Çok hasta oluyorsanız, bünyeniz zayıf ise, virüslerden ve diğer hastalıklardan çabuk etkileniyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Son günlerde tüm Dünya’yı esir almış Corona’yla başa çıkmak için son derece önemli bilgiler yazımızda.

Bildiğiniz gibi Aralık 2019 dan beri Dünya Corona Virüsü denilen beraber bir hastalıkla mücadele ediyor. Çinin Wuhan Eyaletinden başlayan ve bütün Dünya’ya bulaşan bu virüs şuna kadar 170bin’in üzerinde insana bulaştı. 6.500’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Alınan bütün önlemlere rağmen COVID-2019 ülkemize son günlerde maalesef girdi. Türkiye’de Corona Virüsüne yakalanan 18’den fazla tanı koyulan hastamız var. Maskeler, dezenfektanlar ve bol bol el yıkamaktan dahada önemli olan korunma yöntemi bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Corona Virüsüne Karşı Etkili Yiyecekler

Öncelikle olmazsa olmaz tabiki su. Bol bol içmekten çekinmeyin. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve Corona’ya karşı dayanıklılığı arttırmak için en önemli besinler sarımsak ve soğandır. Sarımsaktan asla kaçmayın. Yiyemiyorsanız bile bütün halinde yutabilirsiniz. İçindeki vitaminler ve asitler sayesinde çok kuvvetli ve doğal bir antiseptik olan soğan ve sarımsak hayatınızı kurtarabilir. Gün içerisinde sık sık meyve tüketin. Kırmızı et ve balık tüketmeye özen gösterin.

Süt ve süt ürünlerini dost belleyin. Sebzelerle aranızı iyi tutun. Mümkün olduğunca sağlıklı besinler yiyin.

Corona’ya Karşı Etkili Vitaminler

Yukarıda bahsettiğimiz yiyecekleri yiyemiyorsanız eğer vitamin takviyeleri almanız son derece önemlidir. Bazı eczanelerde mix vitaminler satılmakta. Tek tip vitamin yerine bunları almak hem bütçenize hemde Corona virüsüne karşı savaşınızda fayda sağlayacaktır. Almanız gereken vitaminler şunlardır.
A, C, E ve D. Bu vitaminler, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı, grip, viral enfeksiyonlar ve Corona virüsüne karşı büyük ölçüde dayanıklılık sağlar. Vitaminlerinizi aldıktan sonra güneşlenmeniz mümkünse eğer güneşte 30 dakika kadar yürümeniz sağlıklı etkilerini büyük oranda yükseltecektir.

Corona’ya Karşı Spor Ve Egzersiz

Sokağa çıkmanın tehlikeli olduğu şu sıralarda ne sporu diyebilirsiniz. Fakat dışarıdaki gibi etkili evde de spor yapabileceğinizi biliyor muydunuz. Bunun için alet almanıza bile gerek yoktur. Vitaminlerimizi aldıktan sonra spor yapmak, aldığımız vitaminlerin vücut tarafında iyi emilmesini sağlar. Spor yapmazsak vücut vitaminlerin tamamını emmez. Corona Virüsüne karşı spor yapmamız büyük ölçüde fark yaratır. Özellikle terleten, zorlayan ve yoran egzersizler tercih etmelisiniz. Böylece daha çok enerji harcar ve daha çok emilim gerçekleşir. Eğer dışarı çıkamıyor ve evde spor yapmak durumundaysanız bir kaç etkili hareket söyleyelim. Evin içinde olduğun yerde koşar adım egzersiz yapabilirsiniz. Televizyon karşısında dizi izlerken rahatlıkla yapabileceğiniz bu aktivite çok faydalı olacaktır.

Squad olarak bilinen hareketi bolca ve düzenli yaparak vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. Şınav, mekik gibi evde yapacağınız egzersizler Coronaya karşı sizi güçlendirecektir. nCoV’ a savaş açın. Pes etmeyin. Bu zor günleri kendimize bakarak rahatlıkla atlatabiliriz.

Sağlıcakla Kalın