Başka bir gezegende yaşam veya yaşama şansı nedir? Bu soru günümüz dijital dünyasında birçok kişinin en çok merak ettiği sorulardan birisi. Teknoloji gelişti, roket sistemleri geliştir aynı şekilde uydu ve görüntüleme sistemleri artık çok daha iyi fakat diğer gezegenlerde hayat olduğunu kanıtlayacak kadar ilerleyebildi mi ?

Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı Sıcaklık Soğukluk Faktörü

Çoğu bilim adamı bulunduğumuz bu sonsuz evrende dünya dışında farklı bir gezegende yaşam oranlarının yüksek olduğu konusunda hemfikir. Bununla birlikte güneş sistemimizdeki herhangi bir gezegende tanıdık yaşam formlarının bulunması mümkün değil. Bildiğimiz yaşam tek hücreli organizmalardan oluşur ve insandan hayvana birçok canlı büyük ölçüde sıvıdan sudan ibarettir. Bü yüzden hayat barındıran bir gezegenin çok soğuk olmaması gerekir soğuk olursa su donar aynı şekilde sıcakta olmaması gerekir sıcak olduğunda da su buharlaşır.

diger gezegenlerde yasam olasiligi 1 - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

Güneş sistemimizde Dünya’dan güneşe daha yakın olan gezegenler çok sıcak uzak olan gezegenlerde çok soğuktur. Örneğin Venüs gezegeninin yüzeyi kurşunu eritecek kadar sıcakken (yaklaşık 425 derece) bu sıcaklıkta bir canlının oraya gitmesi durumunda buharlaşması gerekir, Mars’ın yüzeyi tam tersi güneşe daha uzak olduğu için donmuş haldedir. (Ayrıca bakınız: en soğuk gezegen)

Diğer Gezenlerde Yaşam Olasılığı, Güneş ve Atmosfer

Dünya’yı manyetik alandan ve radyasyondan koruyan bir atmosfer bulunuyor yine ışığımızı ve ısımızı güneş yayıyor. Güneş’in yaydığı sürekli yüksek hızlı ve yüksek enerjili parçacıklardan oluşan güneş rüzgarları atmosfer olmadığı durumda dünyamızdaki yaşamı tahrip edebilir.

gunes ruzgarlari ve koruyucu atmosfer - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

Dünya üzerindeki atmosfer hayatı korur çünkü içindeki su, karbondioksit ve diğer gazlar zararlı, ultraviole ışık formunda güneş ışıklarını emer. Güneş sisteminde yaşam olacak diğer gezegenin yörüngesindeki ana yıldızlar radyasyon yaydığı için onlarında bu korunmaya ihtiyacı vardır.

Dünya üzerindeki yaşam aynı zamanda atmosferin kimyasal bileşimini de değiştiriyor; Dünya’nın atmosferi, bitkiler birkaç milyon yıl önce burada büyümeye başlayana kadar gaz halinde oksijen içermiyordu. Bu yüzden başka bir gezegenin atmosferindeki oksijen gibi moleküller orada yaşam olduğu anlamına gelebilir.

En Sıcak Gezegen Venüs’te Yaşam var mı ?

Venera 4 belgeseli (Rusça) geliştirme ve fırlatma aşamalarını anlatıyor.

Bilim adamları 50 yıldan fazla bir süredir kendi güneş sistemimizin gezegenlerini inceliyorlar, diğerlerinin yanı sıra geçmiş veya şimdiki yaşamın kanıtlarını arıyorlar. 1967’de Sovyetler Birliği tarafından başlatılan araştırma programında Venera 4, başka bir gezegenden veri alıp geri gönderen ilk sonda idi. Bu programın sonucunda, Venüs gezegeninin atmosferinin kurşunu eritecek kadar sıcaklığa sahip olduğu ve neredeyse tamamen karbondioksitten oluştuğu belirlendi. Bunun sonucunda Venüs gezegeninde yaşamanın dünya şartları ile karşılaştırıldığında imkansız olduğu belirlendi.

Mars’ta Yaşam var mı ?

Opportunity mars rover mars araci - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

Günümüzde, NASA’nın Mars Rover’ı olan Opportunity, 15 yıl önce oraya indiğinden beri kızıl gezegenle ilgili veriler topluyor ve bunları dünyaya gönderiyor. Opportunity uzay aracı yalnızca fotoğraf çekmenin yanı sıra aynı zamanda toprak ve atmosferden örneklerde alarak analiz edebiliyor. Bu paha biçilmez araştırma aracı Mars’ta yaşam olduğuna dair doğrudan bir kanıt bulamadı ve gezegenin atmosferinin onu güneş ışınlarından korumak için çok ince olduğunu ortaya çıkarttı.

Yeni Keşfedilen Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

exoplanet nedir - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

Yakındaki yıldızların etrafında dönen binlerce gezegenin keşfedilmesi, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegende bir tür yaşam olabileceği yönündeki spekülasyonları büyük ölçüde arttırdı. Son 20 yılda, güneş sistemimizin ötesinde exoplanets adı verilen yaklaşık 2.000 gezegenin keşfini doğruladık. Diğer dört bin exoplanet adayı da onay bekliyor.

Güneş Sistemi Dışındaki Gezegenler: Kepler-452B’de Yaşam

Hayatı barındırması en muhtemel olanlar Dünya gibi ufacık, kayalık gezegenler olacaktır. Daha büyük gezegenler, evrendeki en bol element olan hidrojen gazı oluşturma eğilimindedir ve katı bir yüzeye sahip olmayabilir yine yaşam olabilmesi için su en büyük gereksinimlerin başında geliyor.

kepler 452b yasam varmi - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı

Nasa,1997 yılında güneş sistemi dışındaki gezegenleri aramak için bir uzay gözlem evi kurdu. Kepler olarak adlandırılan araştırmalarda Kepler-452b gezegeni keşfetti bu gezegenin atmosfer ve su olarak en önemli iki gereksinimi yerine getirdiğindan dolayı yaşam şansı yüksek. Bununla birlikte, Dünya’dan başka hiçbir yerde henüz yaşam hakkında doğrudan bir kanıtımız da yok.

Asıl Soru

Evrenin tahmin edilen 1 milyar trilyon yıldızının gezegensel sistemlerini araştırmamız gerekecekse, aradığımız gezegeni bulabilecek miyiz? Ve o gezegeni bulursak, barındırdığı hayatı tanıyabilecek miyiz? Tanıdık diyelim birgün dünyadan birileri o gezegene gidebilecek mi ? Gerçekten gezegenler, güneş sistemleri hakkında bilmediğimiz çok şey var, diğer gezegenlerde yaşam varmı konusunda bilgiler oldukça sınırlı.

Ama şunu unutmayalım Dünya’mız bulunduğumuz evrende bir noktadan ibaret!

dunya evrende nerede - Diğer Gezegenlerde Yaşam Olasılığı