Bilgisayar ekran görüntüsü alma işlemi Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlar ve MAC işletim sistemleri açısından farklılıklar gösterse de bilgisayar ekran görüntüsü nasıl alınır yazımız ile hepsini detaylı açıklayacağız. İnternette veya sosyal medya üzerinizde dikkatini çeken, not almanız gereke, araştırdığınız veya aklınızda kalmasını istediğiniz şeyleri bu sayede ekran görüntüsü alarak kısa sürede zahmetsizce kaydedebilirsiniz.

Windows XP ve Windows 7 kullanan bilgisayar kullanıcıları için bilgisayar ekran görüntüsü alma işlemi klavye üzerinde bulunan ve genelde sağ üstte yer alan Print Screen (PrtScn – PrtScrn) tuşu ile sağlanır.

  1. Klavye üzerinde bulunan bu tuşa bastığınız takdirde ekranınız üzerinde yer alan tüm görüntü bir fotoğraf olarak hafızaya alınır.
  2. Bu görüntüyü aldıktan sonra bilgisayarınız “paint” uygulamasını kullanarak bu fotoğrafı kaydetmeniz gerekir. Paint sayfasına CTRL + V yani yapıştır diyerek ekran görüntüsü yapıştırabilirsiniz. Görüntünün tamamını ya da bir kısmını kullanmak istiyor iseniz kırpma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra dosyayı kaydet diyerek bir resim haline getirebilirsiniz.

Windows8 ve Windows10 Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Windows 8 ve Windows 10 kullanımı Windows 7 ve Windows XP’ye göre farklılık içermektedir. Print Screen işlemini yapabilme olanağınız var ancak üst modeller sizlere daha kolay bir yol sunuyor.

WİNDOWS + Print Screen tuşuna beraber basmanız halinde tam boyutta aldığınız ekran görüntüsü paint işlemine gerek kalmadan “Resimler” klasörüne otomatik olarak kaydedilir. Daha önce bu işlemi hiç yapmadıysanız ve dosyanın olup olmadığını merak ediyorsanız endişe etmenize gerek yok. Klasör otomatik olarak yeni olarak oluşturulacaktır.

Ekran Alıntısı Aracı İle Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

Windows kullanıcılarına sunulan bir program olan ekran alıntısı aracı sayesinde farklı şekilde ve rahatlıkla bilgisayar ekran görüntüsü alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde yer alan arama kısmına “Ekran Alıntısı Aracı” yazarak bu araca ulaşabilirsiniz. Kolay bir arayüze sahip olan bu araç, yeni, mod, geciktir, iptal ve seçenekler olmak üzere 5 adet farklı özellik seçeneği ile kullanılmaktadır. Tam ekran görüntüsü, serbest biçimli ekran alıntısı, dikdörtgen biçimli ekran alıntısı gibi alıntı seçeneklerini kullanabilir durumdasınız. Kolay arayüzü sayesinde işleminizi rahat ve daha detaylı yapabiliyorsunuz. Bu şekilde doğrudan ekran görüntüsü alarak kaydedebilirsiniz. Bu görüntüleri kaydederken JPG, PNG, GIF ya da HTML bağlantısı olarak kaydetmeniz de mümkün.

MacOS Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Mac bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma işlemi klavye ve kısayol sisteminin Windowslara göre değişik olmasından kaynaklı farklılık gösterir. Ancak bu işlemleri de klavyedeki kombinasyonlar ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

  1. Tam bilgisayar ekran görüntüsü alma: Ekran üzerinde yer alan tüm görüntünün ekran fotoğrafını almak ve masaüstünde bir dosyaya kaydolmasını sağlamak için COMMAND + Shift + 3 tuşlarınıza basmanız gerekir. Ekran görüntüsü tarihiyle birlikte masaüstünde bir dosya olarak açılacaktır.
  2. Ekran görüntüsünü panoya kopyalama: Ekran görüntüsünü masaüstünde bir klasöre dönüştürmek yerine görüntüyü alarak panoya kopyalama işlemini yapmanız için COMMAND + Control + Shift + 3 tuşlarına basılır. Bu sayede görüntü panoya kopyalanmış olacak.
  3. Ekranın belirli bir kısmının görüntüsü alma: Ekranda yer alan tüm görüntüyü değil de bir kısmını almak istiyor iseniz COMMAND + Shift + 4 tuşlarına basmanız gerekir. Fare imleci artı şeklini alarak sadece çizdiğiniz bölgenin ekran görüntüsünü almanızı sağlayacak.
  4. Belirli bir pencerenin görüntüsünü yakala.Belirli bir pencerenin görüntüsünü almak istiyorsan COMMAND + Shift + 4 tuşlarına basmalısınız. Daha sonra SPACE tuşuna basarak imceli kamera simgesine dönüştürebilirsiniz. Ekran görüntüsünü almak istediğin pencereye tıklayarak görüntünün masaüstüne kaydolmasını sağlarsınız.