CMD komut sistemi ekranını sizlerde benim gibi hergün kullananlardansanız default değerlerindeki yazı rengi, font tipi, font boyutu ve arkaplan rengini özelleştirip kendinize has bir görünüm almasını isteyebilirsiniz. Bunların dışında imleç boyutu küçük mü olacak büyük mü olacak, pencere boyutları nasıl değiştirilir ve opaklık (silik görünüm) ayarı nasıl yapılır bunlardan da bahsedeceğim.

Aslında çok zor bir işlem değil lakin çoğu kişi (ilk başlarda bende dahil) Özellikler bölümüne nasıl girileceğini bilmiyor ufak çaplıda olsa bir yazı hazırlayıp sizleri bilgilendirmek istedim.

cmd ozellestirme - CMD Ekranı Özelleştirme - Font, Renk, Boyut, Arkaplan Değiştirme

İlginizi çekebilir; CMD ile bilgisayarı kapatma ve yeniden başlatma

CMD ekranını açmanın en pratik iki yolu vardır.

  • İlk yol Windows Pencere tuşu ve R tuşuna basarak karşınıza gelen Çalıştır çubuğuna CMD yazıp enter tuşuna basmak.
  • Diğer yöntem Windows arama çubuğuna CMD yazıp karşınıza çıkan Komut İstemine tıklamak.

CMD ekranımızı açtıktan sonra Komut İstemi yazan üst bölüme sağ tıklayalım ve Özellikler diyelim.

Seçenekler kısmında İmleç boyu, Düzenleme Seçenekleri, Kopyala – Yapıştır Ayarları bulunurken dielrseniz buradan Eski konsol görünümüne geçebiliyorsunuz.

Yazı Tipi bölümünde Yazı Boyutunı istediğiniz şekilde büyütüp küçültebilirsiniz, Yazı Tipi kısmında yazı fontunu değiştirebilirsiniz bu yaptıklarınızı alt taraftada canlı olarak izleyebiliyorsunuz.

Yerleşim kısmında ise pencere boyutu ebatları değiştirilebiliyor.

cmd ekrani renklerini degistirme - CMD Ekranı Özelleştirme - Font, Renk, Boyut, Arkaplan Değiştirme

İlginizi Çekebilir: CMD ile format atma

Renkler kısmı ise renk anlamında CMD komut ekranının arkaplanını ve ekran opaklığını değiştirmemiz için bize yardımcı oluyor. Ayrıca standart beyaz yazı rengini değiştirmek için yine bu bölümü kullanıyoruz.

O filmlerde gördüğünüz hani siyah arkaplan üstünde yeşil yazılar sözde hackerlık yapıldığı hissi uyandırıyor 🙂 Sizde renk ayarlarını üstte yer alan resim gibi yaparsanız aynı görüntüye ulaşabilirsiniz.