Domain, internet ve web çalışmalarıyla ilgilenen kişilerin ismini sıklıkla duydukları önemli bir noktadır. Herhangi bir alanda internet sitesi kurmak için atacağınız ilk adım domain almak olacaktır. Domain nedir? En ucuz domain nasıl alınır? Adlı yazımız, aklınızdaki sorulara cevap olacak kılavuz görevini yerine getirmektedir.

Domain Ne İşe Yarar?

Domain kelimesi, internet sektöründe yer alan kişiler için “Alan Adı” anlamını taşımaktadır. İnternet sitenizi oluşturmaya başladığınız ilk anda domain almak ve sitenizi bu domain üzerine kurmak zorundasınız.

Domain kelimeleriniz, aramalarda daha akılda kalıcı isimlerdir. Sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler bu alan adlarını kullanarak kolaylıkla sayfanıza ulaşabilir. Alan adınızın sayfanızı veya markanızı tanımlaması, kalıcılığı arttıracak ve aramaların doğru bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu yüzden sayfanızın ismiyle birebir aynı domaini alabilir veya onu ifade eden kısaltmalar kullanabilirsiniz.

Domainler benzersiz adlardır. Sizin sahip olduğunuz domaine bir başkası sahip olamaz. Sayfanızın IP adresi, domaininiz ile bağlantılı şekilde yayın hayatına başlar ve artık sayfanıza ulaşmak isteyen kişiler IP yerine domaini kullanarak arama gerçekleştirir.

Domain Satın Almak

Domain satın alma işlemi alan adınızın tescil edilmesidir. Bu alan adına sahip olarak diğer kişilerin kullanmasını engelleyerek kendi sayfanızı oluşturabilirsiniz. Ancak bu işlem süreli bir kiralamadır. Domaine ömür boyu sahip olabilirsiniz ancak belirli dönemlerde yenilemeniz gerekmektedir.

  • Domain satın alma işlemleri genellikle 1 yıllık kiralamalar halinde gerçekleşir ancak 1 Yıl, 2 Yıl, 3 Yıl, 4 Yıl veya 5 Yıl olarak satın alabilirsiniz.
  • Kiralama süreniz bitmeye yakın tekrar yenileme hakkı için öncelik sizindir. Tekrar uzatma hakkınızı kullanarak belirli ücretler karşılığında uzatma gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak uzatma yaparsanız domaine ömür boyu sahip olabilirsiniz.

Domain Uzantıları

Alan adlarınıza alabileceğiniz birçok uzantı bulunmaktadır. Bu uzantılardan biri dolu ise diğerini seçerek yine sayfanızı oluşturabilirsiniz ancak diğer uzantıların dolu olması rekabetin yüksek ve karışıklığın çok olabileceğini göstermektedir.

Alabileceğiniz uzantılar;

Com, com.tr, org, net, xyz, İstanbul, store gibi popüler uzantıların yanı sıra daha az kullanılan diğer uzantıları da tercih edebilirsiniz. Uzantıların kiralama ücretleri değişkenlik göstermekte ve bazıları için belgeler istenmektedir.

En Ucuz Domain Nasıl Alabilirim?

Domain satışı yapan birçok firma bulunmaktadır. En ucuz domain satın almak için firmaların satış politikalarını takip edebilir ve belirli dönemlerdeki indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Domain sahibi olduktan sonra sitenizi yayın hayatına alabilmek için hosting kiralamanız gerekmektedir. Hostingler aylık ve senelik olarak sunulmakta, bunlara ek olarak çeşitli kampanyalar içermektedir. Hosting paketini alan kişilere domain hediye edilmesi gibi. Domain kayıt etmeden önce boşta olan domaininizi belirleyebilir ve daha sonra hosting firmasından paket alırken bu ücretsiz seçenekten yararlanarak işleminizi bedava yapabilirsiniz.

Domain satışı yapan firmalar turhost, isimtescil, hostinger, natro, hosting,vargonen, godaddy şeklinde sıralanmaktadır. Firmaların satış politikalarına göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Satın almak istediğiniz uzantı için istenen fiyatı bu sitelerden sorgulatabilir ve fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Satış fiyatının farklı olmasının sebeplerinden bir tanesi de satış sonrası sunulan hizmetlerdir. Firmaların satış sonrasında hangi destekleri verdiğini araştırarak size en uygun siteden satın alabilirsiniz.