Düğün süreci genellikle gelinin etrafında dönüyor gibi gözükse de kız tarafının damat için yaptığı hediyeler, bohçalar da azımsanamayacak kadar çoktur. Damat bohçası yöreden yöreye farklılıklar gösterse de gelin bohçasına nazaran maddi açıdan daha az tutsa da düğün sürecinde insanların mahcubiyet yaşamamaları adına bazen gerildikleri bir adettir. Dışarıdan bakıldığında düşünüldüğü kadar karmaşık olmayan bir konu olan damat bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Öncelikle damat bohçası nasıl hazırlanır sorusunun cevabının yöreden yöreye farklılıklar gösterdiğini ve bizim bahsedeceklerimizin genel yöreler arasında kabul gören seçimler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Özellikle farklı yörelerden gerçekleşen evliliklerde karşı tarafa mahcup olmamak ve karşı tarafı diğer aile bireylerine karşı mahcup etmemek için o yörenin adetlerini iyi araştırmanın gerekliliğini unutmayınız.

Gelin tarafı tarafından damat için hazırlanan damat bohçası içerisine ev giyim kıyafetlerinin koyulması gerekmektedir. Damat bohçası için hazırlanan ev giyim kıyafetleri olarak adlandıracağımız kıyafetler damadın düğünden sonra giyebilmesi için koyulacak çoraplar, pijama takımları, iç çamaşırı setlerini içermektedir. Pijamalar damat bohçası için hazır olarak set halinde satın alınabileceği gibi ayrı da alınabilmektedir. Pijama takımında dikkat edilmesi gereken husus damadın gün içerisinde giyeceği ve gece giyeceği pijama takımlarının ayrı olarak damat bohçasında yer almasının adetten olduğudur.

Gelin bohçası içerisinde yer alan kişisel bakım ürünlerine damat bohçalarında da yer verilmektedir. Haliyle bir bayana alınacak kadar çeşitli olmasa da damat bohçasına koyulacak olan kişisel bakım ürünleri de tıraş setlerinden, özel günler için kullanılacak parfümden, cilt bakımı için kremlerden ve deodorantlardan oluşmaktadır.

Damat bohçası için alınacak olan dış giyim kıyafetleri yörelere göre değişiklikler gösterse de genellikle söz ve nişan için damadın giyeceği kıyafetlerden oluşmaktadır. Dış giyim kıyafetlerinde damadın zevkine göre hareket etmek iki tarafında mutlu olmasına neden olacaktır. Gömlek, gömlek için uyumlu kravat, pantolon ve pantolon için uyumlu kemer damat bohçasına koyulabilmektedir. Yöresel adetlere göre hareket etmekten çok kişilerin anlaşarak bu aşamaları halletmeleri son derece makul bir çözümdür.

Gelin bohçasında olduğu gibi damat bohçası için de ayakkabı ve terlik koyulabilmektedir. Terlik olarak normal gündelik terlikler yerine damat terliği olarak arama yaparsanız daha şık modellerle karşılaşabilirsiniz. Düğün öncesinde gelinin anne ve babası tarafından damada şık bir saat takılması adettendir. Bu saatin damat bohçası koyulması iki tarafın anlaşarak karar vermesi sonrası gerçekleşebilir. Damat bohçasına cüzdan, seccade, havlu, mendil koyulabilir. Bunların mümkünse süslemeli olmasına dikkat edilmelidir.