğunu oldukça azaltmaktadır. Bu olayın yaşanması esnasında konu edinilen bölgeden geçmekte olan bir gemi varsa, yoğunluk farkı sebebiyle suyun kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamayarak geminin batmasına neden olur. Ayrıca sıcak su akıntısı ile birlikte hidritlerin erimesi bittiğinde ise su yüzünde oluşan beyaz tabaka da yok olarak gemi sanki az önce orada değilmiş gibi tamamen gözden kaybolur. Aynı şekilde su yüzeyinden havaya dağılmakta olan gazlar da, atmosferde bulunan havadan bile daha az yoğunluğa sahip olması nedeniyle yani suda olduğu gibi yine yoğunluk farkından dolayı uçaklar da hava tarafından yeterli sürtünmeyi alamayarak irtifa kaybederler. Doğalgaz moleküllerinin, havada bulunan oksijeni tutmasından dolayı uçağın motorları yanma için gerekli olan oksijeni alamayarak dururlar.