Çiğneme sırasında çeneyi açıp kaparken, konuşurken ve yutarken, bu karmaşık eklemi ve buna bağlı kasları fonksiyona sokar. Bütün elementler uyumlu olduğunda, bu eklem düzgün ve ağrısız çalışır.

Bununla birlikte, bu sistemdeki bir anormallik açma, tıklama, patlama veya ızgaralama sesleri ve çoğu durumda orta ila ağır ağrı arasında zorluklara neden olabilir. Eğer bu elementler gerektiği gibi çalışmıyorsa veya stres, travma veya diğer faktörler TMJ problemleri oluşturursa, TME rahatsızlıkları gelişebilir.

Bu semptomlarla muzdarip hastalara bir TME hastalığı teşhisi konur.

Temporoman dibular eklem, ya da TMJ, kafatasının ve alt çenenin buluştuğu kulaktaki küçük bir eklemdir. Bu eklem alt çeneyi (mandibula) hareket ettirir ve işlev görmesini sağlar ve insan vücudunda en çok kullanılan eklemdir. TMJ “top ve soket” derzidir ve yuvarlak uç veya “top” kısmına kondil adı verilir; Sokete eklem çukuru denir. Kondil ile fossa arasında, kıkırdaktan yapılmış, stres emmek için bir minder görevi gören ve ağız açılıp kapandığında kondilin kolayca hareket etmesini sağlayan bir disk bulunur.

dis sikma gicirdatma bruksizm - Çene Eklemi Ağrısı Nedenleri

Kafatası ile alt çene bölgesinin bir araya geldiği yerde, kulağın ön kısmında bulunan ve alt çenenin işlevlerini yerine getirmesini sağlayan kısıma çene eklemi adı verilir. Bu bölgede görülen problemler çene ekleminde olabildiği gibi çevre dokular ve kaslarda da meydana gelebilir.

Temporomandibular eklem olarak da bilinen çene eklemi kaslardan, liften ve disk kemiklerinden oluşur. Oldukça komplike bir yapıya sahiptir. Eğer bu yapı istenilen şekilde çalışmazsa eklemde ciddi sorunlar oluşabilir. Bu tarz sorunlarda çene sanki yerinden fırlayacakmış gibi olur veya tamamen kilitlenebilir. Ağız geniş açılmadığı gibi yine yemek yerken acıya veya konuşurken ağrıya da sebebiyet verebilir. Kimi zaman da çene ekleminden sesler gelir.

tmj disorders service - Çene Eklemi Ağrısı Nedenleri

Bu tarz problemler genellikle trafik kazası gibi ağır travma yaşanmasına sebep olan olaylardan sonra, diş sıkma alışkanlığı nedeni ile, strese bağlı diş gıcırdatma ve sıkma sonucu oluşan kas spazmlarında, çeşitli tümörler ve temporomandibüler eklem artiriti sonucunda oluşabilir.

Eğer sorunların kaynağı ortodontik bozukluksa ilaç tedavisinin ardından ortodontik tedavi de gerekebilir. Yine diş gıcırdatması veya sıkması sonucu oluşan çene eklemi rahatsızlıklarında da aynı tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer gerekirse ilave olarak fizik tedavi de önerilebilir. Bunların yanında ağrının sebebi eğer tümör gibi fizyolojik bir olaysa mutlaka ek olarak cerrahi operasyonlar da tedavi sürecine eklenmelidir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/dis-sikma-gicirdatma-bruksizm Çukurambar Diş Kliniği sitesinden faydalanılmıştır.