Kablolu kulaklıklar gün içindeki sosyal aktivitelerin yapılması sırasında bazı kullanım sorunları yaratmaktaydı. Bluetooth kulaklık ise kablo ile bağlantı kurulmasına gerek duymadan sinyal yoluyla sesleri kulağa taşımaktadır. Son dönemlerde daha çok popülerlik kazanmasıyla birlikte kullanım avantajları ve sağlığa zararları gibi birçok konuda tartışmalar yarattı. Bluetooth Kulaklık Sağlığa Zararlı Mıdır? Adlı yazımızda, bu ürünlerin kullanımının sağlığa etkileri üzerine yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan veriler aktarılmaktadır.

Bluetooth kulaklık fikriyle cihazların kablolardan uzaklaştırılması fikri kısa sürede insanlar tarafından beğenilmeye başlandı. Teknolojik ürün üretimi gerçekleştiren Sony ve JBL gibi markaların çıkardığı ürünlere ek olarak Apple gibi büyük şirketler de eklenince son dönemlerin popüler ürünü olmak kaçınılmazdı.

Teknolojik ürünlerin birçoğunda kablo bağlantılarından kurtularak sinyaller üzerine bağlantı kurmak mantığı benimsenmektedir. Mouse ve klavyede kablosuz teknolojinin geliştirilmesinin ardından kulaklık için yapılan değişimler de kaçınılmaz olmaktadır. Bu işlem insanların ürünleri daha rahat kullanmasına olanak sağlamaktadır.

Bluetooth Kulaklık Güvenli Mi?

Bluetooth kulaklıkların çeşitli sinyaller ile iletişim kurmasından kaynaklı olarak “Sağlığa zararı var mı? Tehlikeli mi?” soruları yöneltilmeye başlandı. Ürün için sağlık araştırmaları satışa sunulmadan önce başladı ve satış sonrasında da çeşitli merciler tarafından değerlendirmelere tabi tutuldu. Biyokimyacı Jerry Phillips, bu konuda yaptığı değerlendirmeler ışığında, sistemin elektromanyetik sinyallerle çalıştığını ve bu sebeple insan DNA’sı üzerinde çeşitli hasarlara yol açabileceğinden bahsetmiştir. Şuanda yapılan çalışmalar sonucunda net bir şekilde tehlikeli olduğu ifade edilemez ancak tehlike için olası bir durumdur.

Bluetooth kulaklıkların doğrudan kulak ile teması ve iletişimin yüksek radyo frekansları ile gerçekleşmesinden kaynaklı olarak, insan vücudunun bu duruma nasıl tepki vereceği sorgulanmaktadır. Daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalarda radyo frekanslarının insan sağlığına ve hücre yapısına zarar verdiği hakkında kesin kanıt bulunamamıştır.

2015 yılında görüşlerini birleştirerek açıklamada bulunan 200 bilim insanı ise iyonlaşmayan elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerinde tehlikeli etkileri olduğunu açıklayan bildiride bulunmuştur. Tarihler 2015 yılını gösterdiğinde Bluetooth kulaklık kullanımı yoğun olmadığı için yapılan araştırmada bu konuya değinilmemiştir. Rapordaki konu bütünlüğü yayın antenleri, bebek monitörleri, bebek telsizleri, akıllı teknolojik aletler ve Wi-Fi cihazlarını kapsamaktadır.

200 bilim insanının bu açıklamaları kaynak gösterilerek Bluetooth kulaklığın da aynı etkiyi gösterdiğini ve sağlığa zararı olabileceği üzerine görüşler çoğalmaktadır. Özellikle Amerika’da zararlı ve zararsız olmak üzere iki grupta incelemeler yapılmaktadır.

Bluetooth Kulaklık Radyasyon Yayar Mı?

Araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalardan yola çıkacak olursak, Bluetooth kulaklık diğer kablosuz bağlantı ile çalışan cihazlar kadar tehlike oluşturmaktadır. Tehlike olarak adlandırılan bu durum henüz net olarak kanıtlanmış değildir. Bilim insanları telefon, bilgisayar ve kablosuz bağlantı teknolojisinden yayılan radyasyon miktarının az olduğunu ve tehlike oluşturmadığını ifade etmektedir.

Amerika Kanser Derneği, radyasyon ile yaptığı çalışmaların sonucunda yayınladığı bildiride, teknolojik cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan vücudundaki hücrelere direkt etki edecek ve düzene bozacak boyutta olmadığına yer vermektedir.

Dünya üzerinde birçok farklı cihaz ve uygulamadan büyük ölçekli radyasyon yayılmaktadır ancak günlük hayatta kullanılan telefon ve bilgisayar gibi cihazlar bu sıralamada yer almamaktadır. Radyasyonun tehlikeli sayılabilmesi için insan DNA’sını bozabilecek güçte olması gerekmektedir. İnsan DNA üzerinde çeşitli değişikliklere yol açabilecek radyasyon dalgaları güneş ışıkları, mor ötesi ışınlar, gama ışınları ve X ışınları olarak sıralanmaktadır.

Kişinin günlük hayattaki telefon görüşmeleri ve telefonla teması, Bluetooth kulaklığın oluşturduğu etki kadar radyasyon yaymaktadır. Bluetooth kulaklık tehlikeli mi? Bluetooth kulaklık radyasyon yayar mı? Şeklindeki sorular teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha çok tartışılmaya başlayacak olsa da günümüzde ispat edilmiş bir zararı bulunmamaktadır.