Genellikle kış aylarında kendini gösteren bronşit, akciğerlere doğru uzanan bronşlarımızın iltihaplanmasına verilen isimdir.  Akut veya kronik olmak üzere iki biçimde görülür. Üst solunum yolları enfeksiyonu olarak literatüre geçmiştir. Öğretmen hastalığı olarakta bilinir.

bronsit nedir tedavisi ve belirtileri - Bronşit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

İlk önce sizlere akut bronşitten bahsetmek isterim. Akut bronşit gayet alışılagelmiş basit bir hastalıktır. Soğuk algınlığının ardından gelen şiddetli öksürükle gelişir ve hemen hemen her yaş grubundan insan bu hastalığa yakalanabilmektedir. Öksürük yüzünden, göğüs kafesinde öksürdükçe artan ağrılar oluşur ve nefes almakta bile güçlük çektiğiniz durumlar ortaya çıkar. Fakat bu durum aslında akciğerlerimizin direncinin bir göstergesidir. Virüs tabanlı bir hastalık olduğundan antibiyotikler işe yaramayabilir bu yüzden hastalığın seyrini iyiye giderecek ateş düşürücüler ve balgam söktürmek için gargaralar kullanılabilir. Bu sayede hastalığınız kısa bir sürede iyileşecektir. Eğer uzun süren bir hastalık dönemindeyseniz, kronik bronşitten şüphelenebilirsiniz. Kronik bronşit, yavaş gelişim gösteren bir hastalıktır. İlerlediği zaman ağrılı nefes darlığına yol açar. O yüzden, mutlaka doktorunuza gitmelisiniz, çünkü daha önemli olan verem gibi bir hastalıkla aynı belirtileri oluşturur. Nasıl korunmalıyım ve ne şekilde kurtulabilirim derseniz. Sigara kullanıyorsanız, ilk önce sigarayı bırakarak hastalığın etkisini %70 azaltabilirsiniz. Çünkü kronik bronşit ’in gelişiminde en büyük rolü sigara oynamaktadır. Sonra kendinize havası temiz, nem oranı dengeli bir yaşam alanı oluşturmanız gerekir. Çünkü hastalık astıma dönüşme riski de taşır. Ayrıca, soğuk kış aylarından gayet temkinli davranmalısınız, ufak bir soğuk algınlığı sadece başlangıç olabilir.

Özellikle hastalık safhasında, duman altı yerlerden uzak durulmalı ve tütün kullanımı bırakılmalıdır. Bronşit, kronik hali almadan erken teşhis çok önemlidir. Eğer bronşitinizin sık tekrarlamaya başladıysa, doktorunuza mutlaka görünmelisiniz.