Her markanın onlarca bilgisayar modeli olmakla birlikte bir ürünün birden farklı sürümleri de mevcut olabilir. Bilgisayarın modelini öğrenme işlemi sayesinde bilgisayarınız tam modelini öğrenebilir, yedek parça gibi veya ihtiyaç duyduğunuz aksesuarları uyumlu olarak alabilir veya yazılım ve donanımsal olarak tüm detaylarını öğrenerek daha sağlıklı işlemler yapabilirsiniz. Cihazınızın ürün bantları yerindeyse bilgisayarın dış tasarımından bulunabilen modeller için aksi durumda yapacağınız birkaç işlem ile bilgisayar üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın Modelini Öğrenme

Bilgisayar üzerinde yapacağınız işlemler ve gireceğiniz komutlar sayesinde kolaylıkla bilgisayarınızın marka ve modelini öğrenebilirsiniz. Bu alanda bilgisayarınızın diğer yazılım ve donanımsal özellikleri de karşınıza çıkacaktır. Bilgisayarın modelini öğrenme işlemlerini gerçekleştirebilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

  1. Bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde yer alan arama kısmından “Komut” yazarak komut sistemini bulun ve çalıştırın. Komut sistemine kısayol tuşları ile ulaşmak isterseniz WİNDOWS + R tuşlarına beraber basarak “Çalıştır” penceresini açabilir ve burayada cmd komutunu yazarak “Komut Sistemine” ulaşabilirsiniz.
  2. Karşınıza çıkan siyah ekranda yazacağınız bazı kodlar ile rahat işlem yapabilmeniz sağlanmıştır. “ systeminfo “ komutunu yazarak entera basmanızdan sonra bilgisayarınız modeli ve yazılım özellikleri karşınıza çıkacak.
  3. Komut sayfasına “DxDiag” komutunu yazarak da sonuca ulaşabilirsiniz.
  4. Karşınıza çıkan alanda sistem üreticisi yazan kısım bilgisayarınızın üretici firmasıdır. Sistem modeli yazan kısım ise bilgisayarın modelidir.

Laptop ve değiştirilmemiş masaüstü bilgisayarlar için bu komutlar ve işlemler geçerli haldedir. Ancak toplama diye tabir ettiğimiz parçaların karışık toplanarak oluşturulduğu bilgisayarlarda yazılım özelliklerine ulaşılırken sistem modeli bilgisi yer almaz.

Bilgisayar Modelini Nasıl Öğrenebilirim?

Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yapmadan da direkt olarak bilgisayarınız üzerinde yer alan bilgiler sayesinde bilgisayarınızın modelini öğrenebilirsiniz. Bilgisayar üretici firmaları, bilgisayarın birçok noktasında firma ve ürün model bilgilerini yazarak hem tanıtımlarını hem de bilgilendirme işlemlerini yapmaktadır.

  1. Pil bölmesinden bilgisayarın modelini öğrenme; dizüstü bilgisayarların bataryaları sabit bir şekilde yerleştirilmemiştir. Takma ve çıkarma işlemlerini rahat yapabilmek adına dişli bir sisteme sahiptir. Bataryanızı bu şekilde rahatça çıkartarak altında yazan model bilgisine ulaşabilirsiniz.
  2. Bilgisayarın arasından model öğrenmek; tüm bilgisayar üretici firmaları ürettikleri dizüstü bilgisayarların arkasında yer alan kısmı bazen kapaklı bazen açık bir şekilde model ve donanım özellikleri yer alan bilgi kağıdını yapıştırırlar. Bu bölmelerden ulaşabilirsiniz.
  3. Bilgisayarınızın ekran kısmının köşe kısımlarında bilgisayar model isimleri yazmakla birlikte donanımsal özelliklerinin birçoğuna sağ ve sol alt köşeden ulaşabilirsiniz.