İçindekiler

1: Bitrate Nedir?

Bitrate sıradan bilinen terimlerden biraz sıyrılarak daha ince bir ayrıntıya değinmektedir. Video ve müzik düzenleme konusu ile çok ilgilenmiyorsanız bu durumla karşılaşmanız zor olabilir ancak video ve müzik ile ilgilenen kişiler bu duruma alışık olmaya başlamışlardır. Bitrate, video ve müzik dosyalarında her saniyede işlenen veri miktarına denir. Bitrate kelimesini karşılık olarak Türkçeye “Toplam bit hızı” olarak çevrilmiştir. Var olan bir video veya ses dosyasının Bitrate değeri yani toplam bit hızı ne kadar yüksek olur ise o videonun görüntü kalitesi veya dinlediğiniz ses dosyasının ses kalitesi de o kadar iyi olur.

2: Bitrate ve Dosya Boyutu

Bitrate kalitesini herkes en yüksek değerlerde sunarak, en yüksek kalitede keyif yaşamak ister ancak Bitrate ve dosya boyutu arasından birbirini etkileyen bir ilişki vardır. Eğer bu ilişki olmasaydı heralde tüm içerikler en üst seviyede ortaya konurdu. Video ve ses eseri ortaya çıkarırken yayıncı kişi dosyanın çok küçük boyutlarda olmasını istiyor ise, Bitrate oranını düşük tutarak dosya boyutunun küçük seviyelerde olmasını sağlar.

Örnek olarak baktığımızda; 1080p çözünürlüğüne sahip bir video dosyamızın Bitrate hızını 11389 kb/sn olarak ayarladığımızda yüksek kalitede bir video dosyasını elde etmiş oluruz. Videonun toplam süresini de 1 saat 25 dakika olarak düşündüğümüzde ortalama olarak 7 GB civarı bir video dosya boyutuna sahip oluruz. Ancak video dosyasını küçültmek ve tasarruf etmek istiyorsanız 6124 kb/sn olarak Bitrate ayarlaması yapabiliriz. Bu şartlar altında ise yine 1 saat 25 dakika uzunluğunda olan videomuz yaklaşık olarak 4 GB’lık bir video dosya boyutu ortaya çıkar. İki video arasında belirgin bir kalite farkı olmasına karşılık belirgin bir şekilde dosya boyutu farklılığı da vardır.

3: Dosyanın Bitrate Hızı Nasıl Öğrenilir?

Video ve ses dosyanızın Bitrate hızını öğrenmek için basit işlemler yapmanız yeterlidir. Windows üzerinde yer alan dosyanızın toplam bit hızını öğrenmek için;

  • Öğrenmek istediğiniz dosyanın üzerinde sağ tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayınız.
  • Açılan pencerenin üst kısmında birçok seçenek bulunmaktadır. “Ayrıntılar” seçeneğine tıklayarak dosya hakkında ayrıntılara ulaşabiliriz.
  • Son olarak karşımıza çıkan ekranda dosya hakkında bilgiler bulunmaktadır. “Toplam bit hızı” verisinin karşısında Bitrate hızı yazmaktadır.