Bilgisayar Toplamak için Hangi Parçalar Gerekli ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar toplamak isteyen kişilerin çoğunluğu oyun amaçlı veya grafik tasarım amaçlı olarak toplama işini girerler. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz parçalar vardır bunlar işlemci, anakart, ram ve disktir. Bu dördü olmadan bir bilgisayar topladım diyemezsiniz.

Bilgisayar toplamak adet bir resim yapmak müzik bestelemek kadar zor diyebiliriz çünkü hangi parça hangi parçaya uyumlu hangi kasa hangi anakartları destekler bunları iyi bir şekilde arşatırmalısınız. Günümüzde pek çok farklı e-ticaret sitesinde sistem toplama sihirbazları yer almaktadır.

bilgisayar toplamak icin gerekli parcalar e1532191714969 - Bilgisayar Toplamak için Hangi Parçalar Gerekli ? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistemin çalışması için gereken detaylı parça listesi ise şu şekilde;

 1. İşlemci (Sistem toplarken öncelikle işlemciden başlamalısınız sonrasında bu işlemci hangi anakarta uyumlu bunu araştırmalısınız.
 2. Anakart
 3. RAM Bellek
 4. HDD / SSD (SSD çok hızlı bir disk teknolojisidir tavsiyemiz SSD takmanız yönünde olacaktır.)
 5. Ekran Kartı
 6. Kasa
 7. Güç Kaynağı
 8. Monitör
 9. Klavye & Fare

Listemiz bu şekilde toplam 9 gerekli (bazıları hariç örneğin bazı anakartlarda onboard ekran kartı oluyor oyun oynamaycaksanız harici ekran kartına gerek olmayacaktır) parçadan oluşuyor. Bilgisayar toplamaya öncelikle işlemciden başlamalısınız. İşlemci seçimimiz oyun için alacaksak çok önemli zira ekran kartını kaldırmayacak bir işlemci %100 çalışırken ekran kartı nın tam performansta çalışamadığını görürsünüz bu da dar boğaz olarak adlandırılır.İşlemci seçimini yaptıktan sonra anakart seçimi, ram seçimi, ekran kartı seçimi ve sistemi kaldıracak bir güç kaynağı hesaplaması yaparak güç kaynağı seçimi oldukça önemli. Klavye, fare, monitör ve kasa seçimi size kalmış. Tabi kasayı alırken anakart boyutunuda iyice kontrol etmelisiniz. ATX bir anakart mATX  bir kasaya uymayacaktır.

Yukarıda listelediğimiz parçalara ek eğer gerek duyarsanız hoparlör / mikrofon, kablosuz internete bağlanmak isterseniz wifi adaptör, webcam, CD/DVD okuyucu ve sistemi soğutmak için extra fana ihtiyacınız olabilir.

Eğer sizlerde sistem toplayacaksanız yorum kısmından bize yorum ve sorularınızı iletebilir doğru sistem seçiminde ücretsiz desteğimizi alabilirsiniz.

Daha detaylı yazı için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz;

Sıfırdan Bilgisayar Toplama ⭐ Yapılan Hatalar, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. Ali Çoban diyor

  bende oyun bilgisayarı toplamayı düşünüyordum gerekli parçaları artık teker teker her ay alarak birleştireceğim. Ekran kartı tavsiyeniz nedir 1000 TL bütçe ile ?

  1. Gaan diyor

   gtx 1030 ideal bir ekran kartı bu bütceye en iyi bu gider dolar uçup gitti nede olsa.

 2. ishana diyor

  1996 yılından beri hem kendime hem de müşterilerime bilgisayar topluyorum. Genelde müşterilerime genişleme opsiyonu fazla olan sistemleri tavsiye ettim. Güç kaynağı ve kasanın önemli olduğunu ve kaliteli olması gerektiğini belirttim. Bilgisayar sistemlerinde hızı belirleyen temel 3 donanım mevcut, işlemci, bellek (RAM) ve sabit disk. Bu üç parçadan hangisi en yavaş ise sisteminiz o hızda çalışıyor. SSD artık vazgeçilmez donanımlardan birisi ve hem hızları artıyor hem de fiyatları ucuzluyor. Masaüstü olsun dizüstü olsun her sisteme kesinlikle SSD tavsiye ediyorum.

  1. hakan diyor

   1500 tl bütcem var bana güzel bilgisayar parçarları söylermisin monitör harici

 3. Hasan Ali diyor

  Bende 1 hafta önce bir sistem topladım yaptığım en büyük hata şu oldu kasaya anakartı monte ederken üşengeçlikten anakartın altındaki sarı vida takma yerlerini sadece 3/4 tane taktım şimdi anakart takır takır oynuyo en baştan söküp tekrar takmam gerekecek o yüzden kasa toplarken dikkat edin bu konuya.

 4. Enes diyor

  Msi x470 anakart kullanmak istiyorum, gaming olarak kullanacağım, ancak bu anakartı fiyat performansın dan taşmadan ve performans kaybı yaşamadan hangi bileşenlerle kullanmalıyım? Bilmiyorum. Bana işlemci ve ekran kartı öneririr misiniz? Not: kasa kullanmayacağım, düz bir platform üzerin de toplayıp duvara platform ile sabitliyeceğim. Bunun için güç kaynağı halen gereklimidir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.