“BUKRE” Kahraman TAZEOĞLU ’nun aşkı, ayrılığı, dostluğu şiir tadında anlattığı tek solukta okunacak romanıdır. Aldatılmanın söze dökülmüş halidir. “Bir zamanlar benim olan ellerin, şimdi neden ellerin?”

Bukre GİRİŞ – Konusu ve Hikayesi

Romanın ana karakteri Bukre güzel, kitap okumayı seven, aşkta bir türlü aradığını bulamamış bir kızdır. Yaşadığı pek çok ilişkisinde aldatılmıştır. Son ilişkisinde de aldatıldığını öğrenir ve en yakın arkadaşı hatta tek dostu olan Selim’e koşar. Selim onun kızarmış gözlerinden yine sevgilisi tarafından ihanete uğradığını anlar. Bukre ile Selim uzun zamandır arkadaştır. Selim Bukre ’ye Yavru Kuşum, Bukre de ona Kuzu der.

Bukre ’nin ayrılık acısını azaltmak isteyen Selim çeşitli aktiviteler düzenler. Onu Kaz Dağları’na doğa kampına götürür. Akşam olunca kampta ateş yakılır şarkılar söylenir. Ateşin başında gitarıyla şarkı söyleyen uzun boylu, yakışıklı, bütün kızların dikkatini üzerine toplayan Cem’dir.  Sabah olunca Cem Bukre’yle Selim’le sohbet eder onlarla çok iyi anlaşır. Cem bir müzisyendir, kendi albümünü çıkarmak istemektedir.

GELİŞME

Gezi tamamlanıp İstanbul’a dönen Selim, Bukre ve Cem birbirlerine numaralarını verirler. Cem’in Bukre’den hoşlandığı Selim’in gözünden kaçmaz. Cem onları çalıştığı mekâna davet eder, bütün şarkılarını Bukre’nin gözlerinin içine bakarak söylemiştir. Daha sonra söylediği şarkıyı Bukre için yazdığını itiraf eder.  Bukre ondan hoşlanır. Böylece bir ilişkiye başlarlar. Bu sırada Cem albümünü çıkarmak için kapı kapı dolaşır. Selim’le Bukre de ona yardım ederler fakat kimseye albümü dinletemezler. Cem bütün umutlarını kaybeder. Çok öfkelenir ve onu durdurmak isteyen Bukre’yi iter. Bukre yaralanır Cem Selim’i çağırır. Selim ikisini de hastaneye götürür. Bukre hastaneden çıkarken Cem’i görmek ister olaylar yüzünden çok kötü olan Cem ona her zaman söylediği sözü fısıldar: “Beni sevmeyi unutma.”

Cem müziği bırakmaya karar verir. Bukre albümünü alır ve son kez şansını dener. Kimse ona yardım etmek istemez. Son umudu olarak gittiği yapımcı da onu geri çevireceğinde ona yalvarır sevgilisinin müziğe küstüğünden bahseder ve yapımcı albümü dinlemeyi kabul eder. Cem’in albümünü dinleyen yapımcı beğenir ve ona bir de klip çekerler. Cem şöhret olma yolunda hızla ilerlerken Bukre de İzmir’de istediği bölümü kazanır fakat sevgilisini yalnız bırakmamak için dondurur. Cem çok çabuk ünlenir radyolarda şarkıları çalmaya başlar. Fakat şöhret Cem’i değiştirmez hala sevgilisine aşıktır nişanlanmaya karar verirler. Fakat nişandan bir gün önce Selim’in otistik ağabeyi ölür.

SONUÇ

Bir gün Cem, Selim, Bukre ve Bukre’nin yolda karşılaşıp kaynaştığı ilkokul arkadaşı Rüya yemeğe çıkarlar. Rüya’yla Cem de iyi anlaşmıştır. İkisi arabalardan partilerden sohbet ederken Selim’le Bukre dünya meselelerine dalmıştır. Yemekten sonra sevgilisini ve arkadaşını arayıp ulaşamayan Bukre ikisinin birlikte olduğunu öğrenir.

Bukre’nin dünyası başına yıkılır. Selim onu teselli eder. Cem’le Rüya’yı birlikte görür ikisini de rezil eder ve Cem’le bir daha konuşmaz. Uzun zaman bu olayı atlatamaz, depresyon ilaçları kullanır, kilo verir. Bu süreçte yanında yalnız Selim vardır. İkisinin de okulu bitmiş birlikte çalışmaya başlamışlardır. Eyüp Sultan’a dua etmeye gittikleri bir gün orada türbanı ile Rüya karşısına çıkar ondan af diler. Cem’in Bukre’yi çok sevdiğini söyler. Bukre Cem’e mesaj atar tekrar denemeye karar vermiştir. Cem’e Eyüp Sultan’a gelmesini söyler. Selim’den onu götürmesini ister Selim ise ayrılacakları zaman Bukre’ye onu sevdiğini söyleyen bir mektup verir

On beş yıl sonra bir sahilde güneşlenen Bukre kocası ve iki çocuğu ile birliktedir. Oğlunun adı Emre, Kızının adı ise Buse’dir. Kızlarına kendi isimlerinin baş harflerini koymuşlardır. Bukre kocasına seslenir: “Sırtına krem sürmemi ister misin Kuzu?”