Çikolata Kisti Her 10 kadından birinde görülüyor.

Görülme sıklığı üreme çağında yüzde 10 olan çikolata kisti, kişide başta ağrı ve kısırlık olmak üzere birçok soruna yol açabiliyor. Uzmanlar, hem sağlık durumunu hem de yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlığın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söylüyor.

Üreme organı olan rahmin iç yapısını oluşturan ve adet kanamasıyla dökülen bu fonksiyonel doku, rahim içi haricinde yumurtalıklar, tüpler ve karın boşluğunda bağırsaklar gibi diğer yüzeylere yakın bir yere konumlanıyor. Endometriozis yani halk arasında bilinen adıyla çikolata kisti de işte bu yolla ortaya çıkıyor. Her ay adet görmeyle beraber, farklı organlara yerleşmiş bu hastalıklı dokular kadınlarda birtakım şikayetlere yol açıyor. Özellikle doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 10’unda görülen bu rahatsızlığa, kısırlık sorunu olan her 10 kadından üçünde de rastlanabiliyor. Nedeni tam olarak belirlenemeyen çikolata kistinin birçok probleme yol açtığını belirten uzmanlar, en çok ağrı ve kısırlık sorunuyla karşılaşıldığını söylüyor.

Çikolata Kistinin Etkileri ve Belirtileri

Çikolata kisti farklı belirtilerle kendini gösteriyor. Adet sancısı ve yoğun adet görme, ağrılı cinsel ilişki, sebepsizce arada bir oluşan kanamalar, sırt ağrısı, idrar yaparken yanma, ağrılı dışkılama ile dışkıda kan görme belirtiler arasında yer alıyor. Hastalığın çikolata kisti adıyla anılmasının nedeni; hastalıklı dokunun, yumurtalık dokusunun içinde büyüyerek, çikolata rengini alması.

Aslında bunun, dokudaki kan rengi olduğuna dikkat çeken doktorlar, “Rahim içinde olması gereken dokunun normalden farklı bir yerde bulunması o bölgenin yapısını bozuyor. Hamile kalmak için tüplerin yumurtayı yakalayıp, spermle döllenmesi gerekiyor. Bu hastalıkta, yakalama ve döllenme olayının gerçekleştiği tüp kısımları hasar görüyor. Dolayısıyla hamile kalmayı zorlaştırıyor. Farklı evreleri olan hastalığın ileri döneminde kısırlığa daha fazla rastlanıyor. Ancak bir kadında çikolata kisti olması, o kişinin kısır olduğu anlamına da gelmiyor” diyor.

Çikolata Kisti Teşhisi ve Ameliyatla Cerrahi Müdahale

ikolata kisti nedir - Çikolata Kisti Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Belirtileri

Bu rahatsızlığın tanısında, hastanın klinik şikayetleri öne çıkıyor. Kesin tanı ise karın içinden kapalı ameliyatla (laparoskopik) doku alıp, bunun patolojik incelemesi sonucunda konuluyor. Uzmanlar, teşhisin ardından tedaviye başlandığını belirterek, “Öncelikle kısırlık tablosunu ortadan kaldırmak ve ağrıyı gidermek amaçlanıyor. Ağrı için verilen ilaçlarla kisti oluşturan dokuların baskılanmasına çalışılıyor. Her şeye rağmen ağrılar geçmezse, bu kez ameliyat gündeme geliyor. Ağrının derecesinin anlaşılması için jinekolojik muayene yapılması gerekiyor. Bu hastalarda yapılan derinlemesine muayenede, çeşitli büyüklüklerde nodüllere de rastlanabiliyor. Böylesi tabloların değerlendirilmesinde çok kapsamlı fizik muayene ve birtakım tetkikler kullanılıyor.

Ameliyat esnasında karın içinde bozulmuş dokular görülürse hepsi temizleniyor. Böylece hem doğurganlık artıyor hem de ağrı azalıyor” diyor. Yumurtalıktaki çikolata kistleri genellikle medikal değil, cerrahiyle tedavi ediliyor. Bu ameliyatlarda kapalı yöntem tercih ediliyor. Kapalı yöntem, hastanın hemen ayağa kalkmasına ve ertesi gün taburcu olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca cerrahiye bağlı yeni yapışıklıklar oluşmaması için bölgeye birtakım yapışıklık önleyici maddeler de konuluyor.

“Çikolata kisti, özellikle doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 10’unda görülüyor. Ayrıca kısırlık sorunu olan her 10 kadından üçünde de aynı soruna rastlanabiliyor.”

Endometriozis Özellikli Tedavi ve Takip Gerektirircikolata kisti tedavisi ve sebepleri 1 - Çikolata Kisti Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Belirtileri

Kadınlarda sağlık durumunu ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen çikolata kistinin tanısı erken dönemde konulamayabiliyor. Oysa erken teşhis, hastalığın ilerlemeden kontrol altına alınmasına ve tedavi edilebilmesine yardımcı oluyor. Bu noktada da kadın sağlığını korumayı amaçlayan sağlık merkezleri bir kez daha öne çıkıyor. Avrupa, Amerika ve özellikle de Kuzey Amerika’da yer alan endometriozis merkezlerinin bir benzerinin de hizmete açtıklarını belirten doktorlar, “Başvurumuz neticesinde Ocak 2018 tarihinde merkezimiz ön akreditasyon belgesi almış olmakla beraber, bir yıl sonra tam akredite edilmiş bir merkez olacak. Multidisipliner tedavi anlayışıyla hareket eden merkeze başvuran hastalar; kadın hastalıkları ve doğum, genel cerrahi, psikoloji, radyoloji ile üroloji uzmanlarının yanı sıra Anorektal Hastalık Merkezi’nde görevli doktorlarla birlikte kapsamlı olarak değerlendiriliyor. Çünkü bu hastalık bazen başka rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor. Konsey, 15 günde bir toplanarak hastayı değerlendiriyor ve tedavi yöntemini kararlaştırıyor. Gerekli hallerde hasta ameliyat oluyor. Sonrasında da uzun dönem takipte tutuluyor. Çikolata kisti cerrahisi çok özellikli bir ameliyat olduğundan gerektiğinde tüm branşlardan uzmanlar operasyona katılabiliyor” diyor.

Kimler Risk Altında?

Doğum yapmayan, erken yaşta adet olan, geç yaşta menopoza giren, annesi, kız kardeşi ve teyzesi başta olmak üzere ailesinde başka çikolata kisti hastası yakınları olan ve sigara kullanan kadınlar, çikolata kisti hastalığı açısından riskli grupta yer alıyor.