Corel Video Studio (eski adıyla Ulead Video Studio) biz “sıradan” kullanıcıların talep edebileceği özelliklerin daha fazlasına, profesyonellerin talep edeceği özelliklerin muhtemelen çok az eksiğine sahip, kullanımı kolay, yetenekli ve en önemlisi ekonomik fiyatlı bir video işleme yazılımı. Bu programın nasıl kullanıldığını bir dizi resimli makale ile daha önce işlemiştik. Orada eksik kalan bir özelliğini, videolara efektler vermeyi ise bu makalede ele alıyoruz.

Bizim “raf” dediğimiz (sağ üstteki) bölüme önceden çağırdığımız videomuzu (sürükle – bırak yapabiliyoruz) “ tezgah” dediğimiz, altta duran yolların en üstündekine sürükleyelim. Şimdi (sol üstteki) ön izleme ekranında da görünmüş olmalı.

corel video studio efekt verme 2 - Corel Video Studio ile Videolara Efekt Vermek

Sırada bu videoya uygulayabileceğimiz hazır efekt kalıplarından birini seçmek var. Bunun için üst ortada gördüğünüz menü sütunundaki “FX” yazılı düğmeye basalım. Şimdi sağ üstteki alan bu efekt örnekleriyle doldu. Hepsi hareketli halde ve yeteneklerini kendi dar alanlarında kabaca sergilemeye çalışıyorlar. Daha ayrıntılı görebilmek istediklerimizin üzerine bir kere tıklayalım ve ön izleme penceresinde daha büyük olarak açılmalarını sağlayalım. Burada balon videosu üzerinde nasıl bir değişim oluşturabileceklerini play tuşuna basıp oynatarak izleyebilirsiniz.

corel video studio efekt verme 3 - Corel Video Studio ile Videolara Efekt Vermek

İçlerinden birine karar verdiğinizde (biz burada okuyucumuzun talep ettiği efekte en uygun olanı seçtik) o efekti fare ile tutarak alt yoldaki videonuzun üzerine sürükleyip bırakın. Bizim seçtiğimiz efektin adı “duotone” idi. Videolara –sanırım- sepia denilen, tek rengin hakim olduğu puslu bir dönüşüm veriyor. Nitekim bu efektin uygulanmış haliyle videomuzun neye benzeyeceğini sol üstteki ön izleme pencerisinde görmeye başladık bile.

Bu haliyle çıktısını alıp kullanabiliriz fakat çoğu zaman o hazır kalıpların tam istediğimiz sonucu vermesi söz konusu olmayacaktır. Örneğin, baskın rengin farklı olmasını istemiş olabilirsiniz. Bu durumda efektin kendisiyle biraz oynamamız gerekebilir.

Efektin ayarlarına girebilmek için yolun üzerindeki (efektlenmiş) videomuzun üzerine çift tıklıyoruz.

corel video studio efekt verme 4 - Corel Video Studio ile Videolara Efekt Vermek

Açılacak yeni bir menü bölümünde “Customize Filter” (filtreyi özelleştir) düğmesini göreceksiniz. Buna bastığımızda ise karşımıza yepyeni bir pencere açılacak.

corel video studio efekt verme 5 - Corel Video Studio ile Videolara Efekt Vermek

Solda videomuzun orijinal hali, sağda ise seçtiğimiz efektin uygulanmış halini görebiliyoruz. Bu alanın hemen altında cetvele benzeyen bir şerit bulunuyor. Üstteki (beyaz) şerit videodaki zaman noktalarını gösteriyor ve bu şeridin en başındaki iç içe iki üçgen şeklindeki düğmeyi sürükleyerek istediğimiz zaman dilimine gidebiliriz.

O beyaz şeridin hemen altındaki gri renkli şeridin başında ve sonunda birer baklava sembolü daha görüyorsunuz. İşte onlara “keyframe” yani anahtar çerçeve deniyor. Bu keyframe’lerden birini tıklayarak seçtiğinizde ön izleme penceresinde gördüğünüz durum ne ise, sondaki baklavayı seçtiğinizde göreceğiniz duruma doğru yavaş yavaş (cetveldeki süre boyunca) geçiş olacak demektir. Bazı efektlerde her iki keyframe de aynı parametreleri taşıdığı için bir geçiş yoktur. Örneğin, başından sonuna kadar aynı renk tonunda efekt uygulanacak demektir. Fakat, bazı efektlerde başlangıç ve bitiş noktalarında farklı parametreler kullanılarak bir dönüşüm yaratılmış olabilir veya siz böyle olmasını isteyebilirsiniz. Örneğin, kırmızı ile başlasın fakat giderek maviye dönüşsün gibi…

Daha açık anlatalım. İlk baklavayı (keyfareme) fare ile tıklayarak seçin. Rengi kırmızı olmuş olmalı. İşte tam o noktadayken, daha aşağıda gördüğünüz alanı inceleyin. Bir renk karesi görüyorsunuz. O keyframe için seçili renk oymuş. Dilerseniz buraya tıklayarak açacağınız renk paletinden farklı bir renk seçebilirsiniz.

Onun da altında sürgüler var. Bunlarla oynayarak video üzerinde nasıl değişiklikler oluştuğunu görün ve onları tercih edeceğiniz bir değerde bırakın. (Bu sürgülerin sayısı efekte göre değişebilir) Şimdi ilk keyframe’i bu parametrelerle oynayarak dilediğimiz şekilde ayarladık fakat sondaki keyframe ile farklılaşmış oldular. Yani videomuz bizim tam istediğimiz parametler ile başlayacak fakat bir sonraki keyframe’de belirlenmiş başka parametlere doğru dönüşerek ilerleyecek. Belki biz sonraki parametreleri de gönlümüzce seçmek istiyoruz. O zaman o baklavayı seçecek ve bu kez alttaki renk ve sürgülerden bitiş parametrelerini bir kez daha oluşturacağız. Ama eğer başladığı gibi gitsin, dönüşmesin diyorsanız son baklava (keyframe’deki) değerleri de ilkindeki ile bire bir aynı hale getirmelisiniz.

Ortalarda bir yerlerde fazladan yeni bir keyframe daha oluşturabilirsiniz. Böylece örneğin, video kırmızı ağırlıkta başlar, sarıya dönüşebilir ve son olarak da maviye çalarak bitebilir. Bu şekilde istediğiniz sayıda keyframe oluşturabilir veya mevcutları silebilirsiniz. Bunun için zaman cetveli üzerinde yeni keyframe eklemek istediğiniz yere tıklayın (beyaz şerit) ve cetvelin hemen sol üzerindeki menüden “+” işaretini tıklayın. Silmek istediğiniz keyframe’i de önce fare ile seçtikten sonra bu kez ““ işareti ile kaldırabilirsiniz.

 

programlarında bu “keyframe” yapısı daima bulunur. O yüzden bir kez öğrendiğinizde diğer pek çok video ve efekt programında da zorluk çekmezsiniz.