Kısa mesafelerde verilerin kablosuz ağ üzerinden aktarılması Bluetooth sayesinde gerçekleşmektedir. Bu teknoloji 1994 yılında kullanılmaya başlamıştır ve o günden itibaren dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bluetooth temelde radyo frekansları üzerinden iletişim kurulmasına imkan sağlamaktadır. 24 Ghz hızında iletişim kurulurken iki cihaz arasındaki mesafenin en fazla 100 metre olması gerekmektedir. Bluetooth ile veri aktarımı yapılırken hızı, cihazların kapasitesine göre 1 ila 721 Mbps arasında değişmektedir. Bluetooth’un bu denli benimsenmesinin nedeni herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmadan hızlı ve kolay bir şekilde aktarım yapabilmesidir.

Bluetooth Ne Anlama Gelmektedir?

Ericson firması tarafından kullanılmaya başlayan Bluetooth, kablosuz ağ üzerinden cihazların veri aktarımı yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji öncesinde bu sistemler birbiriyle radyo sinyalleri, infrared ışınları veya kablolar aracılığıyla iletişim kurmaktaydı. Bluetooth sayesinde bu hantal sistemlerin kullanılması terk edilmiştir.

Bluetooth kısa mesafeli radyo frekansları sayesinde iletişim sağlamaktadır. İletişim hızı ise 2.4 Ghz düzeyindedir. Kablosuz iletişim kurulurken fiziki ve protokol olarak iki ayrı aşamadan geçilir. Fiziksel katmanda bağlantı kurulur ve protokol aşamasında iletilen mesajların kontrolü, kaç bit hızında veri aktarımının tamamlanacağı ve bit aktarımının iletilme zamanları ile ilgili süreçler tamamlanır.

Bluetooth sayesinde birbirinden ayrı iki elektronik cihazın hızlı bir şekilde etkileşime girmesi sağlanmaktadır. Kablosuz bağlantı ile video, görüntü ve ses dosyaları kolaylıkla iletilir. Her akıllı cihazda bulunan Bluetooth, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bluetooth Nasıl Çalışır?

Bluetooth teknolojisinde frekans zıplama adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Bu teknoloji aynı frekansı içerisinde barındıran cihazların birbiriyle karışmasını engellemektedir. Bu sayede mevcut frekans bandı 79 ayrı kanala bölünür ve saniyede 1600 defa random şekilde kendi arasında yer değiştirir.

Bluetooth aygıtları aktif ve pasif olmak üzere iki türde ayarlanabilir. Akıllı telefon veya tabletlerde kullanıldığında Bluetooth özelliğini istek halinde devre dışı konuma getirilebilir, kullanım esnasında aktifleştirilir. Bluetooth aktif hale geldiğinde iletişim kurulacak cihazları aramaya başlar. Birbiriyle eşleşen Bluetooth aygıtları global ID olarak adlandırılan farklı kimliklere bürünürler.

İki farklı türde Bluetooth ağı bulunmaktadır ve bunlardan birisi Piconets ağıdır. Piconet ağı kullanılarak toplam 8 adet Bluetooth cihazı işlev gösterebilmektedir. Piconet ağında bir adet yönetici cihaz 7 adet de yönetilen cihaz bulunmaktadır.

Diğer Bluetooth ağı olan Scatternets ağı sayesinde Bluetooth aygıtları daha esnek bir şekilde kullanılabilmektedir. Birden fazla Piconetin bir araya gelmesiyle işlev göstermektedir. Sayıca fazla olan küçük Bluetooth cihazlarının aynı alan içinde haberleşebilmesini sağlayan bir sistem olmaktadır.

Bluetooth Nerelerde Kullanılır?

Bluetooth teknolojisinin en yaygın kullanıldığı alanlar akıllı telefonlar, tabletler ve kameralardır. Bluetooth teknolojisinin özelliklerini taşıyan cihazlar sayesinde veriler kabloya gerek kalmadan kolaylıkla aktarılabilir.

Bunun dışında pek çok alanda da Bluetooth kullanılmaktadır. Bu alanlar arasında ise, kulaklık, mouse veya klavye, hoparlör, otomobil sistemleri, saat veya adım sayar ve kilit bulunmaktadır.