Çarpık ayak veya Pes Ekinovarus  olarak bilinen bu hastalık gözünüzü korkutmasın. Doğru tedavi edilmesi ve doktorunuz tarafından yakın takip ile bu sorunu kısa süre içinde çözebilirsiniz.

Çarpık ayak hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekte fakat uzmanlar bu hastalığın genetik bir bağlantısı olabileceği üzerinde durmaktalar. Daha önce ailenizin bir ferdinde görülmese de çocuğunuzda meydana gelebilen  bu sorunun kaynağında fetüsün gelişimi sırasında genlerin farklı dizilişi sebep olabiliyor.

Çarpık Ayak Hastalığı

Sebebi şuan için tam olarak bilinemeyen “Pes Ekinovarus” yani çarpık ayak sorunu, dünyada her 1000 kişiden birinde görülmektedir. Daha önceleri sebebinin bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonuyla ilgili olduğu zannedilsede araştırmalarda yapılan detaylı ultrason gözlemlemelerinde, günümüzde hamileliğin 16. haftasından sonra PEV hastalığı anne karnında saptanabiliyor. Uzman doktorlar, hamilelik esnasında eğer fark edilmese bile çarpık ayak hastalığına doğum sonrasında tanı konulabileceğini belirtmekteler. Bu konuda şu açıklamayı yapan doktorlar “Bebek hayata gelir gelmez ayaklarında içe dönüklük şeklinde eğrilik görülüyor. Kısmen bu görünüme yenidoğan bebeklerin birçoğunda rastlanabiliyor. Fakat pes ekinovarus’taki farkedilir özellik, ayağın eğriliğini düzeltmeye çalıştığınızda düzeltilememesi, adeta aracınızda ki gaz pedalına basma yönünün aksi yönünde esnetilememesidir”  olduğunu belirtiyor.

arpık Ayak ya da Pes Ekinovarus pev nedir tedavisi 1 - Çarpık Ayak ya da Pes Ekinovarus (PEV) Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus) Tedavi Başlangıcı

Geçmiş yıllarda çarpık ayak tedavisi olabildiğince erken yapıldığında olumlu sonuçlar elde edilebileceği düşünülmekteydi. Bazı doktorlar çocuk dünyaya gelir gelmez takip eden birkaç gün içinde tedaviye başlayarak tedavisine mümkün olduğunca erken başlanması ile ancak iyi sonuç elde edilebileceği düşünüyordu. Hatta bebek dünyaya geldiğinde eğer çarpık ayak tedavisine başlanmadıysa çok geç kalınmış olduğu sanılıyordu. Fakat günümüzde uzmanlar buna çok gerek olmadığını belirterek tedaviye hemen başlamanın hem bebeğe hemde annesine stres oluşturduğunu belirledi. Anne ve bebek eğer erken tedaviye bağlandıysa birlikte bağ kurmalarına vakit bulamıyor, anne bebeğinin doğumuna sevinemeden stres altına girmeye başlıyor. Bu durumdan dolayı bebekte de yansımaları oluyor emzirme ve huzursuzluk ortaya çıkıyor. Bundan dolayı çarpık ayak tedavisi anne ve yeni doğmuş bebeğine doğum sonrası yaklaşık 10 gün süre tanınmakta ve ardından tedaviye başlanmakta.

Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus) Tedavisi

Hasta doktora ilk gittiğinde, özel bir hareketle ayak esnetilerek, o yönde kasığa kadar uzanan bir alçı yapılmakta. Yaklaşık olarak 1 hafta sonrasında , ayakta ilk güne nazaran kısmen düzelme olabilmekte. Ardından, yine bir manevrayla ayak düzeltilerek ikinci kez alçıya alınıyor. Bu şekilde ortalama dört-altı hafta arasında tekrarlayan arpık Ayak ya da Pes Ekinovarus pev nedir tedavisi ayakkabi bot - Çarpık Ayak ya da Pes Ekinovarus (PEV) Nedir? Tedavisi Nasıldır?alçılarla ayak nötral denilen düz pozisyona getiriliyor. Ayağın gaza basma yönünün tersi yönde ne kadar esnetilebildiği kontrol edilerek eğer 20 derecenin üstünde kolay bir şekilde esneyebiliyorsa ve topuk kemiği yerindeyse, tedavinin düzeltme aşaması tamamlanmış sayılıyor. Eğer esnemiyorsa aşilotomi yani aşil tendonunun uzatılması için küçük çaplı bir ameliyat yapılıyor.  Bu ameliyatın ardından ayak üç hafta daha alçıda bekletildikten sonra tendon tamamen iyileşmiş oluyor. Ayak alçıdan çıkarıldıktan sonra ayak şeklini koruyan, ortez adı verilen, arası çubuklu bir çift özel ayakkabı (PEV botu olarakta biliniyor) giyilmesi gerekmekte. Tedavi sonrasında çocukların bu ayakkabıyı 3 ay süresince günde 23 saat boyunca giymesi önem taşımakta. Ardında geceleri ve gündüzleri sadece uyurken bu ayakkabının giyilmesi yeterli olmakta. Bu sayede hem çocuğunuz uyurken ayaklar bulunması gerektiği pozisyonu korumuş, hem de  gün içinde uyanıkken aktif olabiliyor.

Çarpık ayak tedavisi tedavi, yaklaşık olarak dört yaşına kadar devam edebilmekte. Aile ve çocuk içim özveri ve sabır gerektiren bu tedavide aileler morallerini düşürmemeli ve çocukların tedavilerini iyi bir şekilde takip edip bu süresi kolay atlatabilmelerinde destek olmalılar.