Bilgisayarlar pek çok değişik şekilde ve ebatlarda görülebilmektedir. 20. asrın orta kısımlarında ilk bilgisayarlar kocaman oda çapındaydı. Şimdilerdeki bilgisayarlardan yüzlerce kat daha fazla güç harcamaktaydılar. 21. asrın başlarına gelindiğinde bilgisayarlar kol saatlerine sığabilecek kadar küçücük hale gelmiştir. Bu denli büyük halinden kucağımıza gelecek kadar küçük hale gelmesi teknolojinin ilerlemiş olmasına bağlıdır. Günümüzdeki bilgisayarlar ya da eski bilgisayarlar, tek çalışma ilkesine sahiptirler. Bilgisayarın türlü görevlerinin karmaşıklığı seviye fark etmeksizin bütün bilgisayarlar bu görevleri çözümleyerek çalışırlar.

Bilgisayar Nedir?

Bilgileri saklayıp koruyan ve kendisine verildiği ve istenildiği vakit öne getiren akıllı aygıtlara bilgisayar ismi verilmektedir. Bilinmekte olan ilk bilgisayarın adı ENIAC’dır. Bilgisayarlar seneler içinde biçimden biçime girmiştir. Günümüzde ise ilk haline göre bir hayli küçük, gürültüsüz ve pek çok fonksiyona sahiptir. Bilgisayarlar dizüstü ve masaüstü olarak ayrılmaktadır.

Bilgisayar Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?​​​​​​​

blaise pascal hesap makinesi

Blaise Pascal Hesap Makinesi

Türlü kaynaklarda kolay bir hesaplama aracı olan abaküs, ilk bilgisayar olarak adlandırılır. Bilgisayarın icadı geçmişi 2000 sene öncesine kadar uzanmaktadır. 1642 senesinde Blaise Pascal vasıtasıyla dizayn edilen hesap makinesine o devirler sayısal denilmiştir fakat şimdilerdeki sayısal kavramından çok uzaktır. Esasen yalnızca çıkarma ve toplama işlemi yapabilmekteydi. Babbage ise yaptığı uzun incelemeler neticesinde kendiliğinden çalışan hesap makinesini 1823 senesinde keşfetmiştir. Bilgisayar alanındaki ilk büyük ilerleme ise, 1890 senesinde Hollerith aracılığıyla dizayn edilen bilgisayar olmuştur. Bu keşifte, aygıt hızının çoğalmış olması, hataların azalma göstermesi ciddi derecede ilerleme olarak kabul görmüştür.

Bilgisayarın Çalışma Prensibi Nasıldır?​​​​​​​

bilgisayar toplamak icin gerekli parcalar e1532191714969 - Bilgisayarın İcadı - Nedir, Nasıl Çalışır, Kim Tarafından Bulundu ?

Bilgisayar Toplamak İçin Gerekli Parçalar Nelerdi ?

Bilgisayarlar, matematiksel işlem esasına dayanan bir çalışma ilkesine sahiptir. İkili sayı sistemi ismi verilen bu teknik 0 ve 1 rakamlarını işleyebilmektedir. Türlü programlama dilleri kullanılarak hazırlanan yazılımlardan yararlanarak türlü türlü pek çok alanda kullanılabilir. İnternetin yaşamımıza girip, popüler hale gelmeye başlamasıyla birlikte bilgisayarların ehemmiyeti anlaşılmış ve kullanımı da fazlalaşmıştır. Günümüzdeki bilgisayarlar, şahsi bilgisayar yani özetle PC halini almıştır. Üstelik cebe sığacak kadar küçük hale bir getirilmiştir. İlerleyen teknolojilerle, türlü özelliklerle takdim edilen bilgisayarların fiyatları bu duruma bağlı olarak farklılık göstermektedir.