C vitamini genellikle birçok meyve ve sebzede yüksek oranda bulunan çok önemli bir besin ve vitamindir. Bu vitaminden yeterince almak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için özellikle önemlidir. Ayrıca, kemiklerinizi güçlü tutan ve beyin fonksiyonlarını güçlendiren C vitamini yaraların hızlı iyileşmesinde de önemli bir rol oynar.

İlginç bir şekilde, bazı C vitamini takviyelerinin, gıdalarda bulunan C vitamini ile elde edilebileceklerin ötesinde daha fazla fayda sağladığı iddia ediyor. İnsanların C vitamini takviyesi almasının en yaygın nedenlerinden biri, soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı oldukları fikridir. Bununla birlikte, birçok takviye, bazı durumlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilecek aşırı miktarda vitamin içerir.

Bu makalemizde, C vitamininin genel faydalarını, çok az tüketmenin veya ve çok fazla c vitamini almanın yan etkileri nelerdir? Olası olumsuz etkilerini ele alıyoruz.

C Vitamini ve Çok Fazla Almanın Zararları

C vitamini suda çözünür bir vitamindir, yani suda erir. Yağda çözünen vitaminlerin aksine, suda çözünen vitaminler vücutta depolanmaz. Bunun yerine, tükettiğiniz C vitamini vücut sıvıları ile dokularınıza taşınır ve  idrarla vücuttan atılır. Vücudumuzda bir C vitamini deposu yok ve vücut kendisi üretemediğinden günlük olarak C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler tüketmemiz önemlidir. Bununla birlikte, yüksek miktarda C vitamini takviyesi (ilaçları), sindirim sıkıntısı ve böbrek taşları gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bunun nedeni, vücudunuzu normalden daha büyük dozlarda bu vitaminle aşırı doldurursanız, potansiyel olarak aşırı doz semptomlarına yol açacak şekilde birikmeye başlayacaktır.

C Vitamini Takviyesi

Çoğu insan için C vitamini takviyesine gerek yoktur çünkü taze yiyecekler, özellikle meyve ve sebzeleri yiyerek kolayca C vitamini alabilirsiniz.

Özetle:  C vitamini suda çözünür, bu yüzden vücudunuzda depolanmaz. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla tüketirseniz, idrarınızdan dışarı atılır.

Çok Fazla C Vitamini Sindirim Sistemi Sorunları Belirtilerine Neden Olabilir

c vitamini - Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Çok fazla C vitamini alımının en sık görülen yan etkisi sindirim sıkıntısıdır. Genel olarak, bu yan etkiler C vitamini içeren besinleri yemekten değil, vitamini takviye şeklinde almaktan kaynaklanır. Aynı anda 2.000 mg’dan fazla tüketirseniz, sindirim belirtileri yaşama olasılığınız çok yüksektir. Bundan dolayı, günde 2,000 mg tolere edilebilir bir üst sınır (TUL) belirlenmiştir.

  • Aşırı C vitamini alımının en sık görülen sindirim belirtileri ishal ve bulantıdır.
  • Yine aşırı C vitamini alımının asit geri akışına yol açtığı bildirilmiştir.

Çok fazla C vitamini almanın bir sonucu olarak sindirim problemleri yaşıyorsanız, ek dozunuzu kesin veya tamamen C vitamini takviyesinden kaçının.

  • C vitamini ile birlikte vücudunuza aşırı demir yüklenmesi olabilir
  • C vitamini, demir emilimini arttırdığı bilinmektedir

Bitkisel gıdalarda bulunan demir, hayvansal gıdalardan gelen demir ile bağlanma özelliğine sahiptir fakat bitkisel gıdalardaki demir hayvansal gıdalardan gelen demir kadar verimli bir şekilde emilmez. C vitamini, hayvansal demir ile ile bağlanır ve vücudunuzun emmesini kolaylaştırır. Bu, özellikle demirin çoğunu bitki bazlı yiyeceklerden alan kişiler için önemli bir fonksiyondur.

Yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, yemekle birlikte 100 mg C vitamini aldıklarında demir emiliminin% 67 arttığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, hemokromatoz gibi vücutta demir birikmesi riskini artıran koşulları olan bireyler, C vitamini takviyesi konusunda dikkatli olmalıdırlar. Bu şartlar altında aşırı miktarda C vitamini almak, kalp, karaciğer, pankreas, tiroid ve merkezi sinir sisteminize ciddi zarar verebilecek aşırı demir yüklenmesine neden olabilir.

Özetle: C vitamini demir emilimini arttırdığından, çok fazla tüketmek, vücutta demir birikmesine yol açan hastalıkları ilgilendiren bir konudur.

Yüksek Dozlarda C Vitamini Takviyesi Böbrek Taşlarına Neden Olabilir

c vitamini ve bobrek taslari - Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Aşırı C vitamini vücuttan vücut atığı olan oksalat olarak salgılanır. Oksalat tipik olarak vücuttan idrar yoluyla çıkar. Bununla birlikte, bazı koşullar altında, oksalat, böbrek taşlarının oluşumuna yol açabilecek kristaller oluşturmak için minerallerle bağlanabilir. Çok fazla C vitamini tüketmek idrarınızdaki oksalat miktarını artırma ve böbrek taşı gelişimi riskini artırma potansiyeline sahiptir.

Yetişkinlerin altı gün boyunca günde iki kez 1.000 mg C vitamini takviyesi aldığı bir çalışmada, salgıladıkları oksalat miktarı% 20 artış göstermiştir. Özellikle günde 2,000 mg’dan fazla miktarda C vitamini alan kişilerde böbrek yetmezliği olduğu raporlarla bildirilmiştir. Ancak c vitamini fazla tüketim olsa bile sağlıklı bireylerde böbrek yetmezliği nadir görülmektedir.

Özetle: Çok fazla C vitamini tüketmek, böbreklerinizdeki oksalat miktarını artırabilir, bu da böbrek taşlarına yol açma potansiyeline sahiptir.

En Fazla Alınması Gereken C Vitamini Oranı Nedir?

C vitamini suda çözünür olduğundan ve vücudunuz vitamini tüketip yaktıktan birkaç saat sonra fazla miktarı idrarla attığından dolayı vücutta çok  çok fazla birikmesi oldukça zordur. Aslında, kısacası çok fazla C vitamini almanız neredeyse imkansızdır. Sağlıklı insanlarda, önerilen günlük miktarın üzerinde tüketilen herhangi bir ekstra C vitamini vücuttan atılır.

Olayı daha basite indirgeyecek olursak C vitamini alımının üst sınırına ulaşmanız için  29 portakal veya 13 biber yemeniz gerekmektedir. (Biberde portakalın üç katı c vitamini olduğuna da eminiz şaşırmışsınızdır 🙂 )

Ancak, takviye ilaçlarla C vitamini aldığımızda risk daha yüksektir ve bazı durumlarda çok fazla miktarda C vitamin tüketmiş olabiliriz vücutta bunu algılayamayabilir.

Kısaca;

  • Aşırı demir yüklenme riskini artıran veya böbrek taşlarına yatkın durumda olanlar, C vitamini alımlarına dikkat etmelidir.
  • Sindirim sıkıntısı ve böbrek taşları da dahil olmak üzere, C vitamininin tüm olumsuz etkileri, 2.000 mg’den büyük mega dozlarda aldığında ortaya çıkmaktadır.
  • Günlük olarak alınması gereken C vitamini oranları; erkekler için 90 mg, kadınlar için 75 mg’dır.

Özetle: Yiyeceklerden çok fazla C vitamini almak neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, C vitamini takviyesi kullanıyorsanız, erkeklerde günde 90 mg, kadınlarda ise günde 75 mg’dan fazla almamak riskinizi en aza indirecektir.

Sonuç Olarak C Vitamini ve Takviye İlaçlar;

c vitamini takviyeleri ilaclari - Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

C vitamini genellikle çoğu insan için güvenlidir. Fakat takviye olarak alıyorsanız bu madde geçerli değildir çünkü takviye ilaçlar aşırı c vitamini yüklemesine sebep olur ve gıdalardan aldığımız c vitamini gibi kolayca dışarı atılmaz.

C vitaminini takviye şeklinde haplardan alan bireyler, çok fazla tüketme ve en yaygın olarak sindirim semptomları olan yan etkileri ile karşı karşıya olma riskleri daha fazladır.

Bununla birlikte aşırı demir yükü ve böbrek taşları gibi daha ciddi sonuçlar aşırı miktarda C vitamini almaktan da kaynaklanabilir.

Neyse ki, bu olası yan etkileri önlemenin en kolay yolu mümkün olduğunca C vitamini ilaçlarından kaçınmanızdır. Nadiren görülen bir C vitamini eksikliğiniz yoksa, bu vitaminden büyük dozlarda almanız vücudunuz için gereksizdir alsanız dahi vücut kalanını idrarla dışarıya atacaktır.