Bilgisayar toplamak isteyen kişilerin çoğunluğu oyun amaçlı veya grafik tasarım amaçlı olarak toplama işini girerler. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz parçalar vardır bunlar işlemci, anakart, ram ve disktir. Bu dördü olmadan bir bilgisayar topladım diyemezsiniz.

Bilgisayar toplamak adet bir resim yapmak müzik bestelemek kadar zor diyebiliriz çünkü hangi parça hangi parçaya uyumlu hangi kasa hangi anakartları destekler bunları iyi bir şekilde arşatırmalısınız. Günümüzde pek çok farklı e-ticaret sitesinde sistem toplama sihirbazları yer almaktadır.

bilgisayar toplamak icin gerekli parcalar e1532191714969 - Bilgisayar Toplamak için Hangi Parçalar Gerekli ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistemin çalışması için gereken detaylı parça listesi ise şu şekilde;

  1. İşlemci (Sistem toplarken öncelikle işlemciden başlamalısınız sonrasında bu işlemci hangi anakarta uyumlu bunu araştırmalısınız.
  2. Anakart
  3. RAM Bellek
  4. HDD / SSD (SSD çok hızlı bir disk teknolojisidir tavsiyemiz SSD takmanız yönünde olacaktır.)
  5. Ekran Kartı
  6. Kasa
  7. Güç Kaynağı
  8. Monitör
  9. Klavye & Fare

Listemiz bu şekilde toplam 9 gerekli (bazıları hariç örneğin bazı anakartlarda onboard ekran kartı oluyor oyun oynamaycaksanız harici ekran kartına gerek olmayacaktır) parçadan oluşuyor. Bilgisayar toplamaya öncelikle işlemciden başlamalısınız. İşlemci seçimimiz oyun için alacaksak çok önemli zira ekran kartını kaldırmayacak bir işlemci %100 çalışırken ekran kartı nın tam performansta çalışamadığını görürsünüz bu da dar boğaz olarak adlandırılır.İşlemci seçimini yaptıktan sonra anakart seçimi, ram seçimi, ekran kartı seçimi ve sistemi kaldıracak bir güç kaynağı hesaplaması yaparak güç kaynağı seçimi oldukça önemli. Klavye, fare, monitör ve kasa seçimi size kalmış. Tabi kasayı alırken anakart boyutunuda iyice kontrol etmelisiniz. ATX bir anakart mATX  bir kasaya uymayacaktır.

Yukarıda listelediğimiz parçalara ek eğer gerek duyarsanız hoparlör / mikrofon, kablosuz internete bağlanmak isterseniz wifi adaptör, webcam, CD/DVD okuyucu ve sistemi soğutmak için extra fana ihtiyacınız olabilir.

Eğer sizlerde sistem toplayacaksanız yorum kısmından bize yorum ve sorularınızı iletebilir doğru sistem seçiminde ücretsiz desteğimizi alabilirsiniz.

Daha detaylı yazı için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz;

Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler