Bilgisayar sistemi içerisindeki Görev Yöneticisini çalıştırdığımızda İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemi olarak karşımıza çıkan dosya csrss.exe adıyla geçmektedir. Csrss.exe Dosyası Nedir? Ne İşe Yarar? Adlı yazımızda bu dosyanın ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında detaylı açıklamaları sizler için derledik.

Csrss.exe Nedir?

Windows işletim sisteminin bir parçası olan Csrss.exe dosyası, pencereli yönetme görevini üstlenen grafik alt sisteminin sorumlusudur. 1996 yılında yayımlanan Windows sürümü ile bilgisayarda bulunmaya başlayan bu dosya günümüzde konsol pencerelerinin kontrolünden sorumludur. Bilgisayarınıza sızan kötü ve zararlı yazılımlar, csrss.exe dosyasının işlevini yerine getirememesi sebep olabilir. Bu yüzden csrss.exe hatası alabilirsiniz.

Dosyanın varlığı Windows işletim sisteminin layıkıyla çalışabilmesi için gereklidir. Dosya komutunun çalışması manuel olarak engellenebilir ancak uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaşmadığı müddetçe csrss.exe dosyasını kapatmamanız gerekiyor.

Bilinçsiz şekilde gerçekleştirilen müdahalelerin karşılığında olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Sistemde oluşabilecek hasar Windows’un görevlerini yerine getirememesine yol açar ve bu durumda bilgisayara erişiminiz engellenir.

Csrss.exe Dosyasına Virüs Bulaşır Mı?

Kötü amaçlı yazılımlar csrss.exe dosyasıyla adlandırılarak sisteminize yerleştirilebilir. Bilgisayarın gerçek dosyası C:?\ Windows\system32 klasöründe bulunur. Farklı klasörlerde bulunan csrss.exe dosyası kötü amaçlı yazılım olabilir. Dosyanın güvenilirliğini kontrol etmek için görev yöneticisindeyken sağ tıklayıp “Dosya Konumunu Aç” seçeneği ile konumuna yönlenebilirsiniz.

Dosyanın konumu C:?\ Windows\system32 olmalıdır. Konum farklı klasörde görünüyor ise bilgisayarınızı güvenlik korumasına almanız gerekiyor. Kötü yazılımdan bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Csrss.exe dosyası, işlemciden çok az enerji almaktadır. CPU ve GPU tarafından yüksek miktarda kullanım gerçekleştiriliyorsa kötü yazılımların olabileceğini düşünmelisiniz. Bu gösterge sorunun varlığını işaret etmektedir.

Bilgisayarımı Nasıl Koruyabilirim?

Bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemek ve güvenlik taramasından geçirmek kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için gereklidir. Bu sayede bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım varsa dahi kısa sürede tespit edebilir, zararın önüne geçebilirsiniz.

  • Malwarebytes Anti-Malware ile Bilgisayar Taraması Gerçekleştir

Windows kullanıcıları Malwarebytes Anti – Malware programını kullanarak bilgisayarın ihtiyaç duyduğu güvenlik taramasını gerçekleştirebilir. Ücretsiz şekilde kullanılan bu program bilgisayarları virüslerden temizlemek için kullanılan ideal programlardan bir tanesidir.

Program 14 gün boyunca ücretsiz eneme sürümünü kullanmanıza imkan vermektedir. 14 gün içerisinde bilgisayarınızı gerçek zamanlı taramaya alabilir ve fidye yazılımlarına karşı özel olarak koruyabilirsiniz. 14 günlük sürenin sonunda ise manuel şekilde güvenlik taraması yapılması için talimat verebilirsiniz. Malwarebytes Anti – Malware ile bilgisayar taraması gerçekleştirmek için:

  • Malwarebytes Anti – Malware programını indirdikten sonra bilgisayarınıza kurun.
  • Programı çalıştırın.
  • Şimdi Tara butonuna tıklayarak bilgisayar sisteminizin taranmasını başlatın.
  • Güvenlik taramasının ardından “Karantina Seçildi” butonuna tıklayın.
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu güvenlik taramasını 14 günün sonunda manuel olarak yapabilirsiniz.